Úvahy


POLITICARTOON

Napísal: Huseyin Cakmak / Cyprus

Huseyin Cakmak

Politici patria medzi karikaturistami najviac kritizovaných ľudí. Preto mnohí politici neznášajú karikaturistov a mnohí nimi dokonca pohŕdajú. Je známe, že príčinou tejto nevôle a opovrhovania je naliehavosť karikatúr.

Umenie karikatúry bolo známe a vnímané ako podivné a smiešne kresby až v 18. storočí.

Prvé politické humoristické noviny “Caricature” boli vydávané v roku 1830 vo Francúzsku. Všetci skorumpovaní politici, úradníci, právnici, prokurátori a sudcovia boli zobrazovaní a tvrdo kritizovaní karikaturistami toho obdobia v politických humoristických novinách, ktoré vydával francúzsky karikaturista Charles Philipon.

Keď politické humoristické noviny “Caricature” kritizovali a vyrušovalii skorumpované politické kruhy, tieto kruhy boli povinné prijať opatrenia,aby umlčali karikaturistov. Opatrenia na umlčanie karikaturistov prijaté v 18. storočí pokračovali neustále rôznymi metódami až do dnešných čias.

Kým politickí karikaturisti kritizujú protiprávne konanie politikov a orgánov v politickej, ekonomickej, kultúrnej a sociálnej oblasti, spĺňajú tiež úlohu konštruktívnej a usmerňujúcej kritiky, tak, aby sa dospelo k dobrému a správnemu riešeniu. Avšak, karikaturisti nekritizujú politikov pomocou zhovievavých metód ako by to oni sami chceli. Nasmerujú ostrú, neľútostnú a tvrdú kritiku, zhodnú s podstatou umenia karikatúry.

Hoci niektorí politici absolútne neznášajú a opovrhujú karikaturistami, boja sa odhaliť svoje pocity. Avšak niektorí zjavne vyhlásili, že sa boja karikaturistov. Jedným z týchto politikov je bývalý grécky premiér Yorgo Papandreou.

Počas rozhovoru v jeho kancelárii sa jeden novinár opýtal Yorgosa Papandreou: “Koho sa bojíte najviac, keď ste pri moci ?“ Jeho odpoveď znela: „Obávam sa opozičných vodcov 10 krát, verejnosti 50 krát, novinárov 100 krát! Ale karikaturistov sa obávam 1000 krát, ba ešte viac! “

Kým Yorgo Papandreou vyjadril svoj strach z karikaturistov veľmi úprimným a tolerantným spôsobom, niektorí politici zakrývajú svoj strach z umenia karikatúry a pokračujú v podávaní žalôb proti karikaturistom, ktorí ich kritizovali, keď sa chopili moci. Na druhej strane iní politici sa uchyľujú k metódam, ako je cenzúra, zatýkanie, mučenie, vraždy a umlčiavanie karikaturistov!

Umenie politiky pozostáva z konfliktov. Avšak, karikatúra je umenie, ktoré súčasne kritizuje a usmerňuje, aby boli napravené konflikty. Konflikty nikdy neskončia, kým budú existovať politici. A karikaturisti budú existovať tak dlho, kým budú konflikty pokračovať.

Huseyin CAKMAK

(autor článku je renomovaný karikaturista z Cypru, prezident FECO – Cyprus a editor e-magazínu “Yeni Akrep”)


Komentáre sú uzavreté.