Výstavy


 

PodpisDEF-RT2
IVAN POPOVIČ
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA RENOMOVANÉHO SLOVENSKÉHO
UMELCA

Ivan PopovičČerstvý sedemdesiatnik Ivan Popovič rozhodne nemusí “chytať druhý dych” – on totiž ten “prvý” nikdy nestratil. Celkom určite sa nechystá na žiadny – aj keď určite zaslúžený – odpočinok a môžeme len potvrdiť, že by to bola naozaj veľká škoda – majster je pri plnej sile telesne i duševne, hýri tvorivými aktivitami, má rozpracované neobyčajné projekty a v hlave obrovské množstvo ambicióznych plánov. Svojou energiou strčí do vrecka ktoréhokoľvek z mladších kolegov.

Zmapovať jeho rozsiahlu tvorbu bude veru ťažkým orieškom aj pre najambicióznejšieho kunsthistorika – doterajšie umelecké dielo Ivana Popoviča totiž dosahuje skutočne gigantické rozmery. Zoznam jeho tvorivých počinov v rozličných umeleckých disciplínach, ktorý je prílohou k tomuto textu je teda len rámcový a v žiadnom prípade si nerobí nárok na kompletnosť – bezpochyby v ňom nejedno dielo či ocenenie môže chýbať.

Pred pár dňami na 12. ročníku Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava BAB 2014 bol Ivan Popovič ocenený čestnou medailou Albína Brunovského. A hoci už za svoju tvorbu zožal množstvo významných ocenení, vyznamenaní a pôct, rozhodne sa nechystá odpočívať na vavrínoch. Môžeme sa teda tešiť, že nám urobí radosť ešte mnohými ďalšími umeleckými dielami.

*****

Ivan Popovič sa narodil 16. októbra 1944 v Bánovciach nad Ondavou. Svoje detstvo prežil pod Tatrami v Kežmarku. Kreslenie ho lákalo už od útleho veku – svoju prvú kresbu v novinách publikoval v roku 1957 už ako trinásťročný. Ako 16 ročný mal v roku 1960 v Českej republike svoju prvú výstavu v divadle v Chrudimi, druhá výstava sa konala v divadle Paravan v Prahe. V roku 1962 ukončil štúdium geografie a kartografie na Vyššej priemyselnej škole stavebnej a zememeračskej v Košiciach. Vo svojom odbore pracoval len krátko ako kreslič v Kartografickom ústave v Modre-Harmónii. V rokoch 1963 – 66 pôsobil ako redaktor vydavateľstva Smena. Od roku 1966 tvorí v slobodnom povolaní v Bratislave.

Ivan Popovič je skutočne všestranný človek a umelec: výtvarník, animátor, režisér, scenárista, prozaik, designer, ilustrátor, karikaturista, cestovateľ, … Hoci ho verejnosť často zvykne vnímať najmä ako tvorcu kresleného humoru a animovaného filmu, jeho záber je oveľa širší – do jeho portfólia patrí aj dokumentárny film, hudobné klipy, fotografia, reklamná tvorba, design kníh, časopisov, logotypy, návrhy plagátov, monumentálna tvorba a rozsiahla literárna činnosť. Čoraz intenzívnejšie sa venuje voľnej výtvarnej tvorbe v oblasti kresby a maľby. Učarovala mu technika akrylu na plátne a papieri, či kresba tušom alebo uhlíkom. Nosnou témou jeho voľnej tvorby je vzdanie holdu ženskej kráse a príťažlivosti, ako zdroju života a nevyčerpateľnej inšpirácie.

V jeho kresliarskej tvorbe je nositeľom informácie jednoduchá istá linka, ktorá sa stáva ideálnym vyjadrovacím prostriedkom pre tlmočenie myšlienkového posolstva umelca. Svojimi kresbami či karikatúrami ilustroval veľké množstvo kníh. Uverejňoval v stovkách novín a časopisov. Svoju tvorbu v oblasti kresleného humoru a ilustrácií predstavil na mnohých samostatných výstavách na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Bulharsku, Rusku, krajinách bývalej Juhoslávie, Rakúsku, Nemecku, Francúzsku, Mongolsku a na Filipínach. Okrem toho participoval na nespočetných kolektívnych výstavách po celom svete.

Podieľal sa na vzniku dvoch galérií – Galérie Mladých v Bratislave (1965) a spolu s Dávidom Popovičom iniciovali vznik Galérie Siemens Fórum Bratislava (1998). Jeho pôsobenie v oblasti výstavníctva zahŕňa aj kurátorsku činnosť, inštalácie výstav a výtvarné a tlačové podklady pozvánok, plagátov, katalógov…

Ivan Popovič patrí k zakladateľským osobnostiam slovenského animovaného filmu. Zaslúžil sa o vznik prvého profesionálneho Štúdia animovaného filmu na Slovensku, ktoré bolo založené v roku 1965 v Bratislave. Prvým filmom tohto štúdia bol film Pingvin (1965), na ktorom sa Ivan Popovič podieľal ako autor námetu, scenára a výtvarných návrhov. Stál aj pri vzniku Oddelenia animovaného bábkového filmu v rámci Slovenskej filmovej tvorby v Bratislave. Ako scenárista a režisér sa podieľal na realizácii niekoľkých dokumentárnych a hraných filmov (cestopisný seriál Ďaleko je blízko, …). Dlhodobo pracuje na najrozsiahlejšom animovanom seriáli “Mať tak o koliesko viac!”, ktorý popularizuje najvýznamnejšie vynálezy 20. storočia humornou formou. Projekt má mať 52 častí po 6’30”. Už realizované časti seriálu získali viacero prestížnych filmových ocenení (pozri nižšie).

Veľká časť jeho tvorby je adresovaná deťom. Z viac ako 130 animovaných filmov, na ktorých sa podieľal ako autor, scenárista, výtvarník, animátor, kameraman či režisér, sú mnohé určené pre deti. Svoju bohatú tvorivú činnosť v oblasti animovaného filmu predstavil nedávno výstavou “Kreslené svety Ivana Popoviča” v Zichyho paláci v Bratislave.

Vytvoril tisícky ilustrácií pre deti a vyzdobil nimi viac ako dve desiatky kníh. Napísal stovky veselých textov a originálnych rozprávok, z ktorých niektoré vyšli aj knižne (pozri nižšie). Pre deti vytvoril aj leporelá (Kedy nás má naša mama rada, Hra na maľované líčka), omaľovánky (Hlavičkove rozprávky), ilustroval učebnice (Slovenský jazyk pre 2. a 5. ročník základných škôl). Svoje ilustrácie a rozprávky uverejňoval v mnohých detských časopisoch (Kamarát, Ohník, Včielka, Zornička, Pionier), s ktorými spolupracuje od roku 1960. Je autorom kresleného seriálu Príhody s Mydlinkou.

Pre Slovenský rozhlas pripravil niekoľko rozprávkových pásiem pre deti (Trpaslík Michal sa má dobre. A vy sa ako máte?; O hvezdárovi Oriónovi). Pre rozhlas pripravil aj viacero publicistických relácií.

Je autorom niekoľkých kníh pre dospelých (Utešiteľ žien, 100 + 1 deň Ivana Popoviča, Mejdan, atď).

Ivan Popovič bol hosťom mnohých televíznych relácií – z tých, ktoré sa nakrúcali v ostatnom čase spomeňme aspoň program “Literatúra v obrazoch – slovenská literatúra vo filmových a televíznych dielach”, ktorú moderoval Dado Nagy, alebo program Petra Marcina „Neskoro večer“.

Za svoju literárnu, ilustračnú a filmovú tvorbu získal Ivan Popovič množstvo významných ocenení (viď nižšie).

Podrobnejší prehľad tvorby Ivana Popoviča si môžete pozrieť TU.

*****

Ako sme už v úvode spomínali – jednoducho nie je v našich silách zmapovať celú rozsiahlu tvorivú činnosť Ivana Popoviča – prostredníctvom tejto výstavy prinášame len malý zlomok jeho diela – niekoľko ukážok z jeho tvorby z oblasti kresleného humoru, pár obrázkov z animovaných filmov, a pre získanie komplexnejšieho pohľadu na tvorbu autora dopĺňame kolekciu niekoľkými dielami z majstrovej kresliarskej a maliarskej tvorby. Sme presvedčení, že vás kontakt s umením tohto významného slovenského autora poteší a obohatí.

(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )


* Podrobnejší prehľad tvorby Ivana Popoviča si môžete pozrieť TU.


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka


Komentáre sú uzavreté.