Výstavy


Crihana-Sign
Poodle
FLORIAN DORU CRIHANA
VEĽKÁ REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA SVETOZNÁMEHO
KARIKATURISTU Z RUMUNSKA

Florian Doru Crihana (RO)

Na brehu rieky Léthé všemocný vládca času Chronos v hlbokom sústredení preosieva všetky výtvory ľudského pokolenia. Len tie najväčšie „kúsky“ neprepadnú cez obrovské oká jeho sita a ostanú zachované v pamäti generácií. Ostatné navždy zmiznú v temných vodách mýtickej rieky večného zabudnutia.

Strašná predstava? Pre mnohých nepochybne áno. Ale len takýto, v konečnom dôsledku milosrdný mechanizmus času, uchráni ľudstvo pred záplavou kultúrneho balastu. Odfiltruje všetko priemerné, malé a malicherné, oddelí ono pomyselné vysokohodnotné zrno od prebytočných pliev. Pretrvajú len diela vysoko prevyšujúce všetky ostatné. Diela tých, ktorí vidia viac a ďalej. Tých, ktorí zachytili dych večnosti a rozmer nekonečna.

Nádherným príkladom diela, ktoré prejde do budúcnosti so cťou, je tvorba výnimočného umelca Floriana Doru Crihanu z Rumunska. Jeho obrazy sú pýchou každej výstavy a ozdobou každej galérie, či múzea. Jeho tvorba je dôkazom toho, že umenie cartoons v dielach špičkových predstaviteľov tohoto žánru dosahuje úroveň tých najväčších umelcov všetkých čias. Koniec koncov, Crihanove diela boli často a zaslúžene vystavované v renomovaných výstavných sieňach spolu s obrazmi najvýznamnejších velikánov svetového umenia a najuznávanejších majstrov karikatúry.

Podľa jednej z mnohých definícií je genialita schopnosťou vidieť najobyčajnejšie veci neobyčajným spôsobom. Je to vysoká nadpriemernosť jedinca v určitých schopnostiach, mimoriadna miera talentu, najvyššia miera tvorivej potencie a originality, ktorá ho predurčuje k mimoriadnym výkonom. Typickými vlastnosťami takejto osobnosti je bohatá fantázia, imaginácia, intuícia a abstraktné myslenie, spravidla sprevádzané výraznými vôľovými vlastnosťami ako usilovnosť a vytrvalosť.

Pri pohľade na tvorivú prácu Floriana Doru Crihanu musíme konštatovať, že tento výnimočný umelec takmer ideálne napĺňa tieto predpoklady. Tam, kde bežný človek vidí len obyčajnú, sivú všednosť, Crihana nachádza zázračné artefakty. Tam, kde my vidíme len obyčajné stavby, on vidí paláce a chrámy, jeho stromy rodia zlaté jablká a obyčajné kapry sa v okamihu menia na pôvabné morské panny. Vo svojich prácach nám ponúka neobyčajné estetické hodnoty, plné fantázie a vizuálnej poézie. Jeho karikatúry rozhodne nie sú žiadnymi efemérnymi rýchlovýtvormi ani po formálnej stránke – sú vytvorené solídnou maliarskou technikou hodnou majstrovských diel – olejomaľbou.

Obdivujúc jeho obrazy si naliehavo uvedomujeme o koľko chudobnejší by bol náš svet bez fantázie, bez imaginácie a bez tvorivej práce umelcov formátu Floriana Doru Crihanu.

*****

Florian Doru Crihana – chronologický prehľad profesionálnej dráhy:

  • 1958 – Narodil sa 7. apríla v Galati v Rumunsku v znamení Barana, čo silne ovplyvnilo jeho život a činnosť.
  • 1978 – Vojenská služba 9 mesiacov v námorníctve – Mangalia na Čiernom mori
  • 1984 – Absolvoval Námorný Inštitút Architektúry a zároveň ukončil zbierku vtipných portrétov všetkých svojich kolegov a tiež niekoľkých profesorov.
  • 1985 – Debut na karikaturistickej súťaži na “letnom” Salóne Braila, Rumunsko
  • 1986 – Debut v tlači v Rebus Magazine. Stretol sa s novinárom Tudorom Octavianom a dostal od neho základné rady ako tvoriť dobré karikatúry. Stretáva karikaturistu Pavla Botezatu, s ktorým počas niekoľkých rokov viedli dlhé diskusie o umení, karikatúre, súťažiach, festivaloch, združeniach a pod.
  • 1989 – získal prvú medzinárodnú cenu. Bolo to čestné uznanie na karikaturistickej súťaži Aydin Dogan v Ankare v Turecku a Grand Prix Novi Sad v Juhoslávii
  • 1990 – Získal cenu “Dietera Burkampa” na festivale Satyrykon v Poľsku a 1. cenu v Santa Cruz de Tenerife v Španielsku. Stretol sa s novinárom Dieterom Burkampom a začal sa ich dlhodobá spolupráca a priateľstvo. Burkamp organizoval v Nemecku veľa Crihanových samostatných výstav v mestách Sennestadt, Lemgo, Celle, Goslar, Oerlinghausen.
  • 1991 – Rezignoval na svoje zamestnanie inžiniera a stal sa karikaturistom a maliarom. Jeho práce boli zahrnuté na výstave “Europäische Kunstler der Gegenwart” vo Wilhelm Busch-Museum v Hannoveri v Nemecku. Jeho práce boli vystavované v blízkosti najznámejších umelcov všetkých čias, ako Pablo Picasso, Salvador Dalí, Gustave Doré, William Hogarth a tiež v blízkosti umelcov, ktorí zmenili históriu karikatúry ako André Francois, Loriot, Ronald Searle, Ralf Steadman, A. Paul Weber, Sempé, Roland Topor, Adolf Born a ďalšie veľké osobnosti zo sveta umenia.
  • 1992 – Začína sa zúčastňovať na medzinárodných súťažiach a získava viacero ocenení po celom svete
  • 1999 – Začína pracovať na zbierke svojich karikatúr najmä s rumunskými prácami. Jeho vstup do Rumunskej únie umelcov bol zamietnutý. Miestne noviny “Viata libera” publikovali niekoľko článkov o jeho činnosti – všetky boli podpísané novinárkou Angelou Ribinciuc. Je členom poroty na súťažiach Kragujevac v Srbsku a Istanbule v Turecku.
  • 2000 – Publikuje sériu karikatúr v rumunskom denníku “Curentul”. Stal sa zamestnancom D & D International Company len preto, aby vytvoril sériu karikatúr na tému “Obálky”. Karikatúry boli zakúpené spoločnosťou GPV Francúzsko. Je to rok, kedy začať budovať viacero galérií karikatúry v Galati: Galéria “Paradox”, Galéria “1. poschodie” Galéria “V prípade stavu núdze” a “Galéria karikatúry Univerzity Galati”
  • 2001 – Šesť z jeho kresieb je zahrnutých v knihe “Alles ist Spass” – monografii švédskeho barytonistu Ingwara Wixella. Ten usporadúva dve výstavy na pamiatku rumunského karikaturistu Alexandru Clenciu.
  • 2002 – Karikaturista Viorel Baciu vystavuje svoje diela o drogách, domácom násilí, kriminalite, životnom prostredí na niekoľkých výstavách v Rumunsku. Jeho súkromná zbierka sa vystavuje počas dvoch rokov v Kultúrnom centre “Dunarea de Jos” Galati.
  • 2004 – Spolu so svojou manželkou Julianou začína vydávať časopis “Buletin informativ” a jeho anglický variant “Romanian News Report”.
  • 2005 – Je účastníkom výstavy “Stopy Dona Quijota” v Museum im Schloss Bad Pyrmont v Nemecku. Výstava bola predtým inštalovaná v roku 2004 v Monchehaus Museum Goslar a neskôr v Kunsthalle Dominikanerkirsche Osnabrück.
  • 2006 – Je ocenený Výročnou cenou kultúry, ktorú mu udelilo Kultúrne centrum Galati.
  • 2007 – Je prijatý za člena UAP – Rumunskej umeleckej únie.
  • 2008 – Výstava “Akty” v Galati. Výstava v Museé de la Carikature Vianden, Luxembursko.
  • 2009 – Monografia “Satirische Idyllen” Dietera Burkampa bola publikovaná v Kerber Verlag. Výstava “Portréty” v Galati a “Nahé satiry” v Boechout – Belgicko.
  • 2010 – Výstava “Benátky” v Galati. Výstava v Galérii RomArt Braunschweig – Nemecko.
  • 2011 – Výstava “Titanic” v Galati a v Braila. Výstava “Benátky” v Ring Galérii Legnica v Poľsku. Výstava “Titanic”, “Benátky” a “Snehuliak” v ECC Kruishoutem – Belgicko. Výstava “Cena chudoby” na univerzite La Sapienza v Ríme, Taliansko.
  • 2012 – Výstava “Giornata v Ricordo di Federico Caffe” na rímskej univerzite Sapienza. Výstava “Eiffelova veža” v Galati.
  • 2013 – Výstava “Brugge – een satirische Impressio” v Bruggách – Belgicko, výstava “21 storočie a koniec sveta” v umeleckej galérii v Galati – Rumunsko
  • 2014 – Výstava “Eiffelova veža” v Dome humoru a satiry Gabrovo – Bulharsko, “Florian Doru Crihana – Satyryczne impresie” Legnica – Poľsko, “Sacile – un’impressione satirici” v Sacile – Taliansko a “Venezia – un’impressione satirici” v Benátkách – Taliansko.
  • 2015 – Výstava “Galati – Dobrodružstvo storočia” na Univerzite Galati, “Postupim – satirický dojem” v Postupime – Nemecko, “Pordenone – l’Impression satirice” v Pordenone – Taliansko, “Štrasburg – satirický dojem” v Štrasburgu – Francúzsko, “Berner Impressionen” v Berne – Švajčiarsko. “Cartooning for Human Rights” v Štrasburgu – Francúzsko – výstava 28 karikaturistov zo všetkých členských krajín Európskej únie
  • Florian Doru Crihana je víťazom viac ako 70 medzinárodných ocenení a majiteľom mnohých čestných vyznamenaní (niektoré z nich pozri nižšie).
  • Je často pozývaný za člena porôt medzinárodných súťaží karikatúry po celom svete (pozri nižšie).
  • Florian Doru Crihana je známy svojimi dlhými sériami satirických diel. Považuje sa za satirického umelca, tvorcu surrealistických a poetických obrazov.
  • Svoju tvorbu prezentoval na autorských výstavách v Múzeu karikatúry vo Varšave, Poľsko; Dome humoru a satiry Gabrovo, Bulharsko; Bruder Grimm Haus Steinau, Nemecko; European Cartoon Centrum Kruishoutem, Belgicko; Universita di Roma; Art Gallery Legnica, Poľsko; Radnica Bruggy, Belgicko; a v mnohých ďalších.
  • Florian Doru Crihana žije a pracuje v Galati v Rumunsku.

*****

ZOZNAM OCENENÍ (neúplný):

Crihana-Prizes

*****

Dovoľte nám i prostredníctvom tejto výstavy vysloviť obdiv výnimočnému dielu Floriana Doru Crihanu. Prinášame Vám rozsiahlu kolekciu 153 diel z jedinečnej tvorby tohoto svetoznámeho umelca. Silný umelecký zážitok je zaručený.

(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko ).


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka


Komentáre sú uzavreté.