Úvahy


DAVID VELA CERVERA: HUMORISTICKÁ VÍZIA – PICASSO, DALÍ A VAJCE

Napísal: Francisco PUNAL SUAREZ / Španielsko.

Francisco Punal Suarez

Španielsky ilustrátor a karikaturista David Vela získava tretiu cenu na súťaži World Press Cartoon dielom, ktoré konfrontuje víziu Picassa a Dalího vo vzťahu k umeniu.

*****

David Vela - Picasso Dali a vajceKresba: David VELA CERVERA / Španielsko

*****

Môj Picasso versus Dalí mi opäť urobil radosť. Našťastie sa nepodarilo ukončiť existenciu festivalu World Press Cartoon Awards 2014 a po niekoľkých mesiacoch organizačných ťažkostí som získal tretiu cenu v kategórii Humoristická kresba – konštatuje karikaturista a ilustrátor David Vela Cervera zo Zaragozy.

Víťazná kresba sa zrodila z myšlienky doviesť do humornej absurdity klasickú tému “maliar a model” nahradením modelu vajíčkom a konfrontovať víziu dvoch kľúčových postáv, ktorými sú Picasso a Dali – hovorí David.

Pestrá kresba a tam, kde postavy vyžarujú vnútorné svetlo s veľmi charakteristickým štýlom Davida Velu je príležitosťou k zamysleniu o pluralite názorov a schopnosti umeleckej tvorby interpretovať realitu veľmi odlišnými spôsobmi, v niektorých prípadoch dokonca protikladnými; a pritom žiadny z nich nemusí byť nutne lepší ako tie ostatné, len iný.

Bolo to v Múzeu humoru vo Fene kde som sa v roku 2003 stretol s Velom, keď získal cenu Curuxa s kresbou, ktorá bolo protestom proti znečisťovaniu životného prostredia spôsobenému tankerom Prestige na pobreží Galície; kresba ukazuje dieťa na piesočnatej pláži, budujúce z piesku rafinériu pri mori plnom ropných škvŕn.

Odvtedy som pozorne sledoval vývoj tohoto umelca; ako jeho práca často odráža kritické aspekty spoločnosti, do ktorých on vždy jemne vloží svoj tvorivý skalpel.

Tento vynikajúci autor, absolvent Hispánskej filológie, získal ako karikaturista počas svojej stúpajúcej kariéry, viac ako tridsať ocenení na rôznych medzinárodných súťažiach organizovaných v Portugalsku, Brazílii, Taliansku, Španielsku, Iráne, Číne, Bulharsku, okrem iných. V zozname jeho ocenení sú: Cena Curuxa v Galícii; prvé miesto na Medzinárodnom bienále na Tenerife; druhá a tretia cena v súťaži World Press Cartoon; druhá cena na Porto Cartoon; prvá cena na 6. Medzinárodnom festivale výtvarných umení Fadjr ; prvá cena na 4. ročníku súťaže Grafický humor a zdravie na Universite Lleida a Humoralia a veľa ďalších.

Vela okrem vytvorenia scénografických návrhov pre divadelné hry je tiež autorom vynikajúcich knižných ilustrácií “Bestiario de greguerías” (2006) o zvieratách od Ramóna Gómeza de la Serna; “Ninfas y Calaveras” (2013) s výberom textov od rovnakého autora a nádhernej eseje “Los Muertos y las muertas”. Ďalšou z jeho prác je “Universo Mundo” (2009).

Tento rok už dokončil dva projekty. Prvým sú kresby pre zvukové knihy pre deti, fantastickí „Tiritiriteros de Binefar“, ktoré budú vydané čoskoro k vianočným sviatkom. Okrem toho ilustroval knihu príbehov, niečo medzi čiernym humorom a morbídnou fantáziou, od spisovateľa a ilustrátora Jacka Mircalu, pre ktorú v súčasnosti hľadá vydavateľa.

Satira – zdôrazňuje David – je dôležitá pre narábanie s mocou ako obranná zbraň proti nespravodlivosti. Ale myslím, že humor je ešte dôležitejší, nepostrádateľný ako analytický nástroj k pochopeniu reality z diaľky. V čase, keď prichádza náhla správa, manipulácia, lož, improvizácia, hluk, mali by sme na analýzu reality použiť humorný pohľad a širšiu a upokojujúcu perspektívu.

Francisco PUNAL SUAREZ

(* Autor článku je renomovaný španielsky novinár a fotograf)

*****

* Profil Davida Velu v Cartoon Gallery nájdete TU


Komentáre sú uzavreté.