Úvahy


NA ČO MYSLÍM

Napísal: Fedor VICO / Slovensko

Povolaním som vlastne výtvarník a občas zájdem na nejakú tú vernisáž, či na podobnú prezentáciu. Mne sa málokedy podarí prísť niekde načas, ale čo sa týka spomenutých podujatí, nemávam pocit, že by som niečo zmeškal. Keď si dobre pamätám, zatiaľ som nezmeškal jedine odchod vlaku.

Hlavne vernisáže výtvarníkov, či už ide o mladého či staršieho autora, mi totiž svojou atmosférou pripomínajú pohreb. Len s tým rozdielom, že nebožtík (teda autor) neleží v truhle, ale postáva na čestnom mieste, obyčajne pekne poobliekaný ( ako do truhly) a väčšinou s rukami prekríženými pred telom, akoby tam už ležal. A potom tie hodnotiace reči… Vážený autor si tam, ako na generálke, vypočuje, čo sa o ňom asi bude hovoriť, keď už skutočne zomrie, s čím samozrejme nikto, a teda ani umelec, vôbec nepočíta. Takže tie reči sa prednášajú podľa nepísaného pravidla, to je, že o mŕtvych sa hovorí len v dobrom. Čo si o jeho diele myslí účastník vernisáže, to sa nedozvieme. A nielen preto, že v takej slávnostnej chvíli sa nepatrí, najmä kriticky, vyjadrovať k majstrovmu dielu, ale väčšina hostí je už upriamená k švédskym či iným stolom s občerstvením, čiže s nejakou žranicou a pijatikou. Takže časť pozorných návštevníkov rýchlo obloží autora (nebožtíka) kyticami kvetov, zagratuluje mu k výstave (rozlúči sa so zosnulým) a keď nie je poruke za hrsť hliny, upaľujú naznačeným smerom. Pozostalí, teda obrazy či trojrozmerné diela, ostávajú smutne visieť na stene (či na soklíkoch v priestore) a mlčky pozorujú debaty milovníkov umenia, ktoré časom prerastú v bujarú zábavu, až kým (s poslednou kvapkou vína) nedajú nebožtíkovi (autorovi) posledné zbohom.

“Keď ja zomriem, ležať budem, hop- cup tralala, takú si ja spievať budem, hop-cup tralala”
– pospevujem si cestou domov. A viem, že keby som zmeškal aj vlastný pohreb, tiež by som o nič neprišiel.

Fedor VICO

(autor úvahy je popredný slovenský výtvarník, karikaturista, publicista, organizátor medzinárodnej karikaturistickej súťaže a vydavateľ humoristického časopisu)

*****

* článok bol publikovaný v denníku Pravda v novembri 2008

*****

Fedor VicoKresba: Fedor VICO / Slovensko

*****


Komentáre sú uzavreté.