Výstavy


Robert Rousso (FR) - Warmest wishes
NOVOROČNÉ A VIANOČNÉ OBRÁZKY
SVIATOČNÉ POZDRAVY A ŽELANIA

Happy 2016

Záver každého roka je obdobím bilancovania, začiatok každého nového zas časom predsavzatí a nádejí. Všetci vieme a naliehavo si uvedomujeme, že sa v uplynulom roku udialo príliš veľa strašných vecí. Viaceré udalosti nás hlboko zranili a poznamenali príšernými jazvami. Mnohé desivé spomienky nám bránia žiť rovnako ako predtým.

Z akýchsi zvláštnych dôvodov však majú v našich životoch oveľa vyššie preferencie záporné emócie na úkor tých kladných. Nech už si pozrieme akékoľvek televízne, či iné spravodajstvo, okamžite nás zahrnú prívalom negatívnych informácií, ukazujúc nám katastrofické situácie jednu za druhou. Všade samé nešťastie, utrpenie a smrť. Až sa začudujeme, ako je možné, že sme ešte vôbec nažive.

Popritom tom všetkom však prehliadame, že paralelne s týmito udalosťami sa dennodenne udeje aj nesmierne množstvo pozitívnych vecí – veď práve dnes zažilo veľa ľudí ten najkrajší deň svojho života, mnohí vykonali užitočné činy a dobré skutky, stretli životnú lásku, narodilo sa im vytúžené dieťa, splnili sa im najväčšie životné sny a túžby, … Ale akoby sa nepatrilo mať radosť, tešiť sa zo života, z priateľstva, lásky, keď je všade navôkol toľko nešťastia… Naozaj sa to nedá? Naozaj nemôžeme byť šťastní, kým nebudú šťastní všetci ľudia na zemi? Takýchto otázok je naozaj veľmi veľa.

Vyskúšajme svoju predstavivosť: Predpokladajme, že existuje univerzálne energetické pole, ktoré akumuluje všetky energie bez ohľadu na ich polarizáciu. V takom prípade by bolo možné každú negativitu vyvážiť, či dokonca neutralizovať rovnakým množstvom pozitívnej energie. Ak by to bolo tak, potom máme určitú nádej, že môžeme prispieť k pozitívnej zmene sveta. Potom každá kladná emócia, ktorú vlastným úsilím do tohto poľa pridáme, všetko dobré, čo vykonáme, všetko pekné, čo prežijeme a umožníme prežiť iným, každý kúsok šťastia, ktorý darujeme, je naším príspevkom k vyváženejšiemu, lepšiemu svetu. Každý z nás môže vložiť do „banku“ Univerza to najlepšie zo seba, to čo máme najradšej, prispieť tým, čo vieme najlepšie. Stavbár úžasnou stavbou, strojár výkonným a spoľahlivým mechanizmom, kuchár chutným pokrmom, básnik inšpiratívnou poéziou, výtvarník kvalitnou kresbou, maľbou, karikatúrou.

Nejeden karikaturista si v tejto chvíli položí otázku, čo zmôže jeho kresba, aké sú možnosti tohto subtílneho umenia? Karikatúra samozrejme nedisponuje reálnou paľnou silou, nemá nabrúsené ostrie, je to len virtuálny nástroj, ktorý môže len ťažko vzdorovať skutočným zraňujúcim a zabíjajúcim zbraniam. Je to len znak na papieri, čiara, len myšlienka, stopa vo (s)vedomí, mávnutie krídel motýľa. Môže mávnutie motýlích krídel niečo zmeniť? Prekvapivo, aj v radoch renomovaných vedeckých kapacít sa nájdu takí, ktorí si myslia, že áno. Neprestaneme dúfať ani v roku 2016.

Šťastný nový rok, milí priatelia.

*****

Ďakujeme za všetky vaše pozdravy a želania – tu sú niektoré z nich:

(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko ).


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka


Komentáre sú uzavreté.