Výstavy


Silvano Mello
.
T1
SILVANO MELLO
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA ZNÁMEHO KARIKATURISTU
Z BRAZÍLIE

Silvano Mello

Zemeguľa sa zmrštila do jedného bezrozmerného bodu. Vzdialenosti prestali existovať. Nie je to žiadne sci-fi – čokoľvek sa udeje kdesi na opačnom konci sveta, okamžite sa to dozvieme so všetkými najmenšími podrobnosťami. V reálnom čase prežívame životy iných, kedykoľvek sa môžeme kontaktovať a komunikovať s kýmkoľvek na tejto planéte. Špičkové umelecké diela ale i úbohé slabomyseľné výtvory sú okamžite uverejnené a bezprostredne ovplyvňujú milióny ľudí.

Prežívame veľmi zaujímavú éru: Hoci sme vyrastali na rôznych kontinentoch, v rôznych krajinách a formovalo nás úplne odlišné prírodné prostredie či kultúrne zázemie – odrazu sa ocitáme bezprostredne blízko seba. Môžeme spolupracovať a navzájom sa obohatiť, ale bohužiaľ aj sa navzájom zničiť. V mnohých oblastiach života a kultúry nastala spontánne veľmi plodná výmena skúseností a vzájomne výhodná spolupráca – je potešiteľné, že sa tak deje „zdola“, zo slobodnej vôle ľudí usilujúcich o niečo zmysluplné. Vďaka revolučnému rozvoju komunikačnej techniky sa dnes môže vedec, básnik alebo karikaturista spojiť s kolegom z Islandu, Japonska alebo Oceánie, vymieňať si s ním skúsenosti, spolupracovať, súťažiť…

Vďaka tomuto rozvoju máme to potešenie spoznať a obdivovať aj tvorivú prácu Silvana Mella, vynikajúceho karikaturistu z Brazílie. Tento stále ešte pomerne mladý a veľmi nadaný umelec žije a tvorí v pokojnom 17 tisícovom mestečku ležiacom v jednom z 26 štátov krajiny patriacej medzi najväčšie a najľudnatejšie na svete, krajiny nepreniknuteľných pralesov s domorodcami nedotknutými civilizáciou, ale i obrovských preľudnených megapolis disponujúcich všetkými ultramodernými vymoženosťami. S vášňou samouka, nasledujúc naliehavý hlas svojho mohutného talentu, dal svojim myšlienkam vizuálnu podobu a podelil sa s nami o svoje názory, o svoju vnútornú filozofiu, o svoje etické a estetické cítenie. Do sveta grafického humoru vstúpil ako zrelý 33-ročný muž a to spôsobom mimoriadne pôsobivým a presvedčivým; a jeho kvalitné umelecké dielo neostalo bez povšimnutia svetovej karikaturistickej komunity. Dostalo sa mu zaslúženého ocenenia na mnohých medzinárodných karikaturistických súťažiach a festivaloch a to nielen na domácej pôde ale aj po celom svete. V krátkom čase si vybudoval renomé pozoruhodného a kvalitného autora, ktorý neustále na sebe pracuje, zdokonaľuje svoje vyjadrovacie prostriedky a cizeluje svoj originálny štýl. „Veľmi rád kreslím“, zdôveruje sa Mello. Dôraz kladie na grafickú precíznosť kresby, ktorú prípadne následne koloruje akvarelovými farbami a to na Brazílčana prekvapivo tlmenými farebnými tónmi. Akákoľvek každodenná situácia, aktuálne udalosti vo svete a niekedy dokonca aj jeho sny sú inšpiráciou pre jeho tvorbu, dokáže ich interpretovať veľmi pôsobivo, citlivo a vždy v správnom pomere namieša všetky potrebné ingrediencie.

„Humor a satira sú veľmi silné nástroje. Vďaka nim môžeme vyjadriť svoje myšlienky, reflektovať spoločenské dianie, vyvolať spoločenský ohlas a zároveň sa aj výborne zasmiať. Spoločnosť bez humoru by bola nudná a veľmi smutná“, konštatuje Silvano Mello v jednom interview. Neostáva nám nič iné, než s ním súhlasiť.

*****
.

Tu je stručný profesionálny životopis autora: Silvano Rosa Gonçalves de Melo, známy pod svojím umeleckým menom “Mello” sa narodil 5. októbra 1974 v malom a pokojnom mestečku Jaboticatubas v štáte Minas Gerais v Brazílii. Mello je vyškolený samouk, od roku 2007 sa zameriava na grafický humor, rozvíja svoju tvorbu v oblasti politickej karikatúry, kresleného humoru, portrétnej karikatúry a komiksu. Počas tohto obdobia získal množstvo ocenení a čestných uznaní na národných i medzinárodných súťažiach v mnohých krajinách sveta, ako sú napr. Brazília, Irán, Sýria, Španielsko, Taliansko, Rumunsko, Ukrajina, Turecko, Azerbajdžan, Rusko a USA. Doteraz nepredstavil svoje diela na samostatnej výstave. Mello pracuje na voľnej nohe ako ilustrátor a karikaturista. Mnohé jeho práce boli publikované v literárnej prílohe “Pernambuco” a časopise “Dossi”, novinách “Le Monde Diplomatique” v Brazílii, Magazine Você S / A a Journal “Efimerida Ton Syntakton”, Grécko. Bol členom poroty Ecocartoon – 5. International Patio Brazília Environmental Humor Show a Medzinárodnej karikaturistickej súťaže Haifa, Izrael. V roku 2013 mu vo vydavateľstve Cartoonark v Grécku vyšla kniha karikatúr s názvom “Linky humoru”. Silvano Mello sa žije a pracuje v Jaboticatubas, Minas Gerais, Brazília.

*****

HLAVNÉ OCENENIA:

 • 2. cena – 9th International Humor Exhibition Caratinga – Brazília (2007)
 • Čestné uznanie – Street Children International Cartoon Contest – Irán (2007)
 • Čestné uznanie – 3. International Don Quichotte “Jazyky sveta” – Turecko (2008)
 • 1. cena – 1. Humor Exhibition Medplan – Brazília (2009)
 • Čestné uznanie – International Cartoon Contest Tourism & Travel – Rusko (2009)
 • 2. cena – 22. Humor Exhibition of Volta Redonda / Komiks – Brazília (2009)
 • 2. cena – 22. Humor Exhibition of Volta Redonda / Kreslený humor – Brazília (2009)
 • 1. cena – 23. Humor Exhibition of Volta Redonda – Brazília (2010)
 • 2. cena 4. International Humor Exhibition Patio Brazil on Environment – ECOCARTOON – Brazília (2011)
 • 2. cena – Anti Terrorism International Cartoon Contest – Irán (2011)
 • 2. cena – Boston International Humor Festival – USA (2011)
 • 2. cena 11. International Humor Exhibition of Caratinga – Brazília (2011)
 • Grand Prix – 5. Humor Exhibition Litoral Paulista – Brazília (2012)
 • 1. cena 5. Humor Exhibition Litoral Paulista – Cartoon – Brazília (2012)
 • Čestné uznanie – 4. International Fadjr Cartoon & Caricature Contest – Irán (2012)
 • 3. cena – 3. International Humor Exhibition of Mercosur – Brazília (2012)
 • 1. cena – 25. Humor Exhibition of Volta Redonda / Komiks – Brazília (2012)
 • Medzinárodná cena – 45. Umoristi a Marostica – Taliansko (2013)
 • Zvláštna cena – 8. International Syria Cartoon Contest – Sýria (2013)
 • Zvláštna cena – 5. Humor Exhibition of Juiz de Fora – Brazília (2013)
 • Cena v kategórii Politická karikatúra – 21. International Humor of Press – Porto Alegre – Brazília (2013)
 • Zlatá cena – 8. HumoDeva International Cartoon Contest – Rumunsko (2014)
 • 1. cena – 1. International cartoon contest Maidan, Ukrajina (2014)

*****

Silvano Mello je prvým mimoeurópskym autorom, ktorého tvorbu predstavujeme na stránke Cartoon Gallery rozsiahlou reprezentatívnou kolekciou. Sme radi, že si jeho pozoruhodné dielo vychutnáte spolu s nami.

(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko ).


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka


Komentáre sú uzavreté.