Úvahy


DARIO CASTILLEJOS, AGITÁTOR KRITICKÉHO POVEDOMIA

Napísal: Francisco PUNAL SUAREZ / Španielsko.

Francisco Punal Suarez

Korupcia, nespravodlivosť a ľubovôla, ktorej bol svedkom ako právnik na súde – študoval právo na „Universidad Autónoma Benito Juárez de Oaxaca“ (UABJO) – spôsobili, že mexičan Dario Castillejos Lázcares začal vyjadrovať svoje rozhorčenie prostredníctvom karikatúry. Drsná realita v jeho krajine i vo svete, prekonávajúca všetky očakávania, sa stala hlavnou surovinou, aby prostredníctvom umenia kresby vyjadril svoju neúctu a kritiku existujúcej moci, či už politickej alebo ekonomickej.

Narodený v Oaxake v roku 1974, Castillejos strávil 25 rokov ako kresliar v Mexiku, kde je veľká historická tradícia v tomto žánri, s autormi ako Rius, Rogelio Naranjo, Helio Flores Luis Carreño, a mnoho ďalších, ktorí ovplyvnili jeho prácu, on je agitátorom kritického vedomia, s každou uverejnenou kresbou. Čitatelia denníka El Imparcial de Oaxaca sa tešia v každom čísle na jeho mienkotvorné práce. Dario tiež publikuje svoje karikatúry v časopise Foreign Affairs Latinoamérica a týždenníku El Chamuco a pracuje tiež pre Caglecartoons, Courrier International, Hnutie VJ a je predsedom Klubu karikaturistov America Cartonclub.

Jeho karikatúry boli ocenené a tlieskali im na súťažiach organizovaných v Brazílii, v Grécku, Portugalsku, Francúzsku, Peru, Kolumbii, Spojených štátoch amerických, Turecku, Holandsku a samozrejme v Mexiku, kde získal niekoľko štátnych novinárskych ocenení.

Rok 2016 je pre Daria šťastným rokom: Nedávno Nakladateľstvo Almacia vydalo jeho prvú knihu “Impresiones de un mundo desdibujado” (Dojmy z rozmazaného sveta) a práve obdržal Národnú novinársku cenu v kategórii karikatúra za jeho prácu “Historická pravda” vzťahujúca sa k roku 2015. Je to už tretí raz, čo získal toto ocenenie: v roku 2012 to bolo za kresbu “Pohrebné voľby”, ktorá odrážala atmosféru násilia v krajine v deň volieb; a v roku 2014 to bolo za kresbu “Spravodlivosť v kríze”, ilustrujúcou ďalší deficit v Mexiku.

*****

Dario CastillejosDario Castillejos a jeho kniha

*****

Kniha “Dojmy z rozmazaného sveta”, ktorá bol veľmi dobre prijatá, je kompiláciou kresieb publikovaných v rôznych médiách od roku 2000 do dnešného dňa a zahŕňa stovky karikatúr, kde svojím prenikavým pohľadom, so zložkou absurdného, čierneho humoru, irónie a satiry, autor analyzuje svetové udalosti, nespravodlivosť a násilie, slobodu a cenzúru a krízu a peniaze, slávu a kultúru i spoločenský život.

Jeho kresby, ktoré ohromia diváka svojím obsahom, umeleckým bohatstvom a dokonalou technikou potvrdzujú, že ozajstné umenie je provokácia, a že hodnota karikatúry spočíva v prekonávaní stereotypov a cvičení mysle.

“Rád upozorňujem“ – hovorí Dario – „na veci, ktoré nám spôsobujú nepohodlie, tie vo verejnom priestore, ako slabý výkon spravodlivosti, zločin, obchodovanie s drogami, atď. Vždy sa snažím priblížiť politiku kritickým a humorným pohľadom, s úmyslom nie znevážiť, ale aby mohli pri každej karikatúre urobiť brainstormingové cvičenie. Naša práca je sociálnou protiváhou moci vo všetkých jej prejavoch. V spoločnosti, ktorá sa usiluje o demokraciu je kritika nevyhnutná a humor je dobrý stimulant na zvýšenie povedomia. Karikatúra v tlači má v Mexiku dlhú tradíciu, ale v súčasnosti mnohí karikaturisti nemôžu žiť zo svojej práce. Okrem toho klíma násilia a zúfalstva sužuje krajinu a ohrozuje všetkých pracovníkov médií, vrátane karikaturistov”.

Francisco PUNAL SUAREZ

(* Autor článku je renomovaný španielsky novinár a fotograf)

*****

Z TVORBY DARIA CASTILLEJOSA

(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime “Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )

*****


Komentáre sú uzavreté.