Novinky


MAŤ TAK O KOLIESKO VIAC !

Bibiana-pozvanka-Koliesko

*****

Napriek tropickým horúčavám, ktoré vo štvrtok 20. 7. 2017 atakovali historické teplotné rekordy vysoko presahujúce 30°C, si skalní obdivovatelia tvorby Ivana a Dávida Popovičovcov nenechali ujsť príležitosť byť účastníkmi vernisáže výstavy “Mať tak o koliesko viac !”. Medzi úctyhodným počtom návštevníkov nechýbalo ani veľa významných osobností slovenskej kultúry.

A že to žiaden z nich neľutoval sa môžete na vlastné oči presvedčiť na nasledujúcich snímkach z tejto pozoruhodnej udalosti.

*****

koliesko08 Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA v Bratislave

*****

koliesko11Ráčte vstúpiť do svete fantázie

*****

koliesko14 Vystavujúci umelci Dávid a Ivan Popovičovci v sprievode nasledujúcej generácie vítajú účastníkov vernisáže

*****

koliesko22Pohľad do hlavnej výstavnej sály, kde sa počas vernisáže sústredilo najviac divákov

*****

koliesko30Ďalšie vystavené diela bolo však možné obdivovať vo viacerých sálach galérie

*****

koliesko31Jeden z výstavných panelov, ktorého hlavnými hrdinami sú slávni tvorcovia animovaného filmu Walt Disney a Viktor Kubal

*****

koliesko34Gratulácie autorovi k perfektnej výstave pravdaže nemohli chýbať

*****

koliesko40O družné priateľské rozhovory samozrejme nebola núdza

*****

koliesko20Autogram s venovaním od majstra Ivana Popoviča

*****

koliesko03Príjemné osvieženie na nádvorí galérie padlo v horúcom popoludní mimoriadne dobre

*****

koliesko43Dovidenia na výstave, milí priatelia!

*****

Výstava “Mať tak o koliesko viac!” Ivana a Dávida Popoviča bude v Galérii Bibiana v Bratislave do 27. augusta 2017.

Doporučujeme – je tam skutočne čo vidieť!

*****

* Kvalitnú širokospektrálnu tvorbu špičkového slovenského umelca Ivana POPOVIČA môžete obdivovať aj v Cartoon Gallery – kliknite SEM a SEM

*****

* Text a foto: Cartoon Gallery


ČESKÁ KRESBA V ŠTRASBURGU

Ako sme sa práve dozvedeli, v Múzeu Tomiho Ungerera vo francúzskom Strasbourgu bola nedávno slávnostne otvorená výstava významných predstaviteľov českej kresby. Výstava sa stretla s veľmi priaznivým ohlasom – prinášame vám preklad textu publikovaného na stránkach Musées de la ville de Strasbourg a humoresques.fr

*****

Česká kresba. Zo Štrasburgu do Prahy

Napísala: Nelly Feuerhahn                                                                                                 Preklad:   Cartoon Gallery

 

Czech dessinKresba: Jiří SLÍVA (CZ)

Múzeum Tomiho Ungerera
7. júl – 22. október 2017

Musée Tomi Ungerer – Centre international de l’Illustration
2 avenue de la Marseillaise, 67000 Strasbourg

Výstava “Česká kresba. Zo Štrasburgu do Prahy” prezentuje 120 diel zo súkromných zbierok, prevažne českých. Vďaka svojmu prestížnemu staršiemu kolegovi Wenzelovi Hollarovi zo 17. storočia, štyria českí umelci 20. storočia a dneška Adolf Born, Peter Sís, Jiří Slíva a Jiří Trnka zachovali tradíciu ilustrácie v tejto krajine a jej hlavnom meste. Jednou z hlavných charakteristík týchto umelcov je ich silný vzťah k svetu fantázie a snov, niekedy podfarbený ostrým humorom, blízkym satire.

Wenzel Hollar (1607-1677), narodený v Prahe, uvádza výstavu ako jeden z najvýznamnejších rytcov a kresliarov svojej doby. Počas svojej cesty po Európe strávil jeden rok v Štrasburgu v rokoch 1629 až 1630 v dielni vydavateľa Jacoba van der Heyden. Od tohto obdobia sú niektoré jeho diela vystavené v Kabinete tlačí a kresieb, ako je napr. súbor štyroch rytín “Štyri ročné obdobia” a portréty Štrasburgu. Svedčia o akútnom pocite pozorovania a extrémnej grafickej presnosti svojho autora.

Celosvetovo považovaný za majstra animácie, Jiří Trnka (1912-1969) je autorom návrhov pre takmer 150 detských kníh. Po prvýkrát od výstavy v Múzeu dekoratívnych umení v Paríži v roku 1959, sú vystavené jeho ilustrácie pre Dobrodružstvá medveďa Míšu, Príbehy starých Čiech, Rozprávky bratov Grimmovcov, nepublikovaná “Alica v krajine zázrakov” alebo „Peter a vlk“.

Vyštudoval na Vysokej umeleckej akadémii v Prahe, okrem iného aj u Jiřího Trnku, Peter Sís (nar. 1949) sa stal medzinárodne uznávaným karikaturistom, autorom dvoch kníh, z ktorých každá ponúka úplne odlišný pohľad na Prahu, „Tri zlaté kľúče Prahy“ (1994) a “Múr, moje detstvo za železnou oponou” (2007, cena Caldecott v Spojených štátoch). Jeho prípravné kresby pre tapisérie Amnesty International sú venované osobnostiam, ako napr. Václav Havel, prvý prezident Českej republiky po páde železnej opony.

Jiří Slíva (narodený v roku 1947), publikoval satirické a humorné kresby v tlači po celom svete, vrátane tvorby grafiky. Jeho kresby s lineárnou grafikou, inšpirované Steinbergom a Toporom, niekedy pripomínajú rytinu. Impregnované duchom Prahy, Kafkom a hnutím Dada znázorňujú absurdné scény, ktoré vyvolávajú smiech.

Majster grotesky a satiry, Adolf Born (1930 – 2016), ilustroval takmer 250 kníh vrátane pozoruhodných “Fables of the Fountain”, ktoré ho preslávili vo Francúzsku a bol tiež autorom 63 animovaných filmov. Vo svojich dielach inšpirovaných Hieronymom Boschom, vytvoril fantastický vesmír charakteristický pre predstavivosť strednej Európy. Vytvorený v pestrých farbách, je osídlený nezvyčajnými postavami a humanizovanými zvieratami.

*****

Strasbourg-Musée Tomi UngererMúzeum Tomiho Ungerera v Štrasburgu, Francúzsko

*****

Výstava sa koná v rámci predsedníctva Českej republiky v Zbore ministrov Rady Európy s partnerstvom Stáleho zastúpenia Českej republiky v Rade Európy.

*****

* Zdroj: Jiří Slíva (CZ), Musées de la ville de Strasbourg a humoresques.fr


FOTOREPORTÁŽ Z VERNISÁŽE JIŘÍHO SLÍVU

sliva-post 01

sliva-post 02

sliva-post 03

sliva-post 04

* Pokračovanie reportáže si môžete pozrieť v pripojenom PDF – kliknite SEM

*****


POLSLOVO s Jozefom HRUŠOVSKÝM

Polslovo-HrusovskyPozvánka Dušana Juneka na POLSLOVO s karikaturistom Jozefom Hrušovským

*****

FOTO Z POLSLOVA

hrusovsky-polslovo 08Plagát Dušana Juneka k PolSlovu s Jozefom Hrušovským

*****

hrusovsky-polslov-publikumNapriek tropickým 30-stupňovým teplotám sa v Poľskom inštitúte schádza početné publikum

*****

hrusovsky-polslovo 03Hostiteľ Dušan Junek a vzácny hosť – karikaturista Jozef Hrušovský v úsmevnom rozhovore

*****

hrusovsky-polslovo 05Nesčíselné veselé zážitky zo života umelca, športovca, projektanta i poľovníka Jozefa Hrušovského

*****

O JOZEFOVI HRUŠOVSKOM

TextX

*****

VÝSTAVA KARIKATÚR VO VÝLOHE POĽSKÉHO INŠTITÚTU

hrusovsky-plagatPlagát vo výlohe Poľského inštitútu

*****

hrusovsky-wladislaw kozakiewiczAtlét Wladislaw Kozakiewicz v karikatúre Jozefa Hrušovského

*****

hrusovsky-irena szewinskaSvetoznáma atlétka Irena Szewinska

*****

hrusovsky-zbigniew boniekSlávny poľský futbalista Zbigniew Boniek

*****

Výstavu karikatúr Jozefa Hrušovského môžete vo výlohe Poľského inštitútu na námestí SNP v Bratislave obdivovať do 2. júla 2017.

*****

* Zdroj: Dušan Junek (SK), foto – Cartoon Gallery


VÝSTAVA V CETINJE (ME)

Vernisáž tvorby 10 slovenských autorov kresleného humoru sa uskutočnila 15. júna 2017 v historickom meste Cetinje, bývalom kráľovskom sídle Čiernej Hory. Výstavné priestory poskytla Matica Crnogorska, ktorej predsedom je Luka Lagator, popredný svetový autor kresleného humoru a výstavu otvoril veľvyslanec SR v Čiernej Hore Roman Hlobeň. Pokračovaním spolupráce bude inštalácia prác Luku Lagatora a Darko Drljevica v rámci rotujúcej výstavy Humoroterapia a príprava spoločného medzinárodného projektu. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Peter RÁZUS, organizátor

*****

cetinje 1Organizátori výstavy: Luka LAGATOR (ME) a Peter RÁZUS (SK)

*****

cetinje 2Časť expozície

*****

cetinje 3Výstava vzbudila značný záujem

*****

cetinje 4… a úsmevy

*****

NIEKOĹKO EXPONÁTOV SLOVENSKÝCH AUTOROV

KrumpolecVojtech KRUMPOLEC (SK)

*****

RepickyRado REPICKÝ (SK)

*****

PavlikVladimír PAVLÍK (SK)

*****

* Zdroj: Peter Rázus (SK)


VÝZNAMNÉ OCENENIE PRE GIO

Naša priateľka, známa talianska karikaturistka Mariagrazia Quaranta, publikujúca pod umeleckým pseudonymom “GIO” nám oznámila radostnú zvesť – na jednom z najrenomovanejších festivalov karikatúry – World Press Cartoon, ktorý práve prebieha v Caldas da Rainha v Portugalsku zaznamenala veľký úspech – v kategórii “Karikatúra” získala skvelú 3. cenu.

Srdečne blahoželáme!

*****

GioMariagrazia QUARANTA – GIO (IT) na festivale World Press Cartoon v Portugalsku

*****

3°_premio_WPC2017Významné ocenenie pre GIO a katalóg s jej ocenenou karikatúrou

*****

* Zdroj: Mariagrazia Quaranta – GIO (IT)


JIŘÍ SLÍVA: PostPoesie

Výstava kresleného humoru popredného českého karikaturistu Jiřího Slívu s poetickým názvom “PostPoesie” bude slávnostne otvorená vo štvrtok 15. júna 2017 o 17:00 hodine v Poštovom múzeu v Prahe 1, Nové mlýny 2. Výstava potrvá do 1. októbra 2017.

*****

PostPoesie1

*****

PostPoesie2

*****

* Zdroj: Jiří Slíva (CZ)


KRST KNIHY IVANA POPOVIČA

V utorok 6. júna 2017 sa v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave konala slávnostná udalosť – Vydavateľstvo IKAR krstom uviedlo do života knihu autorov Ivana a Dávida Popovičovcov s vtipným figliarskym názvom “Mať tak o koliesko viac!”

Prezentáciu za účasti autorov uvádzala známa televízna moderátorka Karin Majtánová. Krstným otcom knihy bol renomovaný hudobník Ľubo Belák.

Početní hostia krstu sa mohli potešiť výstavou kresieb a fotografií ako aj animovanými filmami zo seriálu RTVS, ktorých ukážky sa premietali v rámci “krstného obradu”.

*****

Mat-tak-o-koliesko-viac_pozvanka

*****

ipopovic-martinusMať tak o koliesko viac
Dávid a Ivan Popovič Vydavateľstvo: Ikar, 2017

O knihe:
52 naozajstných príbehov, ktoré vymyslelo 20. storočie

Za posledných sto rokov vzniklo toľko vynálezov ako nikdy predtým za celých tisíc rokov dozadu! Dívame sa na ne a používame ich s takou samozrejmosťou, ako keby tu boli odjakživa. Ale ony? Neboli!

Mať tak o koliesko viac! mapuje vynálezy 20. storočia. Autor sa drží faktov, ale podáva ich s iskriacou hravosťou a humorným nadhľadom. Mať tak o koliesko viac! je čítanie pre mladších aj starších čitateľov, ktoré nevychádza z módy ani v 21. storočí.

*****

Perný deň Ivana Popoviča potom pokračoval v Stredisku kultúry Bratislava-Nové Mesto, na Vajnorskej ulici 2, kde bol prominentným hosťom pravidelného programu spisovateľa Jozefa Banáša s názvom “Na kus reči”. Hudobným hosťom programu bol vynikajúci hudobník Ľubo Belák, z archívu ktorého vám prinášame nasledujúce foto z tejto mimoriadne vydarenej akcie.

popovic-banas-belak2

*****

Banas_Vajnorska_1webZ programu Na kus reči: (z ľavej strany) Ivan Popovič, Ľubo Belák, Jozef Banáš

*****

 • Kvalitnú širokospektrálnu tvorbu špičkového slovenského umelca Ivana POPOVIČA môžete obdivovať aj na stránke Cartoon Gallery – kliknite SEM

*****


SLOVENSKO-NÓRSKY PROJEKT

SK-NO project

*****

“Geniální mozgy myslí stejně” – parafráza výroku Járy da Cimrmana, ktorá sa vznáša v imaginácii spolupráce Nórskej galérie kresleného humoru v Drobaku a prešovskej Galérie Kýchania mozgu. Arifur Rahman, vydavateľ webportálu tOOns MaG, výtvarník a organizátor súťaží kresleného humoru, pripravil s Petrom Rázusom, kalokagathickým hypochondrom, spoločný projekt na tému sloboda – “Freedom of Expression & Free Feeling”, ktorého výstavné práce okrem Nórska uvidia diváci aj v Indii a na Slovensku. Súčasťou prezentácie boli aj detské komiksové dielne pod vedením Rada Repického a diskusia na tému Humoroterapia. Bilaterálny slovensko – nórsky projekt kresleného humoru je podporený z prostriedkov Nórskeho finančného mechanizmu.

*****

Arifur Rahman and Peter RazusOrganizátori výstavy v Nórsku: Arifur RAHMAN (NO) a Peter RÁZUS (SK)

*****

* Zdroj: Peter Rázus (SK)


VÝSTAVA BOBA PERNECKÉHO

Tvorbu popredného slovenského karikaturistu ovenčeného početnými oceneniami z významných medzinárodných súťaží v mnohých krajinách sveta predstaví 22. Spišský salón kresleného humoru.

Vernisáž výstavy sa bude konať v piatok 2. júna 2017 o 17:00 hodine v kaviarni eLAra v Spišskej Novej Vsi.

*****

Pozvanka BoboPernecky

 

 

 

 

 

 

*Zdroj: Bobo Pernecký (SK)


OHLASY NA VÝSTAVU JIŘÍHO SLÍVU V PRAHE

Jiří Slíva patrí v súčasnosti bezpochyby k najznámejším reprezentantom českej karikatúry v svetovom meradle. Nie je preto žiadnym prekvapením, že najnovšia výstava jeho tvorby v pražskej galérii Hollar, poriadaná k nastávajúcemu okrúhlemu jubileu autora, sa tešila mimoriadnemu záujmu publika i médií. Prinášame vám aspoň niekoľko krátkych citácií z českých médií:

*****

Humor v grafice i v životě. Výtvarník Jiří Slíva vystavuje kresby ovlivněné jazzem i vínem | Aktuálně.cz

Plzeňský rodák, grafik, ilustrátor a hudebník Jiří Síva vystavuje v pražské Galerii Hollar šedesát prací, ovlivněných absurdním humorem, láskou k jazzu, vínu, kávě nebo Franzi Kafkovi. Výstavu pojmenovanou Stop Time doplňují autorské knížky s kreslenými vtipy, z nichž mnohé vyšly v zahraničí, a také básničky pro děti…

*****

Sliva-Stop time-2Jiří Slíva na vernisáži zahrál se svým kolegou z kapely Grafičkanka Vladimírem Suchánkem Foto: Economia

*****

V pražském Hollaru vystavuje humorista Jiří Slíva. Inspirací jsou mu hudba, káva či klauni | Hospodářské noviny (IHNED.cz)

Na šest desítek prací od středy v Galerii Hollar na pražském Smetanově nábřeží vystavuje kreslíř, grafik, ilustrátor, humorista, muzikant, básník a nastávající sedmdesátník Jiří Slíva. Přehlídka jeho děl potrvá do 18. června.

Hudba je Slívovou častou inspirací. Jeho kresby ale ovlivňuje také kultura pití kávy, vína či postavy klaunů. Výstavu doplňují knihy…

*****

Sliva-Stop time-1Snímka z výstavy Jiřího Slívy. Autor: HN – Milan Bureš

*****

* Zdroj: Jiří Slíva (CZ)


STOP TIME JIŘÍHO SLÍVU

Sliva-Stop Time 1

*****

Sliva-Stop Time 2

*****

* Zdroj: Jiří Slíva (CZ)


CONSTANTIN SUNNERBERG & PERPETUUM MOBILE

Constantin Sunnerberg, belgický autor kresleného humoru a víťaz medzinárodnej súťaže Kýchanie mozgu v roku 2016 predstaví svoju kolekciu 24. mája 2017 o 19.00 hodine v Prešove v klube Wave.

Improvizovaná forbína divákov s Vladom Harajdom, autorom aforizmov a fejtónov a kresleným humorom bude na tému Perpetuum mobile.

Peter RÁZUS, organizátor výstavy

*****

Poster Sunnerberg

*****

* Zdroj: Peter Rázus (SK)


BIENÁLE HUMORU A SATIRY GABROVO, BULHARSKO

Gabrovo-Biennial of Humour and Satire

*****


NONSENS? NEZMYSEL!

S veľkým potešením sme sa dozvedeli, že český a slovenský knižný trh obohatila ďalšia skvelá kniha kresleného humoru z dielne slávneho českého karikaturistu, ilustrátora a grafika Jiřího Slívu. Nepochybujeme, že rovnako ako my sa tejto správe budú tešiť všetci fanúšikovia karikatúry a preto prinášame aspoň krátky náhľad do tejto knihy.

*****

Sliva-NonsensJiří Slíva so svojou najnovšou knihou

*****

Sliva-Nonsens obalkaObálka knihy: Jiří Slíva – “Nonsense? Nesmysl!”

*****

POPIS KNIHY: NONSENS? NESMYSL!

Nová kniha Jiřího Slívu, ktorý svoje práce plné chytrého humoru vystavuje v galériách mnohých svetových metropol, akými sú Mnichov, Hamburg, Budapešť, Varšava, Amsterdam, Rím, Viedeň, Moskva, Tokio, Buenos Aires, Bangkok alebo Istanbul, vás pozýva do sveta nonsensu, hry s paradoxom, absurditou a grotesknosťou. Budete sa smiať, ale aj zamýšľať nad (ne)zmyslom, až si spolu s autorom poviete: „Nezmysel, buď naším šiestym zmyslom! Chvála bláznovstvu ako pomôcke na prežitie.“ Úvodný text a životopis umelca je v knihe v štyroch jazykoch: česky, anglicky, nemecky a francúzsky.

PARAMETRE KNIHY:

 • Názov: Nonsens? Nesmysl!
 • Autor: Jiří Slíva
 • Počet strán: 128
 • Väzba: tvrdá s prebalom, lesklá
 • Rozmery: 204 x 201 x 14 mm
 • EAN: 9788075293121
 • ISBN: 978-80-7529-312-1
 • Jazyk: český
 • Vydanie: prvé
 • Dátum vydania: 3. mája 2017
 • Vydavateľstvo: SLOVART

*****

NIEKOĽKO OBRÁZKOV Z NOVEJ KNIHY JIŘÍHO SLÍVU

sliva2

*****

sliva3

*****

sliva4

*****

sliva1

*****

* Zdroj: Jiří Slíva (CZ), Slovart (CZ)


ŠŤASTNÁ HODINA S JIŘÍM SLÍVOM V KODANI

V utorok 25. apríla 2017 o 17:30 sa v priestoroch Domu medzinárodného divadla v Kodani uskutoční vernisáž výstavy českého umelca, grafického dizajnéra, ilustrátora a karikaturistu Jiřího Slívu.

Výstavu slávnostne otvorí český veľvyslanec v Dánsku Jiří Brodský a na vernisáži bude osobne prítomný aj autor vystavených litografií a kresieb Jiří Slíva. Program obohatí aj česko-dánske jazzové vystúpenie v podaní Luboša Soukupa (saxofón) a Magnusa Hjorta (klavír).

*****

Copenhagen-Sliva-Dk

*****

Veľvyslanectvo Českej republiky v Kodani organizuje výstavu v spolupráci s Domom medzinárodného divadla, hlavným mestom Praha, Manusarts a Škoda Transportation. Výstava bude otvorená od 26. apríla do 7. mája, od pondelka do soboty od 15 do 19 hodiny.

*****

Jiří Slíva je renomovaný český výtvarník, grafik, ilustrátor a karikaturista. Zameriava sa predovšetkým na kreslený humor, litografiu a ilustráciu kníh. Umelecké diela Jiřího Slívu boli vystavené v múzeách a galériách po celom svete a boli ocenené mnohými významnými cenami a čestnými uznaniami na prestížnych svetových festivaloch. Jeho ilustrácie boli uverejnené vo viac ako 150 knihách a časopisoch vrátane New York Times, Wall Street Journal a Los Angeles Times.

*****

FOTO Z VERNISÁŽE V KODANI

happy hour 1Plagáty v uliciach Kodane propagujúce výstavu Jiřího Slívu

*****

happy hour 7Otvorenie výstavy sa tešilo veľkému záujmu fanúšikov kresleného humoru

*****

happy hour 3Výstavu slávnostne otvoril český veľvyslanec v Dánskom kráľovstve J.E. Jiří Brodský

*****

happy hour 5Program vernisáže obohatilo česko-dánske jazzové duo Luboš Soukup (saxofón) a Magnus Hjort (klavír)

*****

happy hour 6V družnom rozhovore s Jiřím Slívom sa výborne zabával aj nemecký veľvyslanec v Dánsku

*****

happy hour 2Príjemná atmosféra vernisáže – Jiří Slíva v rozhovore s prítomnými hosťami

*****

happy hour 4Jiří Slíva s manželkou pred vystavenými dielami

*****

* Pozrite si aj profil Jiřího Slívu v Cartoon Gallery – kliknite SEM

*****

* Zdroj: Jiří Slíva (CZ)


VEĽKÁ NOC

Želáme všetkým ľuďom dobrej vôle a priaznivcom umenia karikatúry a kresleného humoru obzvlášť príjemné Veľkonočné sviatky naplnené podľa osobných preferencií oddychom, modlitbou a tichým rozjímaním alebo smiechom a rôznymi veselými aktivitami, prípadne i obojím.

Snáď k tomu prispeje i nasledujúcich pár obrázkov:

*****

Jozef Vydrnak- Agnus DeiMilostiplné a požehnané prežitie Tajomstva Veľkej noci
praje
Jozef Vydrnák s rodinou

*****

Daska a Ivan Krizovci-Velka NocPrajeme pekné sviatky, radosť z jari a veľa slniečka v duši i na oblohe
:-)
Dáša + Ivan Kříž

*****

Barbara Brathova*Želám všetkým krásne prežitie Veľkonočných sviatkov v krajine zázrakov,
kde sa občas čudujeme ako Alica a ponáhľame ako Biely králik :-).*

*Barbara Brath*

*****

Willem Rasing Prettige paasdagen – happy easter

Willem Rasing

*****


SIČENKO V PREŠOVE

Galéria kýchania mozgu v Prešove pripravila 5.apríla 2017 o 17.00 v klube Wave, vernisáž kresleného humoru izraelského autora Sergeja Sičenka. Témou kalokagathicko hypochondrickej forbíny je úvaha nad citátom: “Myslenie bolí “. Projekt je podporený z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

Radšej raz vidieť ako stokrát čítať…

Peter Rázus
kalokagathický hypochonder

*****

NIEKOĽKO PRÁC SERGEJA SIČENKA:

Sichenko1

*****

Sichenko2

*****

Sichenko3

*****

Sichenko4

*****

* Zdroj: Peter Rázus (SK)


ZLATÝ SÚDOK 2017, PREŠOV

Golden Keg

* Zdroj: Fedor Vico (SK)


“FACING THE CLIMATE” V SALZBURGU

Výstava karikatúr s príznačným názvom “FACING THE CLIMATE” bola slávnostne otvorená v múzeu HAUS der NATUR v rakúskom Salzburgu v pondelok 27. marca 2017 o 18:30 hod. Výstavu pripravili Švédsky inštitút v Štokholme a Švédske veľvyslanectvo vo Viedni v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni, Rakúskym kultúrnym fórom v Bratislave, Múzeom karikatúry v Kremse, Univerzitou úžitkového umenia vo Viedni, múzeom Haus der Natur v Salzburgu a ďalšími partnermi.

*****

Poster

*****

Projekt “FACING THE CLIMATE” je snáď najambicióznejším a najrozsiahlejším globálnym projektom na podporu ochrany prírody a životného prostredia s dôrazom na problematiku klimatických zmien, ktorý vznikol v roku 2009 z iniciatívy Švédskeho inštitútu v Stockholme a odvtedy výstava putuje po celom svete – na projekte doteraz participuje cca 34 krajín a tento zoznam neustále rastie. Výstava v každej krajine je jedinečná tým, že sa k nej svojimi dielami podporujúcimi ochranu životného prostredia vždy pripájajú poprední miestni umelci. Podľa odhadu výstavu doteraz navštívilo viac ako 380 000 divákov z celého sveta a nespočetné množstvo ľudí ju zhliadlo prostredníctvom digitálnych médií.

*****

FtC mapPrehľad krajín participujúcich na projekte “Facing the Climate” a mapa putovania výstavy po svete

*****

Ďalšou zastávkou výstavného projektu “FACING THE CLIMATE” na jeho ceste okolo sveta sa aktuálne stáva aj malebné rakúske mesto Salzburg.

*****

Salzburg 4Nádherná panoráma Salzburgu

*****

Salzburg 3V Salzburgu je naozaj na čo pozerať

*****

Haus der Natur SalzburgMúzeum “Haus der Natur” v Salzburgu

*****

Haus der Natur Salzburg 1Vchod do múzea “Haus der Natur”

*****

Výstava “FACING THE CLIMATE” v Haus der Natur v Salzburgu je ďalšou úspešnou spoločnou prezentáciou švédskych, rakúskych a slovenských karikaturistov, ktorí už v rovnakom zložení vystavovali vo Viedni, Bratislave, Košiciach a naposledy v Insbrucku. Svojimi dielami na “klimatickú nôtu” sa divákom prihovoria nasledujúci autori:

ŠVÉDSKO:

 • Love ANTELL
 • Magnus BARD
 • Riber HANSSON
 • Helena LINDHOLM
 • Karin SUNVISSON

RAKÚSKO:

 • Andrea Maria DUSL
 • Jeffrey GUAN
 • Bruno HABERZETTL
 • Nicolas MAHLER
 • Janina WEGSCHEIDER

SLOVENSKO:

 • Karol ČIZMAZIA
 • Kazo KANALA
 • Vojtech KRUMPOLEC
 • Bobo PERNECKÝ
 • Laco TORMA

*****

Miesto konania: Haus der Natur, Museumplatz 5, Salzburg, Rakúsko                  …………………….Otváracie hodiny: Po – Št 8:00 – 17:00, Pi 8:00 – 13:30

Vernisáž výstavy: 27. marca 2017 o 18,30 hod.

Trvanie výstavy: od 27. marca do 18. apríla 2017

*****

NIEKOĽKO OBRÁZKOV Z VÝSTAVY:

Riber HanssonRiber HANSSON (Švédsko)

*****

Jeffrey GuanJeffrey GUAN (Rakúsko)

*****

KrumpolecVojtech KRUMPOLEC (Slovensko)

*****

Ďalšie vystavené práce si môžete pozrieť v pripojenom katalógu výstavy:

KATALÓG VÝSTAVY

Katalog<<< Pre otvorenie katalógu kliknite na obálku >>>

*****


HUMOROTERAPIA NAVEKY

Kýchanie mozgu a projekt Humoroterapia sprístupnili v Prešove kolekcie renomovaných autorov kresleného humoru aj v bezbariérových priestoroch v Galérii Abylimpiáda, Šarišskej galérii, Fakultnej nemocnici J.A. Reimana a Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity.

*****

Hunoroterapia__foto_Milan_FerenčíkZ verenisáže výstavy v Šarišskej galérii v Prešove (foto: Milan Ferenčík)

*****

„Mojim osobným cieľom je v budúcnosti oblepiť moje rodné mesto kresleným humorom a splatiť tak dlh rôznym trvalo udržateľným funkcionárom, ktorí ma motivovali ku „Kýchaniu mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť“, uviedol exkluzívne pre e-GAG kalokagathický hypochoder Peter Rázus.

Výstavy Humoroterapie sú podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

Dopisovateľ zo Slovenska (bývalej ČSR, ČSSR, ČSFR, ČS-SR a pod.)

*****


LIEČBA HUMOROM V PREŠOVE – FOTO

Všetky avizované výstavy v rámci cyklu HUMOROTERAPIA (viď nižšie) boli úspešne otvorené a od tej chvíle ponúkajú všetkým návštevníkom svoje nepopierateľné liečivé účinky. Vystavené diela vyčarili nejeden úsmev na tvárach účastníkov série vernisáží, ako to ukazujú nasledujúce fotografie. (cg)

*****

ŠARIŠSKÁ GALÉRIA V PREŠOVE                                                                     Výstava: Fadi Abou HASSAN (SY/ NO) & Mileta MILORADOVIĆ (RS)

Humoroterapia_SG_09

*****

Humoroterapia_SG_17..

*****

FAKULTNÁ NEMOCNICA J. A. REIMANNA, PREŠOV                              Výstava: Pawel KUCZYŃSKI (PL) & O-SEKOER (BE)

Humoroterapia_SG_26

*****

Humoroterapia_FNJAR_01

*****

GALÉRIA ABYLIMPIÁDA, PREŠOV                                                                    Výstava: Ľubomír KOTRHA (SK) & István KELEMEN (HU)

Humoroterapia_Abylimpiada_13

*****

Humoroterapia_Abylimpiada_09

*****

Humoroterapia_Abylimpiada_12

*****

UNIVERZITNÁ KNIŽNICA PREŠOVSKEJ UNIVERZITY                          Výstava: Miroslav BARTÁK (CZ) & Vladimír KAZANEVSKY (UA)

Humoroterapia_skola_08

*****

Humoroterapia_skola_17

*****

Humoroterapia_skola_12

*****

* Foto: Milan Ferenčík (SK)


INTENZÍVNA LIEČBA HUMOROM V PREŠOVE

Obyvatelia Prešova a okolia ako i všetci návštevníci z domova i zo sveta sa počas nasledujúcich dní stanú svedkami udalosti mimoriadneho kultúrneho i zdravotného významu :-)

Buďte aj vy pri tom!

*****

HUMOROTERAPIA, t.j. liečba kresleným humorom je mimoriadne účinná kombinácia zdraviu prospešných látok, ktorú viete predpísať sami sebe aj svojim priateľom. Jej účinok je pre zdravie celého sveta prospešný aj napriek mnohokrát vážnym diagnózam. Neexistujú žiadne nežiadúce účinky, len koncentrácia pozitívnej energie, ktorá Vám pomôže nájsť rovnováhu a optimizmus.

Humoroterapia je nevídanou prehliadkou veľkého množstva vernisáží kvalitného kresleného humoru počas 7 dní na pôde jedného mesta, ktorá sa uskutoční pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o meste Prešov v roku 1247.

Výstavné práce premiérované v Galérii Kýchania mozgu sú podpísané Mauriciom Parom, Vladimírom Kazanevským, Miroslavom Bartákom, Ľubomírom Kotrhom, Pawlom Kuczynskym, Fadi Abou Hassanom, O-Sekoerom, Istvánom Kelemenom a Miletom Miloradovičom. Zámerom je vytvoriť podmienky pre bezproblémovú dostupnosť výstav aj pre priateľov so zdravotným hendikepom a inštalovať výstavy kresleného humoru v bezbariérových priestoroch.

Peter RÁZUS                                                                                                                organizátor podujatia

*****

Časovo-priestorový harmonogram Humoroterapie:

 • 8. marca 2017 o 19:00 hod. – Wave-centrum nezávislej kultúry – Mauricio PARA (CO)
 • 9. marca 2017 o 16:00 hod. – Šarišská galéria v Prešove – Fadi Abou HASSAN (SY/ NO) & Mileta MILORADOVIĆ (RS)
 • 10. marca 2017 o 10:00 hod. – Fakultná nemocnica J. A. Reimanna – Pawel KUCZYŃSKI (PL) & O-SEKOER (BE)
 • 13. marca 2017 o 14:00 hod. – Galéria Abylimpiáda – Ľubomír KOTRHA (SK) & István KELEMEN (HU)
 • 14. marca 2017 o 10:00 hod. – Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity – Miroslav BARTÁK (CZ) & Vladimír KAZANEVSKY (UA)

*****

Liecba humorom-plagat

*****

* Zdroj: Peter Rázus (SK)


V SKLENENÝCH KLIETKACH

Rakúske kultúrne fórum pozýva na vernisáž výstavy

V SKLENENÝCH KLIETKACH
Elisabeth Wedenig (A) / Oľga Paštéková (SK)
Kurátorka: Miroslava Urbanová

Spoločná výstava rakúskej a slovenskej umelkyne v Rakúskom kultúrnom fóre

Hudobný program: Anna Óváry z Buy Her Sugar

Rakúske kultúrne fórum, Hodžovo nám. 1/A, Bratislava
14. marec 2017 ¶ utorok ¶ 18.00

*****

skleneneklietky

*****

Elisabeth Wedenig (A) a Oľga Paštéková (SK)

V tvorbe maliarok Oľgy Paštékovej a Elisabeth Wedenig sa neustále objavujú zvieratá, predovšetkým motív vtákov, či vlkov. Zvieratá vystupujú v dejinách európskeho umenia po stáročia ako nositelia osobitej symboliky, personifikácie určitých vlastností, či ako objekty vedeckého záujmu o exaktné zachytenie ich podoby. Paštéková a Wedenig ich však vnímajú mimo taxonomických tabuliek, ako bytosti rovnocenné s ľuďským náprotivkom na obraze. Inšpirujú ich k prístupu odmietajúcemu antropocentrickú hierarchiu vecí. Citlivo vnímajú neustále pohyby na váhach prírodnej rovnováhy, v chaose dnešného fragmentovaného bytia, kedy sa v klietke môžeme ocitnúť všetci.

Miroslava Urbanová, kurátorka

Trvanie výstavy: do 3. apríla 2017

*****

* Zdroj: Rakúske kultúrne fórum Bratislava


PORTRÉT UMELCA: IVAN POPOVIČ

Barbara Brathová – renomovaná kunsthistorička a kurátorka mnohých výstav, dramaturgicky a redakčne pripravila televízny portrét Ivana Popoviča, ktorý v réžii Antona Faraonova vyrobila spoločnosť Elements Production, s.r.o. pre televíziu 213, ktorá ho práve včera odvysielala. Barbare Brathovej veľmi pekne ďakujeme a správu o tomto skvelom počine, vrátane linku na portrét Ivana Popoviča radi sprostredkujeme pre všetkých priaznivcov umenia:

*****

Pekny den vsetci….

kto ste vcera nevideli v telke 213 Portret umelca Ivana Popovica , nech sa
paci link …predpokladam, ze tohto umelca poznate mnohi z jeho animacii
pre deti…Ivan je vsak univerzalny umelec so sirokospektralnou
tvorbou….neskromne si dovolim tvrdit, ze tento portret nam vysiel :-)
(nie ze by nam ine nevysli :))…ale v tomto pripade mi bolo luto ze do
casoveho rozsahu nedokazeme vtesnat vsetko co, co by som chcela, nakolko
Ivan toho naozaj urobil za svoj zivot mega habadej :-)

Pozrite si aspon toto videjko, kto mate zaujem….

Vsetkym dakujeme za priazen a za to, ze nas sledujete …

Krasny den,

Barbara Brath

*****

LINK NA PORTRÉT IVANA POPOVIČA:        

https://213.sk/portret-umelca-ivan-popovic

*****

BarbaraBrathova&IvanPopovicBarbara Brathová a Ivan Popovič na otvorení výstavy v SND v r. 2014 (foto: archív CG)

*****

* Zdroj: Barbara Brathová (SK)


HUMOROTERAPIA MIROSLAVA BARTÁKA

Bartak-posterPlagát výstavy Miroslava Bartáka vo Wave klube v Prešove

*****

Schody slávy kresleného humoru v Galérii Kýchania mozgu budú ozdobené kresbou českého výtvarníka Miroslava Bartáka. Je to prvý český autor so samostatnou výstavou svojej tvorby a je to jeho druhá výstava aj keď s odstupom 36 rokov.

Vtedy sa Mirek Barták prezentoval v Minigalérii humoru, ktorá mala svoje sídlo vo foyeri kina Klub bývalého Domu kultúryROH . Jeho stoicky tváriace sa postavy objavujúce logiku vzťahov a súvislostí aj v netradičných, či absurdných situáciách, našli svojich fanúšikov nielen v Absurdistanoch.

Ich udivené tváre prevažne bez mimiky úst, vyvolávajú skrat v mozgových závitoch a pointujúci úsmev divákov. Je to humor bez slov, s myšlienkou ako opozícia voči slovám bez humoru a bez myšlienok.

Radšej raz vidieť ako stokrát čítať.

Výstavu tohto skvelého majstra humoru, môžu návštevníci vidieť v prešovskom klube Wave od 8. februára do 15. marca 2017.

Peter RÁZUS                                                                                                  kalokagathický hypochonder

P. S.
Čakám vás na vernisáži s intektuálnou mystifikačnou prípravu na forbínu.

* O vernisáži si prečítajte nižšie (pozn. CG)

*****

Z TVORBY MIROSLAVA BARTÁKA

Bartak2

*****

Miroslav Barták (CZ)

*****

Bartak-MouseFit

*****

VERNISÁŽ VÝSTAVY: Forbíny v humoroterapii

Vernisáž výstavy Mirka Bartáka v Prešove bola prvá v kolekcii Humoroterapie, projektu podporeného z verejných zdrojov prostredníctvom Fondu na podporu umenia. Obrázky svetoznámeho autora boli inšpiratívne aj ako téma pre improvizované forbíny divákov s kalokagathickým hypochondrom a kurátorom v jednej osobe. Humor bartákovských hrdinov, ktorý vzniká v absurdných situáciách, vytvára príležitosť zaradiť humor do liečebných procedúr pre celosvetovú populáciu. Vystavené práce naštartovali energiu kýchania mozgu pre návštevníkov, ktorí pocítili vzrušenie dialógov Vest Pocket Revue, či Težkej Barbory. Výstava potrvá v klube Wave do 8.marca 2017.

*****

FOTO Z VERNISÁŽE

Bartak2

 Organizátor výstavy Peter Rázus

*****

Bartak1

Odborný výklad o výstave a tvorbe Miroslava Bartáka

*****

Bartak4

Usmiate mladé publikum

*****

Bartak3Foto pre spomienku na úžasnú výstavu

*****

* Zdroj: Peter Rázus (SK)


PAVEL MATUŠKA – USMÍVÁNÍ

Renomovaný umelec Pavel Matuška z Českej republiky vystaví svoju maliarsku a kresliarsku tvorbu. Vernisáž výstavy s názvom “Usmívání Pavla Matušky” sa bude konať v stredu 1. februára 2017 o 17:00 v Knihovně města Hradce Králové, kde si ju môžete pozrieť až do 30. marca 2017. Doporučujeme !

*****

Matuska-Vystava-pozvanka

*****

Ako dôkaz, že navštíviť túto skvelú výstavu skutočne stojí za to, Vám s láskavým súhlasom Pavla Matušku prinášame nádhernú kolekciu diel z jeho nedávnej tvorby.

Prajeme Vám príjemný zážitok.

*****

Matuska-Castecne za vodou

Pavel MATUŠKA (CZ): Částečne za vodou

*****

Matuska-Cechu tohle ale neni Rip

Pavel MATUŠKA (CZ): Čechu, tohle ale není Říp !

*****

Matuska-Certi kteri si koleduji o presdrzku

Pavel MATUŠKA (CZ): Čerti, kteří si koledují o přesdržku

*****

Matuska-Dokud nas zizen nerozdeli

Pavel MATUŠKA (CZ): Dokud nás žízeň nerozdělí

*****

Matuska-Hola Cesi zeme

Pavel MATUŠKA (CZ): Hola, Češi, země !

*****

Matuska-Jak (s)proste (Pocta vynalezcum kola-starym Sumerum)

Pavel MATUŠKA (CZ): Jak (s)prosté (Pocta vynálezcům kola starým Sumerům)

*****

Matuska-Kazdodenni poteseni

Pavel MATUŠKA (CZ): Každodenní potěšení

*****

Matuska-Mistr Jan Hus vznasi protest proti sponzorovi sveho procesu

Pavel MATUŠKA (CZ): Mistr Jan Hus vznáší protest proti sponzorovi svého procesu

*****

Matuska-Mozna nekdy pozdeji

Pavel MATUŠKA (CZ): Možná někdy později

*****

Matuska-Napoleon a spoluzaci

Pavel MATUŠKA (CZ): Napoleon a spolužáci

*****

Matuska-Pardon madam

Pavel MATUŠKA (CZ): Pardon, madam

*****

Matuska-Pokuseni

Pavel MATUŠKA (CZ): Pokušení

*****

Matuska-Relativne zamilovany Einstein

Pavel MATUŠKA (CZ): Relativně zamilovaný Einstein

*****

Matuska-Soutok Labe s Orlici roku 2116

Pavel MATUŠKA (CZ): Soutok Labe s Orlicí roku 2116

*****

Matuska-Svozovy den

Pavel MATUŠKA (CZ): Svozový den

*****

Matuska-Urologicke pobrezi

Pavel MATUŠKA (CZ): Urologické pobřeží

*****

Matuska-Uz tam budem (Podobenstvi o slepcich z Temelina)

Pavel MATUŠKA (CZ): Už tam budem (Podobenství o slepcích z Temelína)

*****

Matuska-Vzpoura na hore Blanik

Pavel MATUŠKA (CZ): Vzpoura na hoře Blaník

*****

* Zdroj: Pavel Matuška (CZ)


FEDOR & JAKUB VICO

Známe príslovie o tom, že “Jablko nikdy nepadá ďaleko od stromu” opäť raz potvrdzuje svoju pravdivosť. Môžeme sa o tom presvedčiť na najnovšej výstave v Literárnej kaviarni VIOLA v Prešove, kde predstaví svoju tvorbu  legendárny slovenský karikaturista Fedor Vico spoločne so svojím synom Jakubom.

Vernisáž tejto pozoruhodnej výstavy sa uskutoční v stredu 25. januára 2017 o 17:00 hod. Nenechajte si ju ujsť!

jakub&fedor vico

*****

* Zdroj: Fedor Vico (SK)


DVOJČATÁ GLUSZEKOVCI – SYNCHRONICITIES II

Až do 29.januára v Galérii Bielska BWA v meste Bielsko-Biala v Poľsku si môžete pozrieť unikátnu výstavu Synchronicity II”, ktorá predstavuje diela od bratov-dvojčiat Jerzyho a Andrzeja Gluszekovcov z Wroclavi. Veľmi zaujímavým doplnkom k výstave obrazov bratov Gluszekovcov je malá výstava knižných ilustrácií Jerzyho Głuszeka v Klubokawiarnia Aquarium.

gluszek twinsJerzy a Andrzej GLUSZEK (foto: K. Morcinek)

*****

Jerzy a Andrzej Głuszekovci sa narodili 4. marca vo Wroclawi v Poľsku a obaja absolvovali Akadémiu výtvarných umení vo svojom rodnom meste.

Jerzy Gluszek je tvorcom umeleckých ilustrácií a satirickej grafiky a držiteľom mnohých medzinárodných ocenení.

Gluszek Jerzy PLJerzy GLUSZEK – Technicolor Sound, 2016, akryl na plátne

*****

Andrzej Gluszek maľuje a tvorí interiérový dizajn prostredníctvom iluzívnej maľby a iných dekoračných techník.

Gluszek Andrzej PLAndrzej GLUSZEK – Čas pre svetlo, tempera a pastel na paperi

*****

*****

* Zdroj: Sekretariát – Galeria Bielska BWA (PL)


MÚZEUM HUMORU V ARGENTÍNE

Nová výstava v Museo del Humor v Buenos Aires, Argentína – Ilustrácie z časopisu “El Pasajero”.

Od 7. januára do 20. marca 2017

Pozrite tiež: http://www.buenosaires.gob.ar/museodelhumor

*****

Museo del Humor-Revista Cultural El Pasajero

*****

* Zdroj: Francisco Punal Suarez (ES)


 

GÉZA HALÁSZ: MOZOG

Geza Halasz - BrainGéza HALÁSZ (HU)  – Mozog

*****


NOVÁ KARIKATÚRA ROBERTA ROUSSO

Robert Rousso-NewAmericanGothicRobert ROUSSO (FR) – Nová americká gotika

*****


PRÍKLAD Z GÖTEBORGU

O tom, že kreslený humor má schopnosť skrášliť a spríjemniť náš život asi pochybuje len málokto. Napriek tomu sa táto jeho schopnosť v praxi využíva len veľmi zriedkavo. Preto nás vždy veľmi poteší, keď sa dozvieme o pozitívnom príklade z tejto oblasti.

So svojou zaujímavou a nasledovaniahodnou skúsenosťou sa s nami podelil švédsky karikaturista so slovenskými koreňmi Juraj Cajchan z Göteborgu:

“Reštaurácia Gyllene Prag (Zlatá Praha) je jednou z najpopulárnejšich v Göteborgu. Zopár mladých Čechov a Slovákov sa po výhre v Sazke rozhodli otvoriť reštauráciu s mottom “Nevaríme gurmet zázraky, uvarili by ste to aj vy, ale my vám ušetríme čas a námahu a nebude vás to stáť priveľa”. Ľudia sa tam hrnuli, najmä študenti a umelci.

Chodil som tam aj ja a vždy som tam naďabil na nejakú zaujímavú osobu. Občas som im urobil kresbu do jedálneho lístka, aby som potom honorár v podobe jedla a dobrého piva na mieste skonzumoval.

Po nedávnom rozšíreni priestorov ma poverili urobiť dačo v pomerne úzkom priestore, na stenu za stolom. Posadil som tam teda za stôl dve moje kreslené figúrky – muža a ženu, čo si tam budú popíjať červené víno. Priestor nad ich hlavami som vyplnil ich myšlienkami.
Kedže väčšina návštevníkov sú stáli zákaznici, nechcel som tam dať nič také, čo by sa dalo hneď prečítať bez záujmu, ale ešte si nad tým viackrát popremýšľať. Kresbu som urobil na A4, ktorá bola potom fotograficky zväčšená na papier (3 vertikálne pásy). Mal som obavy o hrúbku čiary pri takomto zväčšovaní, ale nakoniec som bol s výsledkom celkom spokojný.

Občas si tam zájdem, no môj pohár červeného vína neostáva večne naplnený ako u tých dvoch na stene. Ale s tým som sa už dávno zmieril.”

Juraj Cajchan

*****

Gyllene PragKresba Juraja Cajchana

*****

Gyllene PragHotové dielo Juraja Cajchana na stene reštaurácie Gyllene Prag v Göteborgu vo Švédsku

*****

ČasnikKresba Juraja Cajchana na jedálnom lístku reštaurácie Gyllene Prag v Göteborgu

*****

* Zdroj: Juraj Cajchan, Göteborg, Švédsko


.

Domovská stránka

Komentáre sú uzavreté.