Podujatia


POLSLOVO

Druhý autorský večer Dušana Juneka

s vlastnou hymnou !

…..Cyklus autorských večerov POLSLOVO – jeho druhá edícia bola v stredu 18. apríla 2012 tradične v sále Poľského inštitútu v Bratislave. Autor a hostiteľ Dušan Junek privítal tentoraz až troch hostí svojho večera. Hlavným bol významný slovenský filozof Doc. PhDr. Jozef Piaček, PhD. a k nemu sa pridali dvaja zaujímaví hudobní hostia: spisovateľ Daniel Hevier a hudobný skladateľ a interpret Marek Piaček.

…..Prekvapením hneď na úvod večera bola hudobno-spevácka produkcia Dana Heviera, ktorý špeciálne pre cyklus POLSLOVO skomponoval hymnu podujatia (!) a samozrejme bol aj autorom jej textu. Prvá časť hymny mala univerzálny text charakterizujúci podujatie, druhá časť bola zvlášť venovaná hosťovi večera J. Piačekovi. V speváckom prevedení s vlastným klavírnym doprovodom D. Heviera mala hymna v preplnenom Poľskom inštitúte veľký úspech! …..Potom sa už dostal k slovu filozof Jozef “Dodo” Piaček a rozprúdil sa večer rozprávania a “filozofovania”. Témy boli zaujímavé, aj keď niektoré neľahké, ale boli nazerané s nadhľadom a schopnosťou vidieť veci aj s úsmevom a vtipnou nadsádzkou. Hovorilo sa o Dobre a preto nemohla chýbať ani téma Zla. Filozof tvrdí, že zlo netreba robiť, hromadiť ho, zlo sa tvorí samo… Na jeho eliminovanie stačí láska, porozumenie, empatia – tieto vlastnosti by mali stáť v centre zmyslu života každého z nás. Ale čo keď sa zlo robí dobre a dobro sa robí horšie, pýtal sa hostiteľ. Odpovedať nie je jednoduché ani v debate, ani v živote. Večer bol plný otázok i otáznikov, témy narážali jedna na druhú aby sa vážnosťou i humorom dostali ako odpoveď k divákom. …..Keď bolo ovzdušie plné slov, vstúpila do atmosféry hudba Marka Piačeka, zakladajúceho člena známeho hudobného zoskupenia Požoň Sentimentál. Sám ako významný hudobný skladateľ ideálne reagoval klavírnym doprovodom na témy protagonistov večera: jeho hudba bola stelesneným dobrom a radosťou pre citlivé ucho poslucháčov. …..Dozvedeli sme sa, že synkriticizmus je síce ťažké slovo, ale úžasne príťažlivá filozofická koncepcia J. Piačeka pre dnešný svet a súčasného človeka. Po tomto POLSLOVE vieme, že existuje nielen neuveriteľné spojenie filozofie a špičkovej technológie, ale “Dodo” Piaček ho realizoval v podobe prvej slovenskej elektronickej filozofickej encyklopédie FILIT! Prezradil nám prepojenie chlapčenskej lásky s koreňmi jeho celoživotnej cesty filozofa, ktoré vznikli na severe Poľska pri Baltickom mori. S energiou dlhoročného pedagóga analyzoval otáznik za otáznikom, až inšpiroval D. Juneka k poznámke, že filozofa poznáme podľa toho, že nám veci vysvetľuje tak dôkladne, až im prestaneme rozumieť… …..Bolo sa čo pýtať, bolo o čom rozmýšľať, bolo sa na čom zasmiať. Filozofia nie je vôbec tak nudná v praxi, aká je pre nás laikov vo filozofických koncepciách. Presvedčili nás o tom hosť i hostiteľ cyklu POLSLOVO.

…..A tretí autorský večer bude zase o niečom celkom inom. Lebo hostiteľ bude síce ten istý, ale hosť bude nový a samozrejme iný. Už teraz sa môžete tešiť! Informácia sa k Vám dostane včas aj prostredníctvom web stránky našej a Vašej Cartoon Gallery.*Priebeh prvého POLSLOVA s Danielom Hevierom a Dušanom Junekom si môžete pripomenúť slovom i obrazom v rubrike “Archív” – kliknite sem


Sledujte pravidelne túto stránku – upozorníme vás na ďalšie zaujímavé podujatia.


Domovská stránka


Komentáre sú uzavreté.