Úvahy


LUXEMBURSKO, POL LEURS

Napísal: Francisco PUNAL SUAREZ / Španielsko

Francisco Punal Suarez

Dnes uvádzam priamy humor Pola Leursa, zdieľajúceho do 17. marca s poľským karikaturistom Pawlom Kuczynskim veľkolepé sály Európskeho centra karikatúry v malom belgickom meste Kruishoutem, ktoré podporuje medzinárodných autorov s pevnou umeleckou povesťou.

Gonderange, mesto v Luxembursku, má tú česť byť rodiskom Pola Leursa a vidieť v priebehu rokov vývoj jeho kariéry ako humoristu. Narodil sa v roku 1947, absolvoval ako inžinier, a už ako dieťa ho priťahovalo kreslenie obrázkov. Od roku1975-1983 uverejňoval svoje karikatúry v časopisoch Revue, Forum a Ons Stad. Od roku 1980 sa zúčastňoval na mnohých medzinárodných súťažiach a dnes je držiteľom 62 ocenení a vyznamenaní. Bol porotcom na festivaloch humoru a podporuje Medzinárodnú výstavu karikatúry vo Viandene, v jeho krajine, kde nie je ľahké prežiť s povolaním výtvarníka. Vydal štyri knihy s výberom svojich najlepších kresieb.

Pol je bystrý pozorovateľ každodenného života. Kronikár udalostí obracia svoju predstavivosť s nádychom nadsázky a humoru. Jeho kresby odrážajú často absurdné situácie, ktoré narušujú realitu čitateľa a vyvolávajú smiechv jemných humorných detailoch, kde sa vždy nachádza prekvapenie, ktoré je zásadným prvkom humoru.

Jeho diela majú niekedy tiež nádych sociálnej kritiky, ale rád sa smeje bez urážania alebo ubližovania. Príkladom toho je kresba, ktorá mu vyniesla Zvláštnu cenu poroty na festivale Gallarate, v Taliansku, kde ukazuje bábku Pinocchia, pozerajúcu zboku na nožnice, so želaním prestrihnúť drôty, ktoré ním pohybujú. V jeho dokonale rozpoznateľnom štýle musíme zdôrazniť estetickú kvalitu jeho kresieb, v ktorých je humor evidentný.

Francisco PUNAL SUAREZ

(autor je renomovaný španielsky novinár)


Pol Leurs

Pol LEURS

Pol Leurs

Pol Leurs

Pol Leurs

Pol Leurs

Pol Leurs

* Pozrite si tiež profilovú stránku Pola Leursa – kliknite sem


Komentáre sú uzavreté.