Ostatné


KREMNICKÉ GAGY 2012 – ZLATÝ GUNÁR
.

V rámci 32. ročníka Medzinárodného festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2012 vyhlásili držiteľov medzinárodnej ceny ZLATÝ GUNÁR. Ocenenia boli odovzdané počas zábavného programu v Kremnici členmi Akadémie humoru na čele s jej prezidentom, ktorým bol slávny český herec Miroslav Donutil.

V kategórii, ktorá nás pochopiteľne zaujíma najviac, t.j. „Karikatúry a iné recesistické výtvarné diela“ získal Zlatého gunára belgický karikaturista, grafik, fotograf a pedagóg LUC DESCHEEMAEKER, známy pod umeleckým menom O-SEKOER.

Mimoriadnu cenu Akadémie humoru Zlatý gunár za celoživotné dielo získal výtvarník a spisovateľ PAVEL TAUSSIG (SK/D).

Mimoriadnou cenou Zlatý gunár za trvalý prínos výtvarnému humoru bol ocenený akademický maliar SVETOZÁR MYDLO.


Kremnické gagy 2012

očami Fera Jablonovského

Tridsiaty druhý ročník Európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy sa konal v dňoch 24. – 26. augusta. Úroveň vo všetkých súťažných kategóriách bola vysoká a rozhodovanie akademikov bolo preto veľmi ťažké. Budem sa venovať iba kategórii Karikatúra a iné recesistické výtvarné diela, podrobnejšie o ostatných kategóriách a o celom festivale sa môžete pozrieť na www.gagy.eu.

Tohtoročným prezidentom bol Miroslav Donutil a akademikom za karikatúru Bobo Pernecký, ktorých určite netreba bližšie predstavovať.

Z nominovaných karikaturistov sa zo zdravotných, rodinných, či iných dôvodov ospravedlnili Miroslav Barták, Karol Čizmazia, Grzegorz Szumowski a László Dlugopolszky. Vydražený čistý papier preto tento rok z prítomných karikaturistov zhodnotili Ivailo Tsvetkov z Bulharska, O-SEKOER z Belgicka a Jano Valter.

Sobotné improvizované kreslenie sa kvôli zahraničnej účasti premenovalo z Improkarikatúry na Improcartoon Live a bolo prvýkrát vonku. Tento rok bola téma Koniec sveta, takže ak koncom tohto roku koniec naozaj bude, tak to už máme vybavené. K prítomným nominovaným karikaturistom sa pridala minuloročná prezidentka Daniela Zacharová a osvedčení majstri Ivan Popovič a Fedor Vico.

Zlatého gunára po ťažkom rozhodovaní získal O-SEKOER aj s prihliadnutím na jeho suverénne majstrovstvo, ktoré predviedol pri improvizovanom kreslení.

Mimoriadnu cenu Zlatý gunár za celoživotné dielo získal Pavel Taussig, ktorého nová kniha Hana sa krstila na festivale. Ďalšiu mimoriadnu cenu Zlatý gunár získal Svetozár Mydlo za trvalý prínos výtvarnému humoru.

Takže ak nebude koniec sveta, tridsiatytretí ročník bude v tradičnom termíne, ktorým je posledný prázdninový víkend.

Fero Jablonovský, dramaturg


Prinášame Vám stručný obrazový záznam expozícií a účinkovania nominovaných karikaturistov na tohtoročných Kremnických Gagoch, ako aj fotografie zo slávnostného udeľovania prestížnych cien “Zlatý Gunár” v kategórii “Karikatúry a iné výtvarné recesistické diela” – autorom všetkých fotografií je Fero Jablonovský.


* Pre ďalšie informácie navštívte webstránku festivalu: http://www.gagy.sk


Komentáre sú uzavreté.