Výstavy


 

MICHAIL ZLATKOVSKY

exkluzívna výstava legendárneho umelca

.

…..Nestáva sa veľmi často, aby sme mali takú vzácnu príležitosť obdivovať brilantné karikatúry Michaila Zlatkovského. V tomto prípade skutočne platí ono klasické „nomen omen“ – môžeme bez akéhokoľvek zaváhania povedať, že tvorcove „zlaté ruky“ vytvorili dielo, ktoré už dnes patrí do fondu kultúrneho dedičstva ľudského pokolenia.
….A pritom snáď ani sudičky, ktoré stáli pri kolíske Michaila Zlatkovského sa nemohli medzi sebou dohodnúť, akú životnú dráhu mu majú prisúdiť. Dlho sa zdalo, že to bude dráha seriózneho vedca exaktnej disciplíny. Mladý Michail Zlatkovsky totiž vyštudoval prestížny moskovský Inštitút inžinierskej fyziky, odbor Nukleárna fyzika s titulom magister. Ihneď začal pracovať na svojej dizertačnej práci, ktorú úspešne dokončil a všetko nasvedčovalo tomu, že ho čaká skvelá vedecká kariéra. Vtedy však nastal zlom. Zrazu urobil obrat o 180° a zo dňa na deň zanechal všetko, čomu dovtedy venoval všetky svoje sily a vydal sa na neistú dráhu výtvarníka v slobodnom povolaní. Uvedomil si, že nechce svojou vedeckou činnosťou slúžiť nehodnému režimu a obrátil sa k jedinej láske, ktorá mu ešte ostala – k záľube vo výtvarnom umení, ktoré od detstva zbožňoval. Nech už však bol impulz k tejto prudkej zmene akýkoľvek, môžeme mu byť vďační za to, že odštartoval zrod velikána výtvarného humoru. Jeho robustný talent totiž ihneď zažiaril ako meteor a začal žať jeden úspech za druhým na medzinárodných súťažiach karikatúry po celom svete. Okamžite sa stal neprehliadnuteľným a rešpektovaným zjavom na svetovej karikaturistickej scéne.
….Stal sa popredným predstaviteľom novej mladej vlny ruských umelcov nezávislých na oficiálnej ideológii. Tematický rozsah jeho tvorby je nesmierne široký, nikdy však nejde len o prostoduché vtipkovanie, v jeho dielach je vždy prítomná hlboká premýšľavosť, filozofický názor, psychologický ponor a neraz aj desivé vízie. Nevyhýba sa žiadnym témam, nechýba ani eroticky podfarbená tvorba a celú samostatnú kapitolu tvorí jeho politická satira. Bol to práve Michail Zlatkovsky, ktorý sa ako prvý odvážil nakresliť karikatúru Gorbačova, ktorej zverejnenie bolo ešte v roku 1987 zakázané. Ešte dalšie 2 – 3 roky ostal jediným, kto kreslil satirické obrázky na politické dianie v krajine. Až potom, keď sa ukázalo, že je to bezpečné, osmelili sa aj ostatní.
…..Sila jeho myšlienok stvárnená bravúrnou technikou geniálneho umelca mu priniesla uznanie v podobe nesmierneho množstva ocenení a Zlatkovsky veľmi rýchlo prerástol rámec rodného Ruska. V roku 1992 bol zaslúžene zvolený za najlepšieho karikaturistu sveta.
….Niekoľko rokov pôsobil aj v USA, neskôr sa však vrátil domov, kde sa stal profesorom na Moskovskej štátnej univerzite a umeleckým riaditeľom skupiny periodík a tiež váženým členom viacerých profesionálnych združení. Často je pozývaný aby bol predsedom alebo členom medzinárodných porôt karikaturistých súťaží po celom svete. V roku 2009 bol vo Francúzsku dekorovaný Rádom čestnej légie. ….Popri svojej tvorivej práci venuje veľa času aj organizačnej činnosti – je prezidentom Ruskej únie karikaturistov. Zozbieral, skompletizoval a vytvoril viacero úžasných kolekcií ruského humoru a satiry, ktoré boli s veľkým úspechom vystavované vo Francúzsku, Číne, Taliansku a Švédsku. ….Je teda bezosporu veľkou udalosťou, že môžeme priaznivcom kvalitnej karikatúry predstaviť v Cartoon Gallery reprezentatívny výber z tvorby jedného z najväčších velikánov svetovej karikaturistickej tvorby. ….Prajeme vám skvelý umelecký zážitok.

A na záver podľa želania samotného majstra pridávame jeho vlastné slová :

Michail Zlatkovsky :

“Ak by som nebol venoval takú veľkú pozornosť dievčatám, vodke a tenisu, možno som mohol byť naozaj veľkým umelcom.”


(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime “Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )


* Pozrite si aj profilovú stránku Michaila Zlatkovského v sekcii “Galéria” – kliknite sem


predchádzajúca výstava .

Domovská stránka

Komentáre sú uzavreté.