Úvahy


ČO JE TAJOMSTVOM VYVOLANIA SMIECHU U PUBLIKA ?

Napísal: Francisco PUNAL SUAREZ

Francisco Punal Suarez

Skvelý herec Charles Chaplin, tvorca najpopulárnejšej komickej postavy v dejinách filmu, raz povedal: Mojím tajomstvom je, že som dokázal udržať svoje oči otvorené. A s pozorným zmyslom pre udalosti, aby som ich mohol použiť vo svojich filmoch. Študoval som človeka, pretože inak by som nebol schopný robiť svoju prácu, keby som ho nepoznal. Tajomstvom toho všetkého je, že úspech je nie je nič viac než znalosť ľudskej povahy.“

Humor je v každom z nás. Žijeme s ním za každých životných okolností. Schopnosť identifikovať ho a previesť do umeleckého obrazu je úloha, ktorá vyžaduje citlivosť, uhol pohľadu a znalosť niektorých právd o ľudskom charaktere.

Grafický humor zahŕňa nielen karikatúry a cartoons, ale aj humorné fotografie – rád ich praktizujem pre ich prenikavé oči a žiarivý úsmev.

Kľúčovým v tomto type fotografie je nechať nechať humor vyskočiť, bez textu, nechať cieľom vytvoriť plne spoluvinu medzi fotografom a divákom. Bez ohľadu na toči ide o či ide o záber z ulice, štúdiovú snímku s hercami alebo objektmi, alebo fotomontáž. Výsledok je to, o čo ide.

Samozrejme, je veľmi vzrušujúce sa stať lovcom obrazov z ulice, ako napríklad vynikajúci francúzsky fotograf Henri Cartier-Bresson, ktorého práca, podľa kritikov, odráža poéziu betónu, so zameraním na obyčajných ľudí. Samozrejme, že táto úloha, hoci vzrušujúca, nie je jednoduchá. Niekedy zasiahne osud, ale vo väčšine prípadov na dosiahnutie tohto cieľa fotograf musí investovať veľa času, veľa chodiť a zaostriť pozorovacie schopnosti, byť v strehu. Nemôžeme nespomenúť, že fotograf musí byť vyzbrojený tým, čo sa nazýva zmysel pre humor, schopnosťou, ktorá nám umožňuje objavovať komické prvky kdekoľvek je to možné.

Musíme si uvedomiť, že tu humor vzniká, keď dôjde k zmene hodnôt.

Humorná fotografia sa tak stáva veľkým zdrojom komunikácie, znamená upozorniť na fenomén, ktorý môže byť neobvyklý, absurdný, anachronický, smiešny, prehnaný, kontrastný, dvojzmyselný , vyvolávajúci neočakávané reakcie, prekvapenie, exhibicionizmus, gestá, nerovnováhu, atď …

Dobrá humorná fotografia nám umožní smiať sa a myslieť. A smiech, hlasný alebo tichý, otvorený alebo skrytý nevyhnutne indikuje či ide o humor a potvrdzuje nám, že všetko je možné.

Ale, kedy sa smejeme?

Nesúlad a prekvapenie sú hlavnými príčinami komédie, ako tvrdia teoretici. Smejeme sa akonáhle vnímame neočakávané nezrovnalosti.

Pri použití sondy humoru na prienik do reality, a nachádzajúc trhliny a lomy tam, kde sme predpokladali silu a húževnatosť, potvrdzujeme úlohu ničiteľa stereotypov a stimulátor argumentácie, ktorá je príznačná pre humor.

Fotografia je umenie zachytiť ľudské zjavenie v pravú chvíľu. A obrázok je vo všeobecnosti dobrý, ak ide zo srdca, alebo vyjadruje zážitok, náladu, pocit alebo myšlienku.

Dosiahnutie originálneho vtipného alebo satirického obrazu sa môže stať výzvou pre fotografa, ktorý chce priniesť aspekty skutočnosti s vysokým stupňom identifikácie a komunikácie.

Francisco PUNAL SUAREZ

(autor článku je renomovaný španielsky novinár a fotograf)

*****

HUMORISTICKÉ FOTOGRAFIE Francisca PUNALA SUAREZA:

F. Punal Suarez 1Francisco Punal Suarez – Kamión

Free music Francisco Punal Suarez – Free music

 CamarografoFrancisco Punal Suarez – Kameraman

 BicicletaFrancisco Punal Suarez – Bicykel

 Novios Francisco Punal Suarez – Novomanželia

Prvá pomocFrancisco Punal Suarez – Prvá pomoc

*****

* Zdroj: Francisco Punal Suarez / Španielsko


Komentáre sú uzavreté.