Úvahy

 

PANDÉMIA KORONAVTIPOV

Napísal: Vladimír KAZANEVSKY / Ukrajina

Vladimir Kazanevsky

Koronavírus je vážny test nielen pre celé ľudstvo, ale aj pre umenie kresleného humoru. Pandémia koronavtipov prehnala zvedavé mysle karikaturistov vo všetkých kútoch našej planéty. V posledných mesiacoch sa objavili tisíce karikatúr, ktorých hrdinami boli koronavírus a súvisiace pandemické udalosti. Takéto karikatúry naplnili internet. Prudko odrážali krízu, ktorá sa v posledných rokoch čoraz viac prejavuje v umení karikatúry. Sférický obraz sa stal veľmi zvodným pri vytváraní typických karikatúr. Známe techniky na vytváranie komických efektov sa dajú ľahko nájsť v koronavtipoch. Takéto techniky opísal A. Koestler a ďalší vedci. V. Raskin a S. Attardo vytvorili celú teóriu s názvom „Všeobecná teória verbálneho humoru“. Ich bádanie dospelo k nájdeniu dvoch nezávislých konceptov, v ktorých existuje jedno podobné „niečo“. V prípade karikatúr toto „niečo“ spočíva najčastejšie vo vizuálnej podobnosti. Toto spoločné „niečo“ môže vyvolávať smiech. Pretože koronavírusy majú sférickú formu, sférický objekt môže byť toto „niečo“ v dvoch nezávislých koncepciách. Karikaturisti dychtivo použili túto podobnosť ako ľahkú korisť na vyvolanie komického efektu. Samozrejme si všimli, že Zem a ďalšie planéty majú taktiež guľovitý tvar. Rôzni umelci vytvorili desiatky karikatúr, v ktorých sa Zem ukázala ako obrovský koronavírus. Umelci sa pokúšali divákovi v takýchto karikatúrach ukázať planétu pandémie, prikresľovali sférickej Zemi výrastky. Potom urobili rozsiahlu premenu: zmenili mikroskopický vírus na makroskopickú planétu. A karikatúra je hotová! Vynaliezaví umelci premenili koronavírus na Slnko a ďalšie vesmírne objekty. Desiatky umelcov prirodzene poslali na povrch našej planéty koronavírusy vo forme meteoritov a naznačovali cudzí pôvod týchto osudových objektov. Potom zmenili koronavírus na skromného turistu, ktorý začal cestovať po svete z Číny do iných krajín, napríklad do Talianska, Južnej Kórey, Španielska a Nemecka.

V druhej vlne koronavtipov sa objavila tragická stará žena s kosou. Najjednoduchšie je nakresliť koronavírus namiesto lebky. Našťastie majú podobnú podobu. Hlavným atribútom stereotypnej smrti od stredoveku je ostrá kosa. Prečo nenahradiť typický nástroj smrti rannou hviezdou? Koniec koncov, kovová guľa s hrotmi je tiež veľmi podobná koronavírusu! Karikaturisti to zobrazili. A pokračujeme. Začali udeľovať smrť rozkazom –  vymodelovali výbušniny vo forme koronavírusu pre Smrť-teroristu… Smrť rada hrala s ľuďmi rôzne „koronavírusové“ hry, v ktorých ľudia ako hlavný vklad stavili svoj nešťastný život …

Karikaturisti by sa samozrejme nezaobišli bez lekárskych masiek – rúšok. V tejto obrovskej skupine karikatúr bola použitá vizuálna podobnosť jedného „niečoho“ v dvoch konceptoch, aj v mentálnom. Ak je možné použiť ochranné lekárske rúško na ochranu pred infekciou ľudským vírusom, prečo nechrániť niektoré objekty rovnakým spôsobom? Karikaturisti začali maľovať rúška vo veľkom. Mona Líza bola medzi prvými, ktorú zachránili súcitní karikaturisti. Starostliví umelci ochránili Monu Lízu pomocou lekárskeh rúška. Okolo hrdinky z obrazu Leonarda da Vinciho pridali aj koronavírusy vznášajúce sa vo vzduchu. Predstavivosť karikaturistov vymyslela drahé rúška z dielne známych európskych módnych tvorcov. Dámy v elegantných  rúškach originálnych štýlov začali chodiť na móle. Najjednoduchšie bolo, samozrejme, nasadiť rúško na našu planétu. Tento nápad zviedol desiatky karikaturistov. V tomto prípade však nie je potrebné hovoriť o plagiátorstve. Pandemická hystéria zajala umelcov po celej planéte takmer súčasne. Vytvorili svoje majstrovské diela nezávisle od seba, z prebytku pandemických pocitov. Máme do činenia skôr so stereotypným myslením karikaturistov. Zdá sa, že pandémia odhalila krízu v umení karikatúry. Stereotypné karikatúry totiž vytvorili nielen začínajúci autori, ale aj ctihodní umelci. Keď sa objavili informácie, že prostredníctvom bankoviek sa môžete nakaziť koronavírusom, karikaturisti si okamžite nasadia rúška s tvárami prezidentov znázornených na amerických dolároch.

Ďalšou témou pre karikaturistov bol zúfalý boj statočných lekárov s pandémiou. Mimochodom, za to by som rád poďakoval všetkým lekárom! V tejto skupine karikatúr dominoval lekár vyzbrojený obrovskou injekčnou striekačkou, ktorý vstúpil do boja s koronavírusovým monštrom. Toreador častejšie bojoval s býkom koronavírusom. Jeden odvážny lekár sa zas plazil ku koronavírusu, ktorý vyzeral ako bomba a pokúšal sa ho neutralizovať. Karikaturisti taktiež pripomenuli zastaranú komiksovú scénu „muž zasiahnutý do hlavy spoza rohu“. V našom prípade lekár mával obrovskou striekačkou alebo knihou s názvom „Veda“, aby zasiahol bezstarostný koronavírus za rohom.

Prvé hysterické vlny koronavtipov ustúpili a umelci začali súťažiť v originalite. Pandémia je pandémia, ale politický život stále existuje, aj keď v trochu zamrznutej podobe. Čo je koronavírus, ak nie Svetové Zlo? A čo prezident USA Donald Trump? Nakoniec, aj on môže zosobňovať zlo. Karikaturisti skrížili koronavírus s Trumpom. Dali mu do hlavy namiesto mozgu koronavírus. Začala sa personifikácia koronavírusu. Pre iných umelcov je “Zlo” videné tvárou v tvár s inými svetovými lídrami. Karikaturisti stotožnili koronavírus s Vladimírom Putinom, Borisom Johnsonom a Adolfom Hitlerom. Vtipní umelci nezabudli ani na Sochu slobody. Nasadili jej napríklad lekárske rúško vo forme americkej vlajky.

Nakoniec sa karikaturisti rozpamätali na ľahko rozpoznateľné, najzaujímavejšie a najpohodlnejšie spôsoby vytvárania komických efektov. Stereotypní hrdinovia karikatúr boli umelcami skrížení so zodpovedajúcimi pandemickými obrázkami koronavírusu. Nevyzerá snáď guľa pripevnená k nohe väzňa ako koronavírus? Čarovná lampa má tiež guľový tvar. Loptičky, basketbal, volejbal, tenisové loptičky, gulečníkové gule sa tiež zaobľujú, môžu sa tiež podobať na koronavírus. Prečo sa nehrať s koronavírusom? Klamár barón Münchhausen veselo skočil na koronavírus ako na delovú guľu a letel. Malý princ sa usadil na planéte koronavírusov. Lebka Yoricka v Hamletovej ruke sa zmenila na koronavírus. Na nose šaša sa našlo miesto pre koronavírus, atď. Mnohí karikaturisti, rovnako ako autor týchto riadkov, nedokázalo odolať použitiu týchto zvodných obrázkov vo svojej tvorbe. Kde skryť osobu pred koronavírusom počas karantény? Uhádli by ste to? Neobývaný ostrov milovaný karikaturistami čaká! Karikaturisti nezabudli ani na Diogena s jeho sudom. A čo Červená Karkulka a Vlk? Ten vyzerá ako koronavírus. Pandemická karanténa prinútila umelcov, aby sa zaoberali aj otázkou rasizmu. Umelec nakreslil černošského občana zakrytého bielym rúškom a belocha s čiernym rúškom. Takéto stereotypné karikatúry vytvorené v posledných mesiacoch je ťažké spočítať. Je možné, že obrazy ako don Quijote a jeho mlyn, Pinocchio, Babylonská veža a veža v Pise zostali nedotknuté? Biblické predmety sú tiež stále nedostatočne objavené koronavtipovými hľadačmi. Rôzni superhrdinovia zo známych komiksov sa s koronavírusom ešte nestretli. Podarilo sa mi však vidieť iba špičku ľadovca s názvom CORONACARTOONS.

Vlna koroniek sa rozširuje. Karikaturisti z celého sveta vytvárajú podobné karikatúry a vôbec sa nezaujímajú o heuristiku. Preto vidíme toľko diel, ktoré sa navzájom opakujú. Karikatúry sú stále „ľahšie“, povrchné. Túto túžbu umelcov po zjednodušenej tvorivosti je na internete vítaná. Napokon, pre umelca je ťažké odolať pokušeniu vystaviť svoju najnovšiu tvorbu, ktoré sa mu často zdá byť vynikajúca.

Pandémia koronavírusov odhalila nedostatky v spoločenských usporiadaniach demokratických krajín, a najmä totalitných režimov. Pandémia však opäť poukázala aj na akútnu krízu v umení moderného kreslenia, ktorá sa zmenila na viac či menej úspešné žonglovanie so stereotypnými obrázkami a primitívnymi odkazmi ľudstvu.

*****

Mona_LisaKresby: Tom Stinglich / USA;
Sun Shen Ying / Čína; Tyud Tahyuddin / Indonézia; Shahid Atiqullgh / Afganistan

*****

Vladimír KAZANEVSKY

(autor je popredný ukrajinský karikaturista, teoretik kresleného umenia a uznávaný lektor, ktorý prednáša po celom svete)

*****


Komentáre sú uzavreté.