Úvahy


EDITORIÁL PRE FECO – BULLETIN

Napísala: Marlene POHLE / Nemecko

Marlene Pohle

V oblasti, ktorá nás zaujíma, v humoristickej kresbe a politickej karikatúre sme v poslednom období zaznamenali odchod celého radu vzácnych kolegov a významných osobností medzinárodného významu.

Bola to, ako sme už oznámili, strata takých vzácnych mien ako Ronald Searle, Antonio Mingote, Caloi, Bert Witte, Dieter Burkamp a ani už nechcem ďalej pokračovať v tomto zozname. Zdá sa, že nás opustili velikáni humoru a kresby, možno kvôli veku a možno tak trochu aj z únavy, keďže sa už dnes javí ako normálne, keď stále počúvame, že nie sú peniaze na to či ono. Je pravda, že peniaze nie sú v mnohých pokladniciach a vreckách, okrem iného ani v našich a tiež ani na vydávanie publikácií a to vidím ako veľmi nebezpečné, pretože sa tu s ľuďmi hrá taká hra, aby si zvykli na kantilény tohto ekonomizačného procesu.

Upokojuje ma však istota, že svet grafického humoru nevymizne, sú tu nové generácie autorov obdarených veľkým talentom, ktorí otvárajú cesty ako a kde len môžu. Predovšetkým je isté, že metódy sa zmenili a naďalej sa budú meniť – úloha, ktorú sme si zvolili totiž nikdy nebola ľahká. Najmä preto, že naša práca je pre mnohých nepríjemná. Ale tým lepšie. Témy nám nechýbajú: falošné voľby, vydieranie miliardárov vo svete športu, monarchie, ktoré utrácajú to, čo ich ľuďom chýba, alebo nepochopiteľné ľudské masakry v storočí, v ktorom žijeme.

Nedostatok peňazí sa bohužiaľ vždy vzťahuje predovšetkým na kultúru, takže by sa mohlo zdať, že našou jedinou nádejou na spasenie nie je nič iné ako elektronické médiá. Konkrétne všetko ukončíme tým, že budeme nútení uverejňovať svoje kresby na internete. Problémom ale je, že či už prostredníctvom tohto média uvidí naše kresby veľa ľudí, alebo len pár – nedajú nám najesť.

Rovnako nemôžeme obísť otázku, ako nájsť spôsob, ktorý by nám prostredníctvom elektroniky mohol poslúžiť, a ten podľa znalcov existuje. Každého, kto má znalosti a inovatívne nápady pre lepšiu budúcnosť našej profesie vyzývame, aby sa o ne veľkoryso podelill a zdieľal ich s krásnou rodinou FECO.

Opäť je dobré mať na pamäti, že FECO nemá finančné prostriedky, nikdy mu však nebude chýbať kolegiálna podpora. Sme vždy bdelí a tak to aj ostane.

Marlene POHLE

(autorka je renomovaná nemecká umelkyňa a generálna viceprezidentka FECO)


Komentáre sú uzavreté.