Výstavy


P2xxx

Oleg Dergačov

OLEG DERGAČOV
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA VYNIKAJÚCEHO UMELCA

Oleg Dergačov

“Humor a pozitívny prístup ma uzdravujú psychicky a dokonca aj fyzicky,” hovorí Oleg Dergačov, “pomáhajú mi prežiť v našom krutom svete. Bojujem za svoje duchovné územie, za svoj “mentálny priestor” už mnoho rokov. A myslím, že som vyhral. Buďme úprimní a vtipní a budeme žiť dlhý a šťastný život!” Oleg Dergačov je všestranný umelec. Hovorí: “Vážim si všetky grafické techniky – lept, sieťotlač, litografiu. Milujem všetky materiály. Je len otázkou určenia, aký materiál vyhovuje môjmu nápadu a ako ho môžem použiť pre svoje umenie“. A nám už ostáva len dodať, že najvýrečnejším dôkazom správnosti jeho umeleckej cesty sú skvelé výsledky jeho tvorivej práce.

***

Oleg Dergačov sa narodil 18. júla 1961 v Rostove na Done v Rusku. Oleg je ozajstný kozmopolita – žil 20 rokov v Rusku, 20 rokov na Ukrajine od roku 2005 žije v Kanade. Študoval na Ukrajinskej akadémii výtvarných umení na oddelení tlače, grafiky a knižnej tvorby v ateliéri profesora Jurija Čaryšnikova a promoval v roku 1984 s titulom Master in Arts. V roku 1996, 1997 a 2000 absolvoval workshopy u sochára Prof.Ph.D. Waltera Kauno v Goslare v Nemecku. V rokoch 2003-2004 absolvoval ďalšie školenia v oblasti tvorby bronzovej a granitovej sochy na workshopoch INTEGRART poskytovaných profesorom Ph.D. Andrzejom Strumillom vo Varšave v Poľsku.

V roku 1990 založil Studio DO, ktoré bolo poverené vytvoriť viacero verejných umeleckých projektov na Ukrajine a v Rusku, ako je slávny a jediný svojho druhu pamätník „Úsmev“ v Surgute (Rusko), “Usmiata Ryba” v meste Ľvov (Ukrajina) a mnoho ďalších.

V roku 2005 sa Oleg Dergačov s rodinou presťahoval do Montrealu v Kanade, kde pokračuje vo svojej umeleckej činnosti v Studiu DO pri manažovaní umeleckých projektov a verejnej prezentácii svojich bronzov a drevených objektov. Pracuje ako nezávislý umelec a zameriava sa predovšetkým na maľbu, všetky grafické výtvarné techniky (lept, sieťotlač, litografia, …), karikatúru, ilustrácie, dizajn a tvorbu sôch.

Je účastníkom mnohých výstav, autorom kníh, karikatúr a grafiky. Od roku 1985 sa podieľal sa viac ako 300 významných národných i medzinárodných výstavách maľby, sôch, umeleckých kníh a karikatúry. Zorganizoval v Ľvove 4 medzinárodné sympóziá o Cartoon Art. Trikrát usporiadal a viedol majstrovské kurzy animácie pre mládež “Silver Fly” vo Florencii v Taliansku. Je zakladateľom nakladateľstva UP Press, v ktorom bolo vydaných viac ako 35 jedinečných umeleckých kníh vizuálnej poézie, grafiky, vrátane kníh karikatúry “Nové postavy” (1990), “Ruka” (2005), ktoré boli publikované v USA a na Ukrajine.

Oleg Dergačov je držiteľom viac ako 70-tich medzinárodných ocenení v oblasti vizuálneho humoru, grafiky a sochárstva v 25 krajinách, ako je Austrália, Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Irán, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Kórea, Mexiko, Poľsko, Rusko, Srbsko, Slovenská republika, Turecko, Japonsko, USA, Kanada, Portugalsko, Brazília, Čína a iné. Usporiadal 35 samostatných výstav karikatúr, sôch, grafiky, dizajnu a kníh v 16 krajinách sveta.

Jeho diela sú v stálych zbierkach mnohých súkromných i štátnych múzeí a galérií po celom svete, napríklad – v Puškinovom múzeu v Moskve, v oddelení grafiky v Ruskom múzeu v Petrohrade, Ruskej štátnej knižnici, vo Victoria and Albert Museum v Londýne, v Museum of Modern Art Menchehaus v Nemecku, v Múzeu umenia v Padove v Taliansku, v Centre Georges Pompidou v Paríži a mnohých ďalších (Kanada, Francúzsko, Belgicko, Nemecko, Veľká Británia, Holandsko, Irán, Taliansko, Poľsko, Rusko, Španielsko, Turecko, Ukrajina, USA, …).

Oleg Dergačov je často pozývaný za člena medzinárodných porôt karikaturistických súťaží v mnohých krajinách sveta. Jeho karikatúry boli uverejnené v časopise Nebelspalter vo Švajčiarsku, Itogi v Moskve, Courrier International vo Francúzsku a mnohých ďalších periodíkách po celom svete. Oleg Dergačov je držiteľom titulu Cavalier Francúzskej akadémie humoru, členom medzinárodných umeleckých združení: Asociácie kanadských karikaturistov, Redakcie International Journal of Comic Art IJOCA v Spojených štátoch, Únie výtvarných umelcov Ukrajiny, Pennsylvania Watercolor Society a California Printmaker‘s society v USA. Oleg Dergačov žije a pracuje v Montreale v Kanade.

Viac o Olegovi Dergačovovi (vybrané medzinárodné ocenenia, najdôležitejšie samostatné výstavy, jeho diela vo verejných zbierkach a múzeách a jeho prednášky) – prečítajte si TU

***

Oleg Dergačov je umelcom s vynikajúcim celosvetovým renomé a jeho umelecké diela sú vysoko oceňované a vyhľadávané jeho obdivovateľmi ako i zberateľmi vysokokvalitného umenia po celom svete. Potešte sa aj vy reprezentatívnym výberom jeho kresieb, malieb a niekoľkými ukážkami jeho sochárskej tvorby.


(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )


* Viac o Olegovi Dergačovovi (vybrané medzinárodné ocenenia, najdôležitejšie samostatné výstavy, diela vo verejných zbierkach a múzeách a jeho prednášky) – prečítajte si TU


* Doporučujeme tiež profilovú stránku Olega Dergačova v rubrike “Galéria” – pozrite sem


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka


Komentáre sú uzavreté.