Výstavy


KotrhaBLUE-DEF-SKĽubomír Kotrha - Športy a hry
ĽUBOMÍR KOTRHA – 2. časť
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA POPULÁRNEHO SLOVENSKÉHO KARIKATURISTU

Lubomir Kotrha

Minulý mesiac sme vám predstavili veľmi úspešnú tvorbu populárneho slovenského karikaturistu Ľubomíra Kotrhu zahŕňajúcu pestrú paletu tém z každodenného života súčasného človeka. Dnes vám prinášame druhú časť výstavy, ktorá je špecializovaná výhradne na športovú problematiku.

Ak by sme chceli vystopovať pôvod športových aktivít a hier, museli by sme zájsť veľmi ďaleko do minulosti, až kdesi hlboko do predhistorických čias. Človek bol od nepamäti vystavený rôznym nebezpečenstvám a nástrahám zo strany prírodných živlov, divých zvierat, či znepriatelených príslušníkov vlastného druhu. Čeliť týmto nebezpečenstvám si vyžadovalo náležitú prípravu, zručnosť a kondíciu – a tie bolo možné dosiahnuť iba dlhodobým a pravidelným cvičením, tréningom. Pripravenosť na „ostré“ použitie nadobudnutých zručností bolo následne potrebné overiť “nanečisto” v súťažných dueloch s určenými pravidlami. Tie okrem uvedených benefitov prinášali tým najschopnejším borcom prestížne postavenie v rámci komunity a v neposlednom rade poskytovali aj neobyčajné potešenie prizerajúcim sa divákom. Približne takto nejako sa zrodili prvé športové zápolenia. Ako je všeobecne známe, obdobie antiky doviedlo toto snaženie na vrcholnú úroveň, ktorá bola dokonca inštitucionalizovaná pravidelne konanými hrami v starovekej Olympii.

Dnes už je síce málo pravdepodobné, že by nás na ulici napadla divá zver, či nepriateľ – avšak v duchu starogréckeho ideálu kalokagatie je stále užitočné byť telesne i duševne „pripravený na život“. A o neopísateľnej radosti a napätí, ktorú nám prináša už len samotné sledovanie športových výkonov iných, či už priamo na štadióne, alebo z pohodlného kresla v obývačke, snáď ani nie je potrebné hovoriť.

Ľubomír Kotrha žil športom od útleho detstva, vyrastal – ako sám hovorí – priamo na futbalovom ihrisku. Všetky radosti i strasti športového života okúsil na vlastnej koži. Vie akú silnú vôľu a sebazaprenie si vyžaduje dosiahnutie dobrého výsledku, vie ako bolia zranenia, pozná chuť porážok, ale veľmi dobre si pamätá aj opojnú radosť z víťazstva a sladké spočinutie po heroickom výkone. Rysovala sa pred ním skvelá budúcnosť futbalového hrdinu, po akej túži asi každý chlapec. Osud a zápalové procesy respiračného aparátu však rozhodli ináč: kopačky, v ktorých odohral stovky zápasov, musel definitívne zavesiť na kliniec. Ale láska k športu sa nezmazateľne vryla do jeho srdca navždy. Športová tematika patrí dodnes k zásadným v jeho karikaturistickej tvorbe – osobná skúsenosť a bohatá imaginácia ho predurčili k neobyčajným „výkonom“ na tomto poli. Športové kolbište síce vymenil za to výtvarné, namiesto športového náradia skrížil umelecké „zbrane“ na mnohých medzinárodných karikaturistických súťažiach a festivaloch – a z nich si pravidelne odnáša zaslúžené vavríny. Ktovie – možno by bol z Ľubomíra Kotrhu vyrástol futbalista svetovej úrovne. Dnes je však isté, že sa stal rešpektovaným karikaturistom medzinárodného formátu. Tešíme sa z toho spolu s ním.

*****
.

Zopakujme si ešte raz hlavné body profesionálnej dráhy Ľubomíra Kotrhu – narodil 5.apríla 1950 v Trenčíne. Do pätnástich rokov sa intenzívne venoval futbalu. Pre prieduškové problémy a časté zápaly pľúc sa jeho sľubne začínajúca kariéra futbalistu predčasne skončila. Maturoval na stavebnej priemyslovke v roku 1969. Prijali ho na vysokú školu, ale štúdium architektúry nedokončil a po prvom semestri sa začal venovať už len humoru a to nielen kreslenému, ale aj písanému. Okrem toho tvoril poéziu, poviedky, scenáre a venoval sa tiež piesňovej tvorbe – niektoré z jeho piesní získali v 70. rokoch viacero ocenení na festivaloch populárnej hudby. Od roku 1967 pôsobí v slobodnom povolaní ako karikaturista, ilustrátor, tvorca plagátov a animovaných filmov. Kresby Ľubomíra Kotrhu sa objavili vo viac ako 100 rôznych novinách a časopisoch na Slovensku i v zahraničí (v Českej republike, Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Anglicku, USA, …), v ktorých od roku 1967 uverejnil viac ako 50 000 kreslených vtipov. Svoju tvorbu prezentoval na viac ako 50-tich samostatných výstavách na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Juhoslávii, Chorvátsku a Francúzsku. V roku 1980 vydal svoju prvú knihu kresleného humoru „Diagnóza XY“. Ilustroval viac ako 20 kníh, viacero kalendárov a vytvoril množstvo plagátov. Je autorom animovaného seriálu detských večerníčkov pre STV: „Dada a Dodo“ (1983-1991, 14 častí), ďalšie námety pre nedostatok financií neboli realizované. Je pravidelným účastníkom medzinárodných karikaturistických súťaží (každoročne obosiela cca 50 súťaží). Jeho práce boli ocenené veľkým množstvom prestížnych ocenení doma i v zahraničí – získal viac ako 120 cien (zoznam ocenení sme priniesli v rámci 1. časti výstavy Ľubomíra Kotrhu minulý mesiac – viď TU). Množstvo jeho medzinárodných úspechov ho bezosporu kvalifikuje medzi popredných svetových karikaturistov. Od 1973 je ženatý, má dve deti (1+1) a 1 vnuka. Ľubomír Kotrha žije a tvorí v Trenčíne.

*****

Je pre nás veľkou cťou a potešením predstaviť vám druhú časť výstavy, venovanú výhradne športovým témam a to v podaní toho najpovolanejšieho – bývalého vynikajúceho športovca a dnešného popredného európskeho karikaturistu Ľubomíra Kotrhu. Veríme, že Vám prinesie príjemné osvieženie v nastávajúcich letných dňoch.

(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko ).


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka


Komentáre sú uzavreté.