Výstavy


Stabor

BORISLAV STANKOVIC – STABOR
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA EXCELENTNÉHO SRBSKÉHO KARIKATURISTU

Stabor Karikaturistická tvorba ho robí veľmi šťastným. Vďaka karikatúre, ako sám hovorí, žije vyšší život. Len vo svojom ateliéri sa cíti slávnostne a čisto, ako by bol vzdelávaný v nebi. Hovorí, že karikatúra je jeho “náboženstvom”. Staborova definícia karikatúry znie: “Karikatúra je diabolský zvodca, je to dynamit, ktorý vyhodí všetko do vzduchu a postaví to nanovo!” Je sústredený na karikaturistickú tvorbu celým svojim intelektom, nachádzajúc v nej jediný význam v trvaní času. A svojou tvorbou nám má stále veľa čo povedať.

***

Borislav Stankovič – Stabor sa narodil v roku 1949 v meste Bor v Srbsku. Študoval právo v rokoch 1969 – 1973, keď opustil vysokú školu bez promócie a začal svoju kariéru karikaturistu. Jeho rané diela boli pravidelne publikované v študentských časopisoch až do začiatku júla 1973, keď začal pracovať pre “Dnevnik”, denník v Novom Sade ako karikaturista-komentátor.

Neskôr pracoval pre denník “Blic”, ktorý mal najväčší náklad v Srbsku a Čiernej Hore – bol to jeden z troch opozičných denníkov, ktorému sa podarilo, po štvorročnom zápase za takmer neznesiteľných podmienok (časté zákazy, zatknutia jeho redaktorov a kolportérov, pokuty pre redaktorov, odmietanie tlače novín Miloševičovými tlačiarňami a pod), prezentovať verejnosti pravdivý obraz reality, čo primälo občanov, aby hlasovali proti Miloševićovi, prvýkrát za posledných 10 rokov. Počas konfliktu medzi Miloševičovým režimom a “celým svetom” (Alianciou NATO), Stabor prostredníctvom svojich karikatúr denne komentoval násilie a utrpenie na oboch stranách. Výsledkom jeho namáhavej práce v ťažkých podmienkach bolo vydanie ostro satirickej knihy karikatúr. Nazýva sa “Chcem YU” a obsahuje umelecký opis 76-tich dní bombardovania. Táto kniha bola preložená aj do angličtiny.

Stabor pracuje ako profesionálny karikaturista už 40 rokov a jeho karikatúry boli uverejnené v mnohých srbských a medzinárodných novinách a časopisoch, ako napríklad “The New York Times”, „Milwaukee Journal”, “La Presse”, “Nebelspalter”, ” Eulenspiegel”, “Hürriyet Vakfı”, “Yomiuri Shimbun”, “Asahi Shimbun”, “Jež”, “NIN”, “Politika”, atď. Po mnoho rokov je tiež spolupracovníkom známeho švajčiarskeho časopisu “Nebelspalter” a počas tohto obdobia publikovalal viac ako 180 plnofarebných karikatúr (na celú stránku alebo dvojstránku) a 6 obálok.

Stabor predstavil svoju tvorbu na šiestich samostatných výstavách (Juhoslávia, 3xSrbsko, Poľsko, Kanada) a participoval na viac ako 550-tich kolektívnych výstavách karikatúr po celom svete. Získal viac ako 150 prestížnych ocenení na najdôležitejších festivaloch karikatúry na svete. Jeho najdôležitejšími oceneniami sú: Strieborná medaila – World Cartoon Gallery Skopje, Macedónsko,1986; Zlatá ceruzka – World Cartoon Exhibition Legnica, Poľsko,1986; Grand Prix – International Saloon of Cartoons Montreal, Kanada,1986; Zlatá medaila – World Cartoon Exhibition, Semarang, Indonézia,1986; Zlatá medaila – The Yomiuri Shimbun Tokio, Japonsko,1987; Strieborná medaila – World Biennial Ancona, Taliansko,1987; Strieborná medaila – World Biennial Ancona, Taliansko,,1989; Cena Yasuo Yoshitomi – Kyoto, Japonsko,1991; Strieborná medaila – International Cartoon Contest Soul, Kórea,1991; Zlatá medaila – The Yomiuri Shimbun Tokio, Japonsko,1994; Grand Prix – Taeyon Expo Soul, Kórea,1995; Cena Asahi Shimbun – Kyoto, Japonsko,1996; Zlatá medaila – International Cartoon Contest Soul, Kóirea,1996; Zlatá medaila – The Yomiuri Shimbun Tokio, Japonsko,1997; Grand Prix – The New Statesman London, Veľká Británia, 1998; Cena Strieborný Tulipán – World exhibition, Eindhoven, Holandsko, 1998; Grand Prix – International Saloon of cartoons, Zemun, bývalá Jugoslávia,1998; Grand Prix – International Cartoon Exhibition,Taipei,Taiwan, Čína, 2002; Strieborná medaila – International Cartoon Contest Porto, Portugalsko, 2004; Strieborná medaila – International Cartoon Exhibition Peking, Čína, 2006; Zlatá medaila – International Cartoon Exhibition Legnica, Poľsko, 2007.

Bol tiež členom medzinárodných porôt karikaturistických súťaží (Kanada, Belgicko, Poľsko, 3xTurecko)..

Stabor bol v roku 1996 Oddelením Cartoons Seiko University v Kjóte vyhlásený za jedného z prvej desiatky karikaturistov sveta a zároveň bol pozvaný ako hosťujúci profesor na túto univerzitu, kde prednášal o karikatúre a ilustrácii. V súčasnosti žije a pracuje v Belehrade v Srbsku.

***

Tvorba karikatúr robí Stabora veľmi šťastným – a my musíme konštatovať, že jeho tvorivá práca robí šťastnými milióny obdivovateľov jeho karikaturistickej tvorby. Tak poďme teda prežiť niekoľko príjemných, ale i mrazivých chvíľ pri prehliadke jeho excelentných karikatúr.


(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )


* Doporučujeme tiež profilovú stránku Borislava Stankoviča – Stabora v rubrike “Galéria” – pozrite sem


predchádzajúca výstava

 

.

Domovská stránka

Komentáre sú uzavreté.