Výstavy


PAWEL KUCZYNSKI


Meno Pawla Kuczynského (1976) je vyslovované s veľkou úctou na najchýrnejších festivaloch karikatúry po celom svete. Jeho hviezda zažiarila síce len pomerne nedávno, stúpa však stále hore a vyššie. Už vo veľmi mladom veku tento rodák z poľského Štetína a absolvent Akadémie výtvarných umení v Poznani v priebehu krátkeho času zožal na medzinárodnom poli toľko úspechov, o akých sa mnohým i o niekoľko generácií starším autorom ani nesníva. (Poľská asociácia karikaturistov mu v roku 2005 udelila prestížnu cenu „ERYK“ určenú novoobjavenému umelcovi s rekordným počtom ocenení na medzinárodných súťažiach).

……Pawel Kuczynski ako zázračné dieťa poľského umenia, ktorého oči akoby boli vybavené najjemnejšie vybrúsenou optikou, svojou brilantnou technikou vytvára obrazy dovedené do absolútnej dokonalosti. Sú často realistickejšie ako sama realita – neraz si musíme pretrieť oči, či je to vôbec možné a či sa nám to len nezdá. Napriek svojej mladosti už dokonale vyzretý autor s vlastným videním sveta, nezameniteľným štýlom a priam neviazanou radosťou z farieb. Obrovský talent, akým Pawel Kuczynski disponuje, sa nemusí nikoho pýtať na cestu. Sám si určuje pravidlá a rozhodným krokom kráča smerom, ktorý si sám vytýčil. A určite ho nie je možné prehliadnuť. ……

……Filozofické a etické posolstvo diel Pawla Kuczynského ani v najmenšom nezaostáva za ich formálnou dokonalosťou. Rozhodne sa neoddáva len nezáväznému vtipkovaniu – jeho tvorba je plná otáznikov a výkričníkov. Mimoriadne citlivá duša mladého umelca, ešte nedeformovaná dlhoročným prijímaním kompromisov, neustále a vytrvalo hľadá riešenia etických hlavolamov. Nestrká hlavu do piesku pred pokriveniami nášho sveta a našich charakterov, nedokáže sa blahosklonne povznášať ponad prejavy ľahostajnosti, násilia a krutosti okolo nás a v nás. Neuchyľuje sa však k bezduchému mentorovaniu a suchopárnemu moralizovaniu. Umným preskupením zaužívaných „konštánt“ a „konfigurácií“ našej každodennej rutiny vytvára novú surreálnu skutočnosť a núti nás uvidieť veci zrazu v úplne inom svetle a v úplne nových súvislostiach. A možno aj chytiť sa za hlavu a poklepať si po čele.

Tešíme sa, že Vám môžeme predstaviť rozsiahly reprezentatívny výber z diela Pawla Kuczynského. Vstúpte do Pawlovho sveta a určite neodídete naprázdno.


(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime “Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )


* Pozrite si tiež profilovú stránku Pawla Kuczynského v sekcii “Galéria” – kliknite sem


predchádzajúca výstava .

Domovská stránka

Komentáre sú uzavreté.