Knihy


……V ostatných rokoch bolo vydaných niekoľko veľmi pozoruhodných publikácií o karikatúre, prípadne kníh ilustrovaných karikaturistami – niektoré z nich vám predstavíme :


obalkaNevidaliXFero JABLONOVSKÝ :

NEVÍDALI !

Obrazová publikácia “Nevídali!” prináša viac ako dvesto  kresieb renomovaného slovenského karikaturistu, ktoré mapujú autorovu tvorbu v uplynulých 50-tich rokoch. Výber kresieb je špeciálny tým, že prináša najmä diela doteraz nepublikované, t. j. také, ktoré sme doteraz “nevídali”. Rok vydania 2020, e-kniha, formát PDF, 135 strán, plnofarebná, jazyk slovenský, Vydavateľstvo Fero Jablonovský, distribúcia Martinus, katalógové číslo 737287.  

Knihu si môžete objednať priamo na adrese: https://www.martinus.sk/?uItem=737287


sliva-vino cgJiří SLÍVA :

VINO FATALE

Obrazová publikácia Vino fatale obsahuje takmer dvesto čiernobielych aj farebných kresieb, litografií, leptov a malieb s vínnymi témami, ako víno, vinárne, vinice, vinári, prípitok, fľaše, vývrtky, vinety, tvary hrozna i sudov, názvy odrôd. Staré reklamy na vína vás pri poháriku dobrého moku určite pobavia svojím jemným, inteligentným a často aj absurdným humorom. Pevná väzba s prebalom, formát 17,0×22,0 cm, 144 strán, plnofarebná, vydavateľstvo Slovart, ISBN 9788075298713.


image001Ľubomír KOTRHA :

SLOVENSKO – 30 rokov slobody!?

začiatkom decembra 2019 bude na knižnom trhu skoro 600 stranová celofarebná kniha karikatúr SLOVENSKO – 30 rokov slobody!? – kreslená kronika mapujúca politické a celospoločenské udalosti na Slovensku od novembra 1989 do novembra 2019 zostavená chronologicky z kresieb, ktoré boli publikované v dobovej česko – slovenskej tlači a neskôr i na internete. Pevná väzba, formát 21×21, plnofarebná, čo strana to karikatúra.

Knihu si môžete objednať priamo u vydavateľa: www.espero.sk, e-mail: info@espero.sk, tel.: 0902 203369 alebo na: https://www.startlab.sk/projekty/1129-slovensko-30-rokov-slobody/


Cartoonbook_5_PoleursPol LEURS :

Cartoons 5

Najnovšia kniha vybraných diel renomovaného karikaturistu z Luxemburska, ktoré vytvoril v rokoch 2012 až 2015. Viac ako 50 humorných kresieb na kvalitnom papieri, tvrdá väzba 21,5 x 27,5 cm. Je možné objednať si knihu e-mailom na adrese: poleurs@pt.lu


Hnízdil, Slíva-Ako sa nestať pacientomJan HNÍZDIL : Ako sa nestať pacientom

Ilustrácie: Jiří SLÍVA

Knižný výber z článkov a úvah MUDr. Jana Hnízdila možno vrelo odporučiť všetkým, ktorí si vážia zdravie vlastné i zdravie spoločnosti a sú ochotní preň niečo urobiť. Ilustrovaná 22 kresbami popredného českého karikaturistu Jiřího Slívu. Pevná väzba s prebalom, 200 strán, 21,0 × 13,0 cm, plnofarebná.


Jiří Slíva-Rádio hlásíJiří SLÍVA : Rádio hlásí

Známy český karikaturista napísal a nakreslil autorskú knihu pre deti. Vtipné, veselé a výstižné básničky na rozmanité témy: o meste, ľuďoch a zvieratách s obrázkami nakreslenými nezameniteľným autorovým štýlom si vychutnajú nielen deti ale aj ich rodičia. Viazaná, 96 strán, 15,8 × 16 cm, plnofarebná.


Geza Halasz - RetusaltGéza HALÁSZ : Retusált művészettörténet (Retušovaná história umenia)

Reprezentatívna publikácia významného maďarského satirického umelca, karikaturistu a webgrafika prináša originálny pohľad na dejiny umenia prostredníctvom umne a najmä vtipne upravených diel významných svetových umelcov, ktorí ovplyvnili históriu umenia. Tvrdý prebal, 23,5 x 17 cm, 105 strán, plnofarebná.


Geza Halasz - TudositasokGéza HALÁSZ : Tudósítások (Spravodajstvo)

Podtitul knihy znie: “Nezmyselné výroky odtiaľto i odtamtiaľ a tiež aj o vedcoch”, čo sľubuje hodnotný humorný obsah. Kniha prináša výber z tvorby popredného maďarského karikaturistu za ostatných 5 rokov. Nájdete v nej karikatúry, koláže i krátke texty. Mäkký prebal, 14 x 21 cm, 104 strán, čiernobiela.


Jiří Slíva - Co dřívJiří SLÍVA : Co dřív

Kniha predstavuje Jiřího Slívu tak, ako ho mnohí z nás doteraz nepoznali – tento svetoznámy český karikaturista a ilustrátor je totiž i básnikom, aforistom, textárom i hudobníkom. Kniha prináša výber Slívových básní, aforizmov, piesňových textov a “preklepov” – v žiadnom z nich nechýba humor a sú sprevádzané humoristickými ilustráciami a karikatúrami tohto renomovaného autora. Tvrdý prebal, 21 x 15 cm, 112 strán, farebná obálka, obsah ČB + 1 farba.


Gerhard Gepp - Poetische satire ľGerhard GEPP : Poetische satire. Arbeiten 2001-2003

Publikácia popredného maliara a karikaturistu z Rakúska prináša ďalšie práce z oblasti satirickej a humoristickej tvorby autora v období 2001 – 2003. Mäkký prebal, 29,7 x 21 cm, 32 strán, v plnej farbe.


Gerhard Gepp - Poetische satire 1Gerhard GEPP : Poetische satire. Arbeiten 1997-2000

Publikácia predstavuje originálnu satirickú tvorbu renomovaného rakúskeho umelca, ktorý pravidelne publikuje v najuznávanejších humoristických časopisoch a ktorého tvorba získala množstvo medzinárodných ocenení. Mäkký prebal, 29,7 x 21 cm, 72 strán, v plnej farbe.


Mello - Lines of HumourMELLO : Lines of Humour (Čiary humoru)

Kniha vynikajúceho karikaturistu z Brazílie prináša výber 90 najlepších prác tohoto citlivého pozorovateľa života a veľmi talentovaného výtvarníka s vlastným originálnym výtvarným štýlom a cítením. Mäkký prebal, 29 x 21 cm, 94 strán, plnofarebná.


Ivan Popovic - Niektore dievcataIvan KRAMÁR, Ivan POPOVIČ : Niektoré dievčatá sa červenajú

Kniha aforizmov Ivana Kramára ilustrovaná humoristickými kresbami popredného slovenského umelca, karikaturistu, filmára, spisovateľa, cestovateľa Ivana Popoviča. V roku 2013 bola nominovaná na cenu Zlatý gunár na Európskom festivale humoru a satiry Kremnické Gagy. Mäkký prebal, 21 x 13 cm, 80 strán, čiernobiela.


Riber Hansson - EnkelriktatRiber HANSSON & Johan HAKELIUS :

Enkelriktat (Jednosmerne)

Exkluzívna kniha obsahuje vynikajúce karikatúry významného švédskeho umelca Ribera Hanssona a texty publicistu Johana Hakeliusa (vo švédskom jazyku). Mäkký prebal, 21 x 25 cm, cca 200 strán, v plnej farbe.


Atila OzerRôzni umelci :

ATILA ÖZER – portreler (portréty)

Kniha vydaná na počesť zosnulého veľkého tureckého karikaturistu a bádateľa prof. Atilu Özera prináša rozsiahlu kolekciu karikatúr Atilu Özera vytvorených početnými umelcami a karikaturistami z celého sveta. Mäkký prebal, 24 x 22 cm, 206 strán, v plnej farbe.


Istvan Kelemen - Csak KonnyedenIstván KELEMEN :

Csak Könnyedén. Karikatúrák (Len ľahúčko. Karikatúry)

Kniha kresleného humoru známeho karikaturistu, ilustrátora a organizátora viacerých medzinárodných karikaturistických súťaží z Maďarska. Mäkký prebal, cca 50 strán, 15 x 21 cm, v plnej farbe.


Stefan Despodov - Theatre postersStefan DESPODOV :

Teatralni plakati (Divadelné plagáty)

Kniha vynikajúcich plagátov vytvorených špičkovým umelcom a karikaturistom Stefanom Despodovom z Bulharska, ktoré navrhol a realizoval pre Národné divadlo Ivana Vazova v Sofii. Mäkký prebal, 16,5 x 23,5 cm, 127 strán, v plnej farbe.


Pavel Matuška: Usmívání 2Pavel MATUŠKA :

Usmívání 2

Druhá kniha popredného predstaviteľa výtvarného humoru z Českej republiky s výberom jeho kresliarskej, maliarskej a rezbárskej tvorby z ostatných rokov. Knihu (prípadne súbor oboch dielov “Usmívání 1+2′” za výhodnú cenu) si môžete objednať na e-mailovej adrese: vsacantour@vsacantour. cz


Stefaan Provijn - CartoonsStefaan PROVIJN :

Cartoons

Prvá kniha známeho karikaturistu stef-a z Belgicka s výberom jeho najlepších karikatúr. Rozmery 21×21 cm. Viac ako 80 plnofarebných karikatúr, mäkký prebal.


Luc Vernimmen-CartoonsLuc VERNIMMEN :

Cartoons without words

Prvá kniha vynikajúcich karikatúr popredného karikaturistu z Belgicka. 21 cm x 21 cm, 80 karikatúr, 82 strán, plnofarená, mäkký obal.


David Vela-Ninfas y calaverasDavid VELA :

Ninfas y calaveras

výber textov z tvorby Ramóna Gómeza de la Serna  a jeho úžasná esej “Muertos y las muertas”.  Vybral a ilustroval vynikajúci španielsky umelec David Vela.


Poleurs-Cartoons4Pol LEURS :

Cartoons 4

najnovšia kniha brilantných karikatúr renomovaného karikaturistu z Luxemburska. Vydané v roku 2012. Kniha je už vypredaná.


Dušan POLAKOVIČ :

Ex libris

nová publikácia jedného z najvýznamnejších a najuznávanejších slovenských grafikov a karikaturistov akademického maliara Dušana Polakoviča, ktorá prináša ucelený súbor jeho tvorby v grafickom žánri “exlibris”, vytvorených v rokoch 1980-2011. Vyšlo v roku 2012.


Kniha o cintoríne

Napísala : Daniela Kapitáňová / Samko Tále

Ilustroval : Fero Jablonovský / Samko Tále

Kniha čarovne komická a kto chce, môže ju bezo zvyšku ako takú prečítať. Môže sa kochať bohatstvom výborne vymyslených či odpozorovaných psychologických detailov, výstižnými a svojskými postrehmi i charakteristikami postáv, a vôbec pestrým hmýrením malého mesta. Príbehy, ktoré Samko k jednotlivým ľudkom pripája, vytvárajú akúsi švejkovskú orálnu históriu našich čias (P. Vilikovský). Nové vydanie knihy s ilustráciami Fera Jablonovského vyšlo v roku 2012.


Ukradni tri vajcia

Napísal : Tomáš Janovic

Ilustroval : Marián Vanek

Čo sa stane, ak ukradnete tri vajcia? To celkom presne nevieme, ale za to vieme, čo sa stane, ak pri vítaní starostu chýba červený koberec, keď bohatý palec Jozef objaví album so starými fotografiami, alebo prečo majú v Turecku smutné ježibaby a prečo Napoleon prehral pri Waterloo. O tomto všetkom sú trochu absurdné, trochu bláznivé a trochu rozprávkové príbehy Tomáša Janovica a Mariána Vaneka. Vydal Slovart v roku 2012.


Um die Ecke gelacht

Kresby : Jan Tomaschoff

Zostavil : Hans Lenk

Zbierka filozoficky ladených karikatúr známeho česko-slovensko-nemeckého karikaturistu a psychiatra Jana Tomaschoffa. Vyšla v roku 2012. Knihu si možno objednať na adrese: Lit Verlag, Fresnotstr. 2, D-48159 Münster, Nemecko alebo e-mailom: lit@lit-verlag.de


Zábranský na Slovensku
.
Zostavil : Fero Jablonovský
.
Výber najlepších kresieb z časopisov Roháč a Kultúrny život. Vlasta Zábranský zásadným spôsobom ovplyvnil slovenskú karikatúru. Za celoživotnú tvorbu bol ocenený Zlatým gunárom na Kremnických gagoch 2010. Vyšlo k 75-tym narodeninám Vlastu  Zábranského v roku 2011.

Fero JABLONOVSKÝ

Nielen Jožinko. Život a dielo Jozefa Scheka

Prvýkrát sa môžete zoznámiť so Schekovou tvorbou v celej šírke: od karikatúr, komiksov, ilustrácií, typografických diel, cez grafiku až po maľbu a plastiku. Vyšlo k deväťdesiatym narodeninám J. Scheka v roku 2011.


Bobo PERNECKÝ :

Človekopis

reprezentatívna profilová publikácia jedného z najosobitejších a najrenomovanejších slovenských karikaturistov, doplnená “ilustránkami” významných spisovateľov a básnikov


Kazo KANALA :
aaaaaa
Unbearable lightness of drawing

kniha karikatúr popredného slovenského karikaturistu, zakladateľa a dlhoročného prezidenta Slovenskej únie karikaturistov

Ústav s iným poslaním – truhlica slovenského humoru

Zostavili : Tomáš Janovic a Fero Jablonovský

Slovenský humor v jeho rôznorodých podobách – aforizmy, epigramy, básne, poviedky, ilustrované množstvom kvalitných karikatúr a to všetko v podaní špičkových slovenských tvorcov


Nezmysly nezmizli

Napísala : Daniela Kapitáňová

Ilustroval : Fero Jablonovský

Dôkaz toho, čo dokážu dvaja dospelí ľudia, keď sa im nechce pracovať. Vydal FO ART v roku 2010


Fero JABLONOVSKÝ
.

Neviem

Kniha karikatúr a krátkych textov o nevedení a vedení.

Vyšlo v roku 2009.


Poleurs-Cartoons3Pol LEURS :

Cartoons 3

reprezentatívna kniha vybraných karikatúr svetoznámeho karikaturistu z Luxemburska. Vyšlo v roku 2009.


Jozef SCHEK
.

Jožinko – dieťa svojich rodičov

Zostavil : Fero Jablonovský

Kompletné vydanie legendárneho seriálu z časopisu Roháč, ktorý vychádzal v rokoch 1965 – 1988. Obľúbilo si ho niekoľko generácií čitateľov, je to náš najdlhšie vychádzajúci komiks. Knižne vyšlo v roku 2009


Neber to osobne

Napísal : Tomáš Janovic

Ilustroval : Dušan Polakovič

Milan Lasica pred časom napísal: „Tomáš Janovic? Ako málo slov a koľko myšlienok! Obyčajne to býva naopak!“ Aj novinka Neber to osobne, obohatená o výber z Janovicovej glosátorskej tvorby, potvrdzuje tieto slová. Aspoň jeden príklad z novej knižky: „Charita po našom? Ale sme mu dali!“  Vydané v roku 2009 vo vydavateľstve Marenčin PT.


Vražda v Slopnej

Napísala : Daniela Kapitáňová

Ilustroval : Fero Jablonovský

Slopná je nenápadné, zastrčené slovenské mestečko, a predsa sa v ňom zídu najbystrejšie mozgy svetovej detektívnej literatúry, nechýba slečna Marplová, Sherlock Holmes či Dempsey a Makepeaceová. Prostredie, kde sa nachádzajú a kde našli zavraždeného významného slovenského spisovateľa Pravdu, neumožňuje veľa riešení, a predsa každý z geniálnych mozgov to svoje má. Kto z nich prípad rozlúšti a nepríde tak o slávu a renomé? Kniha s ilustráciami Fera Jablonovského vyšla v roku 2008.


Prasacinky 4

Editor : Laco Torma

Aforizmy : Tomáš Janovic

Štvrté pokračovanie “Prasaciniek” prináša opäť skvelé aforizmy majstra Tomáša Janovica sprevádzané už tradične kresbami, ktorých hlavným protagonistom je prasiatko v rôznych podobách a situáciách, stvárnené takými karikaturistami ako Štefan Baňas, Viliam Živický, Igor Danay, Walter Ihring, Robert Vanek, Peter Sedlák, Bobo Pernecký, Peter Suchár, Natália Murat-Oravcová, Anton Lednický, František Trnobranský a humorista Ján Grexa. Knižôčka vyšla v roku 2008.


Fedor VICO:

Dereš …a nikdy inak

knižné vydanie legendárneho satirického seriálu, ktorý vychádzal v časopise “Roháč” v roku 1969 a 1990-91, v časopise “Aréna” v roku 1992, v časopise “Mosty” v roku 1993 a v časopise “Bumerang” v rokoch 1994 až 1997 a tiež aj v českých periodikách “Lidové noviny” a “Škrt”. Kniha vyšla v roku 2008.


Jozef BABUŠEK

Dozorca a väzeň

Zostavil : Fero Jablonovský

Text : Kornel Földvári

Knižné vydanie prvého slovenského komiksu z časopisu Šidlo z roku 1947. Vyšlo k šesťdesiatemu výročiu vzniku seriálu v roku 2007.


Marián HATALA

Ak chceš hrať v noci na klavíri

Ilustroval : Dušan JUNEK

Aforizmy básnika a publicistu Mariána Hatalu ilustráciami obohatil popredný slovenský tvorca grafického designu a karikaturista Dušan Junek. Vyšlo v roku 2007.


Kornel FÖLDVÁRI :

O karikatúre

jedinečná zbierka úvah a esejí o karikatúre, plus cca 70 profilov tvorcov karikatúry zo Slovenska i zo zahraničia, bohato ilustrovaná dielami popredných karikaturistov


Jozef Schek

Zostavili : Fero Jablonovský a Kornel Földvári

Text : Kornel Földvári

Publikácia tvorila katalóg k výstave Jozefa Scheka k osemdesiatym piatym narodeninám v Slovenskom národnom múzeu v roku 2006.


Marián HATALA

Prečo trpaslíci tak rýchlo rastú

Ilustroval : Kazo KANALA

Zbierka aforizmov básnika a publicistu Mariána Hatalu s ilustráciami významnej osobnosti slovenskej karikatúry Kaza Kanalu.  Vyšlo v roku 2006.


100a1

Kazo KANALA:

100+1 priateľov / friends

viac ako sto popredných karikaturistov zo štyroch krajín, viac ako tristo špičkových karikatúr, pätnásť esejí o karikatúre od známych tvorcov
.
.
.

Kornel FÖLDVÁRI:

Päťadvadsať – kniha o slovenskej karikatúre

profily 25 – tich slovenských karikaturistov z pera významného teoretika humoru a znalca slovenskej a svetovej karikatúry. Vydané v roku 2005.

Tomáš JANOVIC:

Maj ma rád

Ilustroval: Dušan Polakovič

Jasnozrivé aforizmy a epigramy Tomáša Janovica s ilustráciami vynikajúceho slovenského maliara, grafika a karikaturistu akad. mal. Dušana Polakoviča. Vyšlo v roku 2005

Kornel FÖLDVÁRI:

SVET PRE DVOCH / O Lasicovi a Satinskom

kniha esejí a článkov o legendárnej dvojici z pera “očitého svedka” ich životnej a umeleckej dráhy, ich dlhoročného spolupracovníka a priateľa, znalca humoru Kornela Földváriho. Autormi ilustrácií sú Štefan Baňas, Karol Čizmazia, Fero Jablonovský, Jaroslav Jelenek, Dušan Junek, Kazo Kanala, Peter Kľúčik, Stanislav Lubina, Věruna Melčáková-Juneková, Bobo Pernecký, Dušan Polakovič, Milan Prekop, Jozef Vydrnák a Daniela Zacharová. Kniha vyšla v roku 2004.

Tomáš JANOVIC:

Je taký

Ilustroval: Dušan Polakovič

Svieža zbierka aforizmov a epigramov Tomáša Janovica sprevádzaná výbornými ilustráciami akademického maliara Dušana Polakoviča. Vyšlo v roku 2004

Tomáš JANOVIC:

Nikoho nezabije

Ilustroval: Dušan Polakovič

Koncentrovaná životná múdrosť v miniatúrach Tomáša Janovica ilustrovaná akademickým maliarom Dušanom Polakovičom. Vyšlo v roku 2003

Prasačinky 2

Editor : Laco Torma

Aforizmy : Tomáš Janovic

Druhý diel úspešných “Prasačiniek” so skvelými aforizmami Tomáša Janovica ktoré svojimi prasiatkami ilustrovali slovenskí i európski výtvarníci: Jozef Augustín, Ladislav Belica, Fero Guldan, Kazo Kanala, Ivan Kováčik, Koloman Leššo, Oľga Pazerini, Dušan Polakovič, Ján Slačka, Ernest Svrček, Jano Valter, Dana Zacharová (všetci Slovensko), Břetislav Kovařík, Josef Kobra Kučera, Jiří Novák (Česká republika), Gerhard Gepp (Rakúsko), Jacob Chic (Veľká Británia), Wojziech Chmurzynski, Andrzej Legus, Maciej Pietrzyk (Poľsko), Ronald Libin, O-Sekoer (Belgicko). Knižka vyšla v roku 2002.


Fedor VICO:

Iľko Sova z Bajusova

knižné vydanie seriálu satirických kresieb, ktoré vychádzali v časopisoch  “Nove žiťjaa “Narodny novinky” od r.1974 v ukrajinskom a rusínskom jazyku – pripojený preklad do slovenského a anglického jazyka. Vydané v roku 2001.


Fero JABLONOVSKÝ
.

The Best Cartoons of the 20th Century

Výber najlepších bezslovných kresieb z rokov 1970 až 2000. Vyšlo v roku 2000.Tomáš JANOVIC:

Dostal rozum

Ilustroval: Dušan Polakovič

Dostanete odpoveď na všetky otázky, ktoré by ste si zaručene nikdy v živote nepoložili. Tí, ktorí ani po prečítaní knižky nezmúdrejú, sa aspoň schuti zasmejú na kresbách Dušana Polakoviča (P.Vilikovský). Vyšlo v roku 2000

Fero JABLONOVSKÝ
.

To je ale veľké nedorozumenie 5

Posledný výber z cyklu vyšiel v čase osláv dožitého piateho výročia Samostatného a k päťdesiatemu výročiu Víťazného Februára, aj keď nedožitému. Vyšlo 25. 2. 1998.


Prasačinky

Napísal : Tomáš Janovic

Nakreslil : Laco Torma

Vynikajúce epigramy a aforizmy z pera Tomáša Janovica s kresbami kultovej figúrky prasiatka v rôznych prevedeniach od karikaturistu Laca Tormu. Knižka vyšla v roku 1998.


Oľga PAZERINI
.

Ilustrované biblické verše

Výber textov zo Starého a Nového zákona, ktoré vybrala, ilustrovala a takouto netradičnou formou nám ich priblížila známa slovenská výtvarníčka Oľga Pazerini. Vyšlo v roku 1997.


Fero JABLONOVSKÝ
.

40 dní

Tisícročné úsilie slovenského národa bolo zavŕšené 1. 1. 1993 a oslavovalo sa po tisíc dňoch splavovaním Váhu plťami. Pripomínam si svojich 40 dní decentným výberom z piktografického a typografického humoru. Vyšlo 7. 9. 1996.


Fero JABLONOVSKÝ
.

To je ale veľké nedorozumenie 4

Prvé kresby cyklu To je ale veľké nedorozumenie vznikli 13. 2. 1991 a vyšli 22. 2. 1991. Kresby vychádzali najprv v Smene na nedeľu, potom v SME na nedeľu a neskôr v Nedeli. Po jej zániku boli ďalej publikované v prílohe Národnej obrody Aréna, v Mostoch a sporadicky aj v iných periodikách. Doteraz som nakreslil asi 800 kresieb tohto cyklu. Tento výber obsahuje kresby z rokov 1994 – 1996. Vyšlo 17. 11. 1996.


Fero JABLONOVSKÝ
.

DPT

Názov DPT neznamená Desk Publishing Top. Nechal som sa inšpirovať vtipnou skratkou Závodov 29. augusta – ZDA. DPT je skratka pre 12. 1. 1970 aj pre 12. 1. 1995, ale aj pre všetky ostatné roky do konca tisícročia. Vyšlo 12. 1. 1995.


Fero JABLONOVSKÝ
.

To je ale veľké nedorozumenie 3

Papiernička i Budmerice sa stali po roku 1989 miestami, kde tiež prebiehali rokovania o štátoprávnom usporiadaní. Jeden federálny politik po týchto rokovaniach v televíznej debate konštatoval, že najväčší problém podľa neho bol v nejasnosti pojmov. Tvrdil, že používali tie isté slová, ale každý pod nimi rozumel niečo iné, „ať to bylo na Papírničkách či v Pudméřovicích.“ Vyšlo 28. 10. 1994.


Fero JABLONOVSKÝ
.

To je ale veľké nedorozumenie 2

Prvý výber mal 89 obrázkov, tento iba 68. Sú to symbolické čísla. Šesťdesiat osem obrázkov aj preto, lebo si pripomíname dvadsiate piate výročie bratskej svojpomoci. Vyšlo 21. 8. 1993.


Fero JABLONOVSKÝ
.

Amerika za 500

Pred 500 rokmi sa pre nás, Európanov, objavila Amerika. Objavila sa neočakávaná a neplánovaná, na západ od Európy mali byť brehy Indie. Pôvodne som chcel urobiť cyklus kresieb o Aztékoch, Mayoch a Inkoch. Paradoxná skutočnosť, že sa teraz pre nás začína nové objavovanie Ameriky, rozhodla o tom, že som urobil to, čo som urobil. Vyšlo 12. 10. 1992.


Fero JABLONOVSKÝ
.

To je ale veľké nedorozumenie!

Výber 89 obrázkov z cyklu TO JE ALE VEĽKÉ NEDOROZUMENIE!, ktorý naďalej vychádza v Smene na nedeľu, takže sa možno dočkáme VEĽKÉHO NEDOROZUMENIA 2 alebo VEĽKÉHO NEDOROZUMENIA po dvadsiatich a ešte dvadsiatich rokoch. Vyšlo v máji 1992.


Milan LACKOVIČ, Fero JABLONOVSKÝ
.

Strana čierno-bielych

Vybrané state a citáty. Kombinácia čiernej a bielej je veľmi elegantná, takrečeno slávnostná. Trochu svadobná a trochu pohrebná. Podľa situácie. Vyšlo v roku 1992.


Fero JABLONOVSKÝ
.

Bratislava 2000

Zbierku kresieb venuje autor všetkým, ktorí sa za posledných 2000 rokov do Bratislavy prisťahovali a priviedli na svet rodených Bratislavčanov.  Vyšlo 29. 7. 1991.


Fero JABLONOVSKÝ
.

52 smutných obrázkov vhodných na rozveselenie, rozčúlenie i rozmýšľanie

Výber z publikovaných a vystavovaných obrázkov za posledných desať rokov. Väčšinou ide o nové kresby, iba časť kresieb je v pôvodnej verzii. Vyšlo vo februári 1991.


Fero JABLONOVSKÝ
.

Poďme teda do Európy

Poďme teda do Európy. Aj keď by nebolo od veci, keby sme sa nemuseli nikam trepať a tá Európa by bola aj tu. Vyšlo v novembri 1990.Marián VANEK
.

Tribúny

Symbolom neobmedzenej, krutej a tupej moci je pre mňa tribúna, napísal Marián Vanek v úvodnom texte. Kniha začala vznikať už v roku 1968, definitívnu podobu dostala v roku 1982, avšak svojho vydania sa dočkala až v roku 1990..

späť – Domovská stránka

Komentáre sú uzavreté.