Výstavy


JULI SANCHIS AGUADO (HARCA)
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA ZNÁMEHO ŠPANIELSKEHO KARIKATURISTU


Juli Sanchis Aguado – autor vášnivo oddaný slobode a humanite, prijal pseudonym “Harca” podľa krutej detskej hry, ktorá spočívala v priamom hádzaní kameňov navzájom medzi dvoma súperiacimi detskými bandami. Už samotný tento fakt priliehavo ilustruje Harcovu tendenciu k ostrému a nekompromisnému humoru, vždy pripravenému na obranu etnických menšín, sociálne slabších a znevýhodnených.

***

Juli Sanchis Aguado alias “Harca” sa narodil v Picassent-Valencia (Španielsko) v roku 1942. Ako rástol a dospieval silnela v ňom láska ku kresleniu. Keď mal 13 rokov, učiteľ mu poradil, aby si splnil svoj sen a zapísal sa na Akadémiu umení vo Valencii. Mohol však ukončiť len jeden rok štúdia, lebo jeho rodina potrebovala jeho pomoc, aby boli schopní vychádzať s peniazmi. Napriek tomu si Harca neustále udržiaval oddanosť umeniu. O niekoľko rokov neskôr riaditeľ miestneho časopisu “Raons” požiadal Harcu, aby sa stal prispievateľom tohto časopisu na voľnej nohe – táto chvíľa bola zrodom Harcovho humoristického a satirického štýlu.

Odvtedy sa Harcove práce objavili v mnohých časopisoch po celom Španielsku, vrátane novín ako Pueblo, Levante a El País a časopisov ako Vida Cooperativa, Agricultura Jove, Saó, Dos y dos, Camp vo Valencia, Cal Dir, Consum, Valencia Semanal, L’Horta, El Corcó, Objetivos, Generalitat, BIM Torrent, El Pardalot Engabiat, 7 Dies de la Comarca, Estudi, Lluita, Papers, Traure, Serveis socials, La Golondriz, L’Eliana 2000, Dimension Humana, Musica i Poble, XOOOC Picassent, Valencia 7 dias, Abogacía Española, PICA’M a nonada.es. Harca mal celý rad samostatných výstav v mnohých krajinách (Španielsko, Chorvátsko, Taliansko, Argentína, …) a podieľal sa na nespočetných kolektívnych výstavách doma i po celom svete.

Je pravdepodobne najviac oceňovaným španielskym karikaturistom a získal množstvo prestížnych cien a uznaní na medzinárodných karikaturistických súťažiach po celom svete (medzi mnohými inými v Tokiu, Soule, Taipei, Burse, Haife, Gabrove, Trente, Duisburgu, na Floride, …). Jeho práce boli vybrané pre expozíciu v mestách ako Knokke-Heist, Montreal, Bordighiera, Gabrovo, Tolentino, Ancona, Piracicaba, Kuba, Buenos Aires, Saint Just Le Martel, Marostica, Moskva, Anglet, Skopje, Omiya, Lisabon, Haifa, Soul, Foligno, Ankara, Káhira, Saint Esteve, Kyoto, Istanbul, Teherán, Mníchov, Eskisehir, Genzano di Roma, Perugia, Turín, Trento, Deva, Ploiesti, Kürbis-Bartlauer, Atény, Belehrad, Rhodos a Gaza. Pôsobil tiež v mnohých porotách karikaturistických súťaží v Španielsku i v zahraničí.

V roku 1982 publikoval komiks „Quart el meu Poble“. V roku 2001 Harca vydal zbierku svojich prác „La etapa Negra“ (Čierne obdobie). V roku 2011 mu vyšiel album karikatúr “Vull la Lluna”. Harca bol jedným z organizátorov podujatí “Sloboda prejavu” a “Zem v ohrození”. Zorganizoval tiež ďalšie výstavy s názvom “Evolúcia a kreacionizmus” a “Násilie”. Taktiež vytvoril animácie pre španielsku televíziu (TVE) pre programy “Els Nostres Arbes” v roku 1982 a “Fiškálny terorizmus” v roku 1983.

Juli Sanchis Aguado je nositeľom prestížnych titulov “Čestný profesor humoru” na Univerzite v Alcalá de Henares a “Notár humoru” na Univerzite v Alicante. Niektoré z jeho diel sú zahrnuté v “The World Encyclopedia of Cartoons” v Spojených štátov amerických. Harca je vicepresidentom FECO-Španielsko (Federácia karikaturistických organizácií). Žije a pracuje vo Valencii v Španielsku.

***

Príjmite naše pozvanie na prehliadku tvorivej práce tohto významného španielskeho karikaturistu.


(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )


* Doporučujeme tiež profilovú stránku Juliho Sanchisa v rubrike “Galéria” – pozrite sem


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka

Komentáre sú uzavreté.