Úvahy


ĎALŠIE OTÁZKY PRE RIBERA HANSSONA

Napísal: Francisco Punal Suarez / Španielsko

.

Francisco Punal Suarez

Európske Cartoon Centrum Kruishoutem v Belgicku otvorí 26. januára výstavu významného švédskeho ilustrátora a karikaturistu Ribera Hanssona, významného reprezentanta satirického humoru s medzinárodne uznávanou kariérou. Jeho práce sa objavujú vo viacerých novinách po celom svete. V roku 2007 získal prvú cenu na významnom festivale World Press Cartoon, ktorý sa konal v portugalskom meste Sintra s karikatúrou Putina a v roku 2012 tu získal tretiu cenu s karikatúrou Berlusconiho. Položím mu niekoľko otázok ohľadom tejto významnej výstavy.

*****

Riber Hansson / SwedenRiber Hansson – významný karikaturista a ilustrátor zo Švédska

*****

Francisco PUNAL SUAREZ: Koľko Vašich karikatúr bude vystavených na tejto výstave?

Riber HANSSON: Som naozaj veľmi rád, že som bol pozvaný vystavovať v ECC v Belgicku. Bol som požiadaný pripraviť asi 120 karikatúr – to som aj urobil a myslím, že všetky budú vystavené. Výstava bude obsahovať aj tucet portrétnych karikatúr. Väčšina z karikatúr sú komentáre k tomu, čo sa stalo vo svete v posledných rokoch, ako udalosti v európskej ekonomike, arabská jar, občianska vojna v Sýrii a podobne. A samozrejme nájdete tam aj satirické kresby o Putinovi, Obamovi, Berlusconim a ďalších z Dôležitej skupiny. Ale sú tu aj niektoré práce o veľkolepých politických udalostiach a konfliktoch zo začiatku storočia, kde objavíte napríklad aj Chiraca a Schrödera. Na výstave nájdete tiež niekoľko “nadčasových” karikatúr.

Francisco PUNAL SUAREZ: Boli tieto kresby publikované?

Riber HANSSON: Áno všetky karikatúry boli uverejnené vo švédskych novinách, najmä v Sydsvenskan a niektoré z nich boli tiež prostredníctvom Cagle syndikátu a Courrier International publikované v medzinárodnej tlači v USA, Francúzsku a ďalších krajinách.

Francisco PUNAL SUAREZ: Čo všetko potrebujete pri tvorbe karikatúr?

Riber HANSSON: Samozrejme, že väčšina správ v médiách je výborným východiskovým bodom. Prednostne s párom, alebo viacerými slávnymi, farebnými a provokatívnymi vodcami zapojenými do diania. Snažím sa získať informácie o takejto akcii, čerpám z viac ako jedného zdroja, napríklad z hlavných novín, doplnených o údaje z rádia alebo televíznych spravodajských kanálov. Ak je k dispozícii dostatok času, prečítam si tiež niečo o pozadí udalostí a ďalšie komentáre k tomu, čo sa stalo. Čím viac informácií môžem získať, tým ľahšie je pre mňa vytvoriť si svoj ​​vlastný názor o tom, čo sa stalo a nájsť nápad pre umelecké dielo. Vzhľadom k tomu, že moje kresby sú zvyčajne založené na portrétnej karikatúre, potrebujem celý rad portrétov osoby, ktorú budem kresliť a poukazovať na to, akým spôsobom je zodpovedná za konflikt. Potrebujem tiež správne, použiteľné metafory, ktoré môžem spracovať v karikatúre. To je veľmi dôležité a v tom musím veriť môjmu mozgu.

Francisco PUNAL SUAREZ: Čo pre Vás znamená táto výstava?

Riber HANSSON: Pre mňa ako nezávislého karikaturistu to znamená veľa pozitívnych vecí. Je samo o sebe cťou dostať takéto pozvanie. Mať takú veľkú výstavu v Európskom Cartoon Centre znamená samozrejme ohromne veľa. Pozdvihne to vašu povesť medzi kolegami, vydavateľmi a čitateľmi. A samozrejme, že je to dobré pre sebavedomie. Nemôžem súhlasíť s jedným veľkým americkým karikaturistom, ktorý povedal, že ani Nobelova cena vám nepomôže urobiť ďalšiu kresbu. V istom zmysle by síce mohol mať pravdu, ale domnievam sa, že sebavedomie vám dáva schopnosť byť odvážnejším a kreatívnejším. Byť pozvaný do ECC mi dáva možnosť vidieť ich kolekcie karikatúr a stretnúť zaujímavých ľudí, ktorí založili a spravujú ECC. Dúfam samozrejme, že niektorí kolegovia sa tiež zúčastnia. Byť profesionálnym karikaturistom je dosť osamelá práca. Pošlem svoje kresby novín prostredníctvom e-mailu a len zriedkakedy sa stretnem s redaktormi. A ešte zriedkavejšie s čitateľom, ktorý sa pozerá na moje obrázky v novinách. Výstava vám dáva príležitosť stretnúť sa s ľuďmi, ktorí sa pozerajú na vaše karikatúry, čo ma veľmi teší.

Francisco PUNAL SUAREZ: Má karikatúra vo švédskych médiách také miesto, ako si zaslúži?

Riber HANSSON: Situácia redakčnej karikatúry tradičného typu, ktorú zastupujem a vystavujem v ECC Kruishoutem, je vo Švédsku veľmi zlá. Veľmi málo dnešných novín používa na svojich mienkotvorných stránkach tradičnú redakčnú karikatúru. Pred 20 rokmi všetky hlavné noviny zamestnávali jedného až dvoch karikaturistov. Myslím, že dnes ostali už len jeden alebo dvaja. Švédsko však namiesto toho zažíva iný boom. Veľký počet mladých žien malo veľký úspech s karikatúrami a satirickými kresbami publikovanými na iných ako mienkotvorných stránkach novín. Často vo forme komiksov, ale aj jednotlivých obrazov. Je to nekonvenčná, výrečná, ostrá a drzá satira. Sú publikované často, rovnako ako aj ich knihy komiksov.

Francisco PUNAL SUAREZ: Prečo sú humor a satira pre spoločnosť dôležité?

Riber HANSSON: Humor a satira sú dva spôsoby komunikácie, ktorá funguje veľmi zvláštnym spôsobom. Satira nie je vždy vtipná a humor je vždy ďaleko od satiry. Satira a predovšetkým humor môže byť mazacím olejom v “piskľavých” situáciách. Ľudia sa radi smejú a chcú sa smiať spoločne. Ak môžete nechať humor a satiru spolupôsobiť v karikatúre, má veľkú šancu byť účinnou. Ak karikatúra zasiahne ľudí, môže to mať nejaký vplyv. Satirická karikatúra používa viacvrstvové metafory a môže tak kritizovať takým spôsobom, ktorý by inak mohol byť zakázaný alebo by mohol viesť k odvete od tých, ktorí sú pri moci. Humor funguje ako cukor v spodnej časti horkého nápoja, takže vás prinúti prehltnúť satiru. Považujem satiru a humor za lakmusový papierik zdravia spoločnosti. Ak sú povolené takéto vyjadrovacie prostriedky, znamená to, že sa jedná o slobodnú, zdravú a demokratickú spoločnosť.

*****

KARIKATÚRY RIBERa HANSSONa:

Democracy

*****

Berlusconi

*****

Hansson1

*****

KoreaNorth

*****

Merkel feeding German eagles

*****

Obama dronemarionets

*****

(* Autorom interview a fotografie je Francisco Punal Suarez, renomovaný španielsky novinár a fotograf)


Komentáre sú uzavreté.