Úvahy


MASKY A POLITIKA

(niekoľko reflexií z cesty po Grécku)

Napísal: Riber HANSSON / Švédsko

Riber Hansson

Uprostred olivového hája, rámovaného hmlistými modrými končiarmi, stál opustený dom obklopený spálenými a zabudnutými plodínami. Jednoduchá kompozícia a zložité sfarbenie sa zdalo byť hmatateľným ako chuť alebo hlas. Zmocnila sa ma túžba opustiť auto, vykročiť cez suchú a praskajúcu vegetáciu, sadnúť si, oprieť sa oproti budove so žltkastou ílovou fasádou a inhalovať zápach popraskanej a padajúcej omietky. A keď príde vietor stekajúci z hôr ako chladené šampanské, najprv odstránim svoju masku ochrany proti minulosti, potom svoju maska ​​proti budúcnosti a vystavim svoju pravú tvár súčasnosti.

Sen. Ktorá je pravá tvár zo všetkých mien, hier a prevlekov, ktoré sme prijali v našom stretnutí s inými ľuďmi, alebo s falošnou tvárou, ktorú máme dokonca keď sa stretneme sami so sebou? Len si spomeňte na niekoho, kto sa blíži k zrkadlu a sledujte, ako je jeho maska ​​upravená vo chvíli, keď sa jeho pohľad stretne s odrazom v zrkadle.

Je ťažšie zamaskovať fyzické gestá, pretože reč tela odhaľuje skryté výrazy tváre. Výška vašich ramien a spôsob držania hlavy, prešľapovanie vašich nôh, pohyby a polohy vašich rúk – to všetko sú odkazy na vašu tvár. Herci vedia o tom všetko , pretože mimika a reč tela sú nástrojom ich obchodu. Skúsení, úspešní politici používajú rovnaké nástroje, a v reakcii na to karikaturisti to používajú ako spôsob, ako posilniť iróniu na ich satirizáciu.

2.

Obľúbeným klišé pre karikatúry banditov je čierna maska na očiach​​.

Počas prvých dní fotografie istý horlivý bojovník proti zločinu angličan menom Galton dostal nápad vytvoriť v tmavej komore istý druh šablóny, aby pomohol polícii v jej poľovačke na zločincov. Kopíroval a kombinoval tváre troch najhorších zločincov v krajine, aby tak vytvoril archetypálnu fyziognómiu darebáka. Pomocou takej fotografie by strážcovia zákona a poriadku mohli nielen ľahko vystopovať podozrivých, ale tiež by mohli použiť obrázok na preventívny boj proti zločinnosti. Na jeho sklamanie a prekvapenie, to čo sa objavilo v tmavej komore bola príťažlivá a harmonická tvár.

Krása je tiež len maska​​: kompilácia vypožičaných fragmentov od tých z nás s menšou vizuálnou dokonalosťou. V súčasnosti pomocou počítača môžete skombinovať veľké množstvo rôznych každodenných tvárí: tridsať, šesťdesiat, alebo toľko, koľko uznáte za zmysluplné. Výsledkom bude vždy atraktívna tvár.

……Cynici z toho urobia záver, že krása je len druh nezaujímavého, nadhodnoteného priemerného vzhľadu.

Kresliari v tom uvidia vysvetlenie, prečo je také ťažké nakresliť karikatúru atraktívnej tváre. Každý, kto sa o to pokúsil vie, že je to ako snažiť sa nakresliť karikatúru kruhu tým, že ho urobíme okrúhlejším, ako to už je.

….. Osobne by som vybral iný aspekt krásy. Páčia sa mi príťažlivé tváre, pretože nesú znaky každého, koho mám rád.

Riber HANSSON

(autor je renomovaný švédsky karikaturista)


Komentáre sú uzavreté.