Ostatné


KÝCHANIE MOZGU NA UKRAJINE

Vážené dámy, Vážení páni,

posielam Vám pozvánku na vernisáž medzinárodnej výstavy kresleného humoru Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť. ktorú organizujeme s podporou Medzinárodného Vyšehradského fondu, Ministerstva kultúry SR a nadácie Korespondent v Užhorode. S pozdravom,

Peter Rázus, koordinátor projektu

*****

Výstavu najlepších súťažných prác z tohoročnej medzinárodnej súťaže “KÝCHANIE MOZGU 2013” na tému “Vymývanie mozgu / Brainwashing” budú mať možnosť obdivovať aj priaznivci kresleného humoru v Užhorode na Ukrajine, kde sa táto vynikajúca expozícia predstaví už od 11. decembra 2013 v Centre slovenskej kultúry.

pozvanka2

* Zdroj: Peter Rázus / Prešov


ERNEST SVRČEK – MĹKVE SÚZVUKY

Náš kolega a priateľ Ernest Svrček bude vystavovať svoje najnovšie koláže v “Galérii pod klenbami” v Brezne. Všetci fanúšikovia jeho tvorby budú mať príležitosť zhliadnuť túto zaujímavú expozíciu do 12. januára 2014. Doporučujeme!

Ernest Svrček

*****

Ernest Svrček zároveň všetkým priaznivcom umenia želá šťastný a úspešný nadchádzajúci nový rok 2014.

Ernest Svrček - PF

*****

* Zdroj: Ernest Svrček / Brezno


KÝCHANIE MOZGU V POĽSKU

Výstava najlepších súťažných prác z tohoročnej medzinárodnej súťaže “KÝCHANIE MOZGU 2013” na tému “Vymývanie mozgu / Brainwashing” bola slávnostne otvorená v Nowom Targu v Poľsku za účasti hlavného organizátora a zakladateľa súťaže Petra Rázusa z Prešova. Neskôr sa výstava predstaví aj v Užhorode na Ukrajine.

KICHANIE

*****

* Zdroj: Peter Rázus / Prešov


PAOLO DALPONTE – VÝSTAVA, TRENTO, TALIANSKO

Paolo Dalponte

*****

* Zdroj: Paolo Dalponte / Taliansko


ALPHABET MONTAIGNEUX

Známy belgický karikaturista Constantin Sunnerberg sa s nami podelil o svoje nové zaujímavé dielo nazvané “Alphabet montaigneux” (Horská abeceda), ktoré máme teraz to potešenie vám predstaviť.

VisuelTypoCostY

* Zdroj: Constantin Sunnerberg / Belgicko


SLOVENSKÍ KARIKATURISTI V PRAHE

sk


ZLATÝ SÚDOK – POZVÁNKA NA VERNISÁŽ V PREŠOVE

pozvanka

* Zdroj: Fedor Vico


ZLATÝ SÚDOK V BRATISLAVE

Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave a Pivná galéria v Prešove vás srdečne pozývajú na výstavu výberu súťažných prác z 18. ročníka medzinárodnej karikaturistickej súťaže ZLATÝ SÚDOK, ktorá je pre vás pripravená v Bulharskom kultúrnom inštitúte na Jesenského ulici 7 v Bratislave. Výstava potrvá do 23. apríla 2013.

Zlatý súdok

Vernisáž výstavy sa uskutočnila 26. marca 2013 za pomerne slušnej účasti priaznivcov humoru a umenia, ktorí i napriek nepriazni počasia prišli do Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave. Návštevníkov privítala úvodným slovom kultúrna referentka BKI Eva Stojanova. Vernisáž zahájil zakladateľ a konateľ súťaže, zástupca Pivnej galérie v Prešove, legendárny karikaturista Fedor Vico, ktorý porozprával o histórii súťaže, jej súčasnosti i plánoch do budúcnosti, úspechoch i rôznych peripetiách spojených s organizačným a najmä ekonomickým zabezpečením súťaže. Potom sa publiku prihovoril Miroslav Vico, redaktor a spoluzakladateľ súťaže Zlatý súdok, ktorý bol predsedom poroty 18. ročníka súťaže. Nasledovala prehliadka výstavy – výberu vynikajúcich diel, ktoré vytvorili karikaturisti z mnohých krajín sveta, čo bolo lahôdkou pre každého milovníka kvalitného výtvarného humoru. Vernisáže sa zúčastnilo viacero osobností slovenskej kultúry – spomeňme aspoň niektorých – Ladislav Szalay – bývalý šéfredaktor časopisu Roháč, Milka Zimková – herečka a spisovateľka, Kazo Kanala – prezident Slovenskej únie karikaturistov, Fero Jablonovský – výtvarník, grafický designér a publicista, Igor Bázlik – hudobný skladateľ, Monika Stanislavová – speváčka a mnohí ďalší. Príjemný zážitok z vernisáže bol umocnený ochutnávkou kvalitného piva Šariš, ktorým prispel sponzor súťaže.

Pre tých, ktorým vytrvalé sneženie neumožnilo osobnú účasť na vernisáži, prinášame niekoľko fotografií z tohto podujatia a zároveň všetkých pozývame na túto skvelú výstavu.


OTVORENIE – DUTCH CARTOON FESTIVAL

Uitnodiging1

Uitnodiging2

* Zdroj: Willem Rasing – prezident FECO Holandsko


RASŤO VISOKAI – VÝSTAVA V KOŠICIACH

Rasťo Visokai

* Zdroj: Peter Rázus


60-te ROKY V KARIKATÚRACH Z ROHÁČA

Š E S Ť D E S I AT E R O KY V K A R I K AT Ú R A C H

Z Č A S O P I S U R O H Á Č

Doprava – Vlakom, autom i raketou

.

Šesťdesiate roky zostanú

navždy v dejinách ľudstva očarujúcim

obdobím. Začiatkom desaťročia obletel

Zem prvý kozmonaut a koncom toho istého

desaťročia pristáli ľudia na Mesiaci.

Obyčajní našinci pritom s ťažkosťami cestovali

do práce preplnenými špinavými a meškajúcimi vlakmi.

Snívali však o vlastnom aute a ak sa im ho podarilo

získať, bol to pre nich, napriek povinnému ateizmu,

milovaný bôžik, na ktorého oltár obetovali takmer všetko.

Súčasne, s historicky neodvratne sa blížiacim

komunizmom, verili, že onedlho si každý bude

lietať vlastnou raketou kam sa mu zachce.

Táto spoločenská atmosféra sa zaujímavým

spôsobom zrkadlí aj v karikatúrach zo

satiricko-humoristického časopisu Roháč z tohto obdobia.

Okrajovo sa téme dopravy venovali viacerí

karikaturisti, takmer systematicky však predovšetkým

Jozef Schek, ktorý pravidelne vlakom

doručoval originály do bratislavskej redakcie

z Piešťan. Mal to dôkladne zažité, keď dnes

spomína na toto obdobie, iba s povzdychom

povie: „Stále som sedel vo vlaku.“

Tento výber kresieb zo stránok Roháča vypovedá

o dobe, v ktorej vznikli lepšie ako historické

ročenky a predovšetkým nás vedia zabaviť ešte i dnes.

FERO JABLONOVSKÝ

***

STM – Múzeum dopravy

Šancová 1/a

811 05 Bratislava

tel: +421/2/52444163

tel: +421/2/52494021

e-mail: muzeumdopravy@stm-ke.sk

www.muzeumdopravy.com

trvanie výstavy: od 19.12.2012 do 31.5.2013

***

Nasledujúce fotografie vám príblížia priebeh a skvelú atmosféru vernisáže výstavy :

(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime “Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )

* Zdroj: Fero Jablonovský


OCENENÝ FEDOR VICO

Významný slovenský karikaturista Fedor Vico bol na 23. Valnej hromade Českej unie karikaturistov (ktorej je čestným členom) v Prahe vyznamenaný najvyšším českým karikaturistickým ocenením – výročným “Řádem bílé opice“. Srdečne blahoželáme!

Na snímke Fedor Vico preberá Rad bielej opice z rúk predsedu ČUK Břetislava Kovaříka.

* Zdroj: Ivan Hanousek – e-GAG


KARIKATÚRA A JAZZ V PIEŠŤANOCH

KaJ 2013 - pozvánka

Karikatúra a jazz 2013

(tlačová správa)

Výstava Karikatúra a jazz už piaty krát sprevádza piešťanský jazzový Festival Doda Šošoku. Za ten čas sa v Piešťanoch prezentovalo s viac ako 180 obrázkami 21 autorov zo 6 krajín.

V piatok 7.6.2013 sme v úvode prvého festivalového koncertu otvorili ako mimoriadnu sekciu autorskú výstavu Jazzcafé svetového českého autora Jiřího Slívu. Slíva vystavuje svoje grafiky priamo v jazzovom klube Art Jazz Gallery Kursalon, v ktorom prebiehala aj väčšia časť koncertov 5. ročníka Festivalu Doda Šošoku. Začali sme tak napĺňať koncepciu, ktorú sme si pre tento jubilejný ročník vytýčili a ktorú by sme pracovne nazvali „jazz medzi obrázkami“. Zdá sa, že takáto cesta je dobrá, atmosféra klubu Slívovými obrázkami získala a aj jazzová nálada jeho grafikám svedčí.

V zmysle tejto koncepcie sme ďalšiu časť výstavy otvorili v hlavnej sále piešťanského Domu umenia 15.6.2013, taktiež v úvode hlavného koncertu. Takáto trochu zvláštna vernisáž má aj svoje výhody – milovníci karikatúry si môžu vypočuť dobrý jazz a milovníci jazzu sa môžu popri koncerte potešiť dobrou karikatúrou (okrem toho, ktorá vernisáž má taký luxusný hudobný doprovod plný svetových hviezd? :-).

Ak mám zostať pri jazzovej terminológii, túto časť výstavy by som prirovnal k jamsession, pri ktorej sa stretnú umelci rôznych generácií z rôznych končín, zahrajú si spolu, každý má priestor pre svoje sólo a spolu vytvoria emotívny, improvizovaný koncert. Emócie aj improvizácia patria k jazzu aj karikatúre. V tomto ročníku za catoonistov džemujú autori Vladimir Kazanevsky z Ukrajiny, Michal Kečkeš a Bobo Pernecký zo Slovenska, Marie Plotěná z Českej republiky a Pavel Taussig z Nemecka. Prezentuje sa tu kreslený humor, portrétna karikatúra a po prvýkrát aj koláže.

Výstava zostáva vo svojich priestoroch ešte asi mesiac po skončení festivalu. V Kursalone budú medzi Slívovými litografiami naďalej bežať pravidelné jazzové koncerty a do Domu umenia sme takto vtiahli trójskeho koňa jazzovej karikatúry aj pre divákov a poslucháčov vážnej hudby práve sa rozbiehajúceho 58. ročníka Piešťanského festivalu. No a už sme začali rokovania o ďalšom putovaní karikatúry po jazzových a iných chodníčkoch, ako to bolo aj u predchádzajúcich ročníkov.

Bobo Pernecký

za festivalový realizačný tím

* Výstava potrvá do 28. 6. 2013

***

Ďalšie info:

http://boboperneckygallery.blogspot.sk/

http://www.jazzpiestany.sk/

Jiří Slíva-Jazz Café

Jiří SLÍVA / Česká republika

Marie Plotěná-Klavir barevny

Marie PLOTĚNÁ / Česká republika

* Zdroj: Bobo Pernecký


POLSLOVO: PAVEL VILIKOVSKÝ – DUŠAN JUNEK

Polslovo-Vilikovsky

* Zdroj: Dušan Junek


DANIEL STRZELCZYK, WOLIN, POĽSKO

Danko-plagat

* Zdroj: Ivan Hanousek / Česká republika


ALPHABET MONTAIGNEUX

Známy belgický karikaturista Constantin Sunnerberg sa s nami podelil o svoje nové zaujímavé dielo nazvané “Alphabet montaigneux” (Horská abeceda), ktoré máme teraz to potešenie vám predstaviť.

VisuelTypoCostY

* Zdroj: Constantin Sunnerberg / Belgicko


REFLEXIA DEJÍN V UMENÍ (TRNAVA)

CM1CM2
* Zdroj: Jozef Vydrnák / Slovensko


TURBULENCIE V TURECKU

Autor diela: Willem RASING / Holandsko: Premiér Erdogan čelí turbulenciám v Turecku. Dalí-ovský typ situácie a portrétu.

Willem Rasing-Situation in Turkey

* Zdroj: Willem Rasing – Prezident FECO-Holandsko


POCTA JURIJOVI KOSOBUKINOVI V ARGENTÍNE

1

2

* Zdroj: Francisco Punal Suarez / Španielsko

* Prečítajte si aj článok, ktorý o Jurijovi Kosobukinovi napísal známy španielsky žurnalista Francisco Punal Suarez – kliknite sem


VÝSTAVA “PRED A PO” V ŠTÚDIU L&S

Ešte do 14. novembra majú milovníci umenia karikatúry jedinečnú možnosť zhliadnuť výstavu dvoch velikánov karikatúry z Českej, resp. Slovenskej republiky. Vo foyeri „Štúdia Lasica & Satinský“ v Bratislave bola v úvode XX. ročníka Festivalu českého divadla otvorená jedna zo série výstav príznačne nazvaných „PRED a (dvadsať rokov) PO“, ktoré na počesť nedávno zosnulého legendárneho českého karikaturistu Vladimíra Jiránka zorganizoval rovnako legendárny slovenský karikaturista Fedor Vico. Títo dvaja umelci po roku 1990 až do rozpadu spoločného štátu striedavo publikovali v českých „Lidových novinách“ karikatúry komentujúce aktuálne udalosti. Výstava prináša aj karikatúry oboch autorov glosujúce kroky a prešľapy predstaviteľov oboch štátov po osamostatnení.

Pred a po

Vernisáž sa uskutočnila za veľkého záujmu a hojnej účasti obdivovateľov tvorby oboch majstrov a nechýbali medzi nimi ani mnohé významné osobnosti slovenského i českého kultúrneho života. Okrem hostiteľa zo Štúdia L&S sa prítomným prihovoril veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Jakub Karfík (výstava sa koná pod záštitou Veľvyslanectva ČR). Fedor Vico zaspomínal na spoločné chvíle s Vladimírom Jiránkom a na záver s ľútosťou konštatoval, že Vladimírovi Jiránkovi a jeho dielu sa v súčasnosti nedostáva takej pozornosti a ocenenia v médiách, akú by si tento mimoriadny umelec právom zaslúžil.

Výstavu si s veľkým záujmom pozrel aj známy český umelec Zdeněk Svěrák, ktorý so svojím Divadlom Járy Cimrmana následne vystúpil v Štúdiu L&S s predstavením v rámci Festivalu českého divadla.

*****

Nenechajte si ujsť túto jedinečnú výstavu, ktorá veľmi originálnym spôsobom históriu popisuje a s veľkou pravdepodobnosťou sa aj sama do histórie zapíše.

*****

 L&SOtvorenie výstavy: Veľvyslanec ČR Jakub Karfík

L&SOtvorenie výstavy: Fedor Vico

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOtvorenie výstavy

 L&SFedor Vico

L&SPrehliadka výstavy

L&SVystavené diela Vladimíra Jiránka

L&SVystavené diela Fedora Vica

L&SFedor Vico, Zdeněk Svěrák, Miroslav Vico

L&SFedor Vico a Zdeněk Svěrák

L&SPríjemné pohostenie v rámci vernisáže

*****

KATALÓG VÝSTAVY:

KatalógKatalógKatalógKatalóg

*****


JAN TOMASCHOFF V BRATISLAVE

V týchto dňoch zavítal na Slovensko renomovaný nemecký karikaturista s česko-slovenskými koreňmi Jan Tomaschoff. Táto návšteva bola samozrejme vzácnou príležitosťou na stretnutie so slovenskými kolegami, ktorým sa tak naskytla možnosť stráviť s Janom Tomaschoffom a jeho bratom Petrom niekoľko veľmi príjemných hodín. Hostiteľom podujatia bol popredný slovenský teoretik humoru a spisovateľ Kornel Földvári, ktorý pozval svojich hostí do príjemného prostredia štýlového bratislavského hostinca. Stretnutia sa zúčastnili slovenskí karikaturisti Kazo Kanala, Fero Jablonovský a Karol Čizmazia. Z tohoto príjemne a zmysluplne stráveného popoludnia vzídu v budúcnosti ďalšie veľmi zaujímavé aktivity, o ktorých vás budeme samozrejme včas informovať.

Jan TomaschoffZnámy nemecký karikaturista Jan Tomaschoff

*****StretnutieFero Jablonovský, Jan Tomaschoff, Peter Tomaschoff, Kornel Földvári

*****Príjemná atmosféraPríjemná atmosféra stretnutia-zľava: Kazo Kanala, Kornel Földvári, Fero Jablonovský, Jan a Peter Tomaschoff

*****Plány do budúcnostiPlány do budúcna: Jan Tomaschoff, Karol Čizmazia, Fero Jablonovský

* Foto: Karol Čizmazia, Fero Jablonovský

*****

* Pozrite si tiež profilovú stránku Jana Tomaschoffa v Cartoon Gallery – kliknite SEM


21. AUGUST

Pozdrav k dnešnému 21. augustu, ale najmä k tomu z roka 1968.
Zdraví Fedor V i c o

Fedor Vico - 21.august


MARCIN BONDAROWICZ V NEW YORKU

“MAĽOVANÉ ILÚZIE” – MARCIN BONDAROWICZ – ILUSTRÁCIE

14. júla – 4. augusta 2013
Starbucks
910 Manhattan Ave
Brooklyn, New York

B1

***

B3

***

B4

***

B5

***

B2

***

Zdroj: Marcin Bondarowicz / Poľsko


POKUS O SLOVENSKÝ REKORD, BREZNO

Zifcak-Brezno

* Zdroj: Peter Zifčák/Brezno


VLADIMÍR JIRÁNEK A FEDOR VICO: PRED A PO

Výstava kresleného humoru Vladimíra Jiránka a Fedora Vica s názvom “PRED A PO” bude slávnostne otvorená v Dome národnostných menšín v Prahe, Vocelova 3 v pondelok 20. mája 2013 o 17,00 hod. Výstavu venovanú pamiatke výnimočného českého karikaturistu Vladimíra Jiránka pripravili Slovenský inštitút v Prahe a Společnost přátel Podkarpatské Rusi. Srdečne pozývame!

1

2

3

4

* Zdroj: Fedor Vico


NÁVŠTEVA NA VÝSTAVE “CARTOON XIRA”

Napísal: Francisco PUNAL SUAREZ

Portugalsko, ktoré zažíva vo všetkých svojich mestách demonštrácie proti škrtom a politike úsporných opatrení portugalskej vlády, má kritikov vo svojich vlastných karikaturistoch, ktorí vyjadrujú nespokojnosť a potrebu zmeny.

……Štrnásty ročník Cartoon Xira, organizovaný obcou Vila Franca de Xira predstavuje výstavu najlepších pôvodných kresieb publikovaných v tlači v roku 2012, vytvorených prominentnými karikaturistami Portugalska: Antonio Antunes, André Carrilho, Augusto Cid, Antonio Jorge Gonçalves, Cristina Sampaio, Antonio Maia a Henrique Monteiro, a súčasne tiež výstavu “Zvieratá jedny i druhé”, ktorá predstavuje fyziognomické karikatúry rôznych osobností a poetické kresby zvierat, ktorých autorom je hosťujúci umelec z Kolumbie Turcios. Výstava potrvá až do 14. apríla.

Maria da Luz Rosinha, predsedkyňa mestskej rady Vila Franca de Xira otvorila výstavu so slovami, že humor prezentuje aktuálne problémy podané z kritického pohľadu na súčasné obdobie krízy.

Diváci môžu oceniť, ako portugalskí autori pranierujú spoločenskú a politickú situáciu Portugalska a zvyšku sveta.

…..Tak sa obec Vila Franca de Xira, ktorá sa nachádza tridsať kilometrov od Lisabonu v Portugalsku, stala dejiskom veľmi dôležitej kultúrnej udalosti na obranu humoru a politickej karikatúry.

* (autor článku je španielsky novinár)

Inauguracion de Cartoon Xira 2013

Slávnostné otvorenie Salónu karikatúry CARTOON XIRA, Portugalsko

Vista general del Salon de Cartoon Xira Portugal

Celkový pohľad na Salón karikatúry CARTOON XIRA

Turcios recorre con la alcaldesa Maria da Luz Rosinha su muestra en CartoonXira

Turcios sprevádza predsedníčku obce Xira svojou expozíciou

Antonio Antunes-Faena de Rajoy

Antonio ANTUNES – Rajoyova fuška

Andre Carrilho-El plano de Merkel

André CARRILHO – Merkelovej plán

Antonio Jorge Gonçalves-Europa hoy

Antonio Jorge GONCALVES – Európa dnes

Antonio Jorge Gonçalves-Ayuda

Antonio Jorge GONCALVES – Pomoc

Augusto Cid-Medio camino andado

Augusto CID – Po strednej ceste

Henrique Monteiro-La cola de Europa

Henrique Monteiro – Kruh Európy

Antonio Maia-Crises

Antonio MAIA – Kríza

Antonio Maia-Sem palavras

Antonio MAIA – Bez slov

Turcios-Angela Merkel

Omar TURCIOS – Angela MERKEL

Turcios-Benedicto XVI

Omar TURCIOS – Benedikt VI.

Turcios-Gabriel Garcia Marquez

Omar TURCIOS – Gabriel García Marquez

Turcios-Jose Saramago

Omar TURCIOS – Jose Saramago


VERNISÁŽ VÝSTAVY “BRAINWASHING” V PREŠOVE Brainwashing

*****

MUDr. Ľuba Romanova-prednostka ARO FNSP PrešovVernisáž výstavy: Prednostka ARO FNSP Prešov MUDr. Ľuba Romanová a organizátor súťaže Peter Rázus

*****

Peter Sedlák-Cena divákovPeter Sedlák (Slovensko) preberá “Cenu divákov” z rúk organizátora súťaže Petra Rázusa

*****

Fedor Vico a Rasťo VisokaiVernisáž výstavy: Fedor Vico, Rasťo Visokai, Peter Sedlák a ďalší hostia

*****

Článok o otvorení výstavy súťažných prác z medzinárodnej súťaže karikatúry “KÝCHANIE MOZGU 2013” na tému “Brainwashing/Vymývanie mozgu” priniesol aj denník “KORZÁR” – prečítajte si na tomto linku: http://presov.korzar.sme.sk/c/7011551/otvorili-vystavu-kresleneho-humoru.html

*****

* Víťazné práce z výstavy “Brain sneezing / Kýchanie mozgu 2013” na tému “Vymývanie mozgu” si môžete pozrieť v rubrike “Súťaže / Výsledky” – kliknite SEM

* Pozrite si dokumentárny film zo zasadania medzinárodnej poroty súťaže – kliknite SEM

*****

* Zdroj: Peter Rázus / Prešov


DANA ZACHAROVÁ NA VÝSTAVE “BIBLIOTÉKA”

Dana Zacharová

* Zdroj: akad. mal. Dana Zacharová


KAZO KANALA V GALANTE

Kazo Kanala

* Zdroj: Kazo Kanala / Bratislava


DANA ZACHAROVÁ – PREZENTÁCIA KNIHY

Dana Zacharová

* Zdroj: akad. mal. Dana Zacharová / Bratislava


VÝSTAVA “PRED A PO” V ŠTÚDIU L&S

Pred a po

* Zdroj: Fedor Vico / Prešov


Z “LISTOV” V najnovšom čísle dvojmesačníka pre kultúru a dialóg “LISTY”, ktorý vychádza v Českej republike boli publikované dva články Mariána Hatalu o knihách vydaných na Slovensku, ktoré vám teraz ponúkame:

LISTY 5LISTY 5

LISTY 5

*****

* Autorom oboch článkov je významný slovenský básnik a publicista Marián Hatala


CHORVÁTSKI KARIKATURISTI V ISTANBULE

HDK logoAsociácia chorvátskych karikaturistov vystavuje v Istanbule

V sobotu, 5. októbra bola v centre hlavného mesta Turecka Istanbul otvorená výstava Asociácie chorvátskych karikaturistov, prezentujúca súčasnú chorvátsku karikatúru. Uskutočnila sa v nadväznosti na prezentáciu chorvátskej karikatúry vo svete, ktorá sa začala pred dvoma rokmi v Nórsku a pokračovala v minulom roku na výstave v Saint Just le Martel vo Francúzsku.

Na vernisáži sa zúčastnilo približne 60 hostí (väčšinu z nich tvorili tureckí karikaturisti) a bol medzi nimi aj Amir Muharemi, generálny konzul Chorvátska v Istanbule a riaditeľ knižníc a múzeí v Istanbule Ramazan Minder, ktorý otvoril výstavu spoločne s Metinom Pekerom, prezidentom Asociácie tureckých karikaturistov a Davorom Trgovčevićom, prezidentom Asociácie chorvátskych karikaturistov.

S priateľskými hostiteľmi z Asociácie tureckých karikaturistov bola prijatá dohoda, že bude usporiadaná výstava v Chorvátsku, ktorá bude prezentovať tureckú karikatúru a ktorá by sa mala uskutočniť v roku 2014.

Na výstave boli prítomní Davor Trgovčević, prezident Asociácie chorvátskych karikaturistov, Zdenko Puhin, generálny sekretár a Milan Lekić, viceprezident, ktorý nadchol hostí svojimi bleskovými portrétnymi karikatúrami, ktoré väčšina hostí dostala ako darček.

Zdenko PUHIN, Generálny sekretár HDK

*****

OpeningVernisáž výstavy Asociácie chorvátskych karikaturistov v Istanbule

ExhibitionVýstava chorvátskych karikatúr v Istanbule

Ivan HaramijaKresba: Ivan HARAMIJA (Hans) / Chorvátsko

Marko IvicKresba: Marko IVIĆ / Chorvátsko

*****

* Zdroj: Zdenko Puhin – Generálny sekretár HDK / Chorvátsko


VÝSTAVA PRÁC IGORA ŠEVČÍKA V TRENČÍNE

Vystava-Sevcik

* Zdroj: Fedor Vico


MIROSLAV MOTYČÍK V MLADEJ BOLESLAVI

Náš kolega – slovenský karikaturista Miroslav Motyčík vystavil svoje karikatúry v Mladej Boleslavi v Českej Republike v rámci “Dní Pezinku”, ktorý je partnerským mestom Mladej Boleslavi už rekordných 64 rokov. Výstavu otvoril primátor Pezinka Oliver Solga, ktorý je okrem svojej primátorskej funkcie známym teoretikom umenia a renomovaným výtvarníkom. Atmosféru podujatia dotvorila svojím vystúpením populárna slovenská skupina Funny Fellows.

* Viac o tejto výstave si prečítajte na Oficiálnych stránkach mesta Mladá Boleslav – viď TU

*****

b1

Vernisáž výstavy: Funny Fellows, primátor Raduan Nwelati, Miroslav Motyčík, primátor Oliver Solga

b3

Výstava karikatúr Miroslava Motyčíka

b4

Výstava karikatúr Miroslava Motyčíka

b5

Karikatúry Miroslava Motyčíka

*****

* Zdroj: Miroslav Motyčík a Oficiální stránky Statutárního města Mladá Boleslav


ANDRZEJ A JERZY GLUSZEK VO WROCLAWI

Doporučujeme vám navštíviť novú výstavu malieb a ilustračnej grafiky renomovaných umelcov Andrzeja a Jerzyho Gluszeka, ktorá sa bude konať od 17. októbra do 31. októbra 2013 v Galérii ENTHUSIASTIC vo Wroclawi v Poľsku.

invitation*****

Jerzy Gluszek - Catch

Kresba: Jerzy GLUSZEK / Poľsko

*****

* Zdroj: Jerzy Gluszek


VÝSTAVA “SEDEMdesIATE LETO”

70-te leto

*****

Zároveň vás pozývame aj na autorský večer s Dušanom Junekom “POLSLOVO” – bližšie informácie nájdete v rubrike “Podujatia” – kliknite SEM

* Zdroj: Dušan Junek


VÝSTAVA “USMÍVÁNÍ PAVLA MATUŠKY”

Ak vaše cesty povedú okolo Uherského Hradišťa, určite si nenechajte ujsť výstavu vynikajúceho výtvarníka a karikaturistu z Českej republiky Pavla Matušku. Výstava, v rámci ktorej tento renomovaný autor predstaví svoju maliarsku, kresliarsku a rezbársku tvorbu, ktorá nikdy nepostráda humoristický nadhľad, bude v Galérii Slováckeho muzea od 10. októbra 2013 do 5. januára 2014. Vrele doporučujeme!

*****

Matuška -pozvánka

* Zdroj: Pavel Matuška / Česká republika


MEDZINÁRODNÁ VÝSTAVA PIEŠŤANY

Vážení výtvarníci/karikaturisti,

radi by sme poďakovali tým z Vás, ktorí sa už zapojili do účasti na medzinárodnej výstave karikatúr s názvom SLNKO – VODA – ZDRAVIE, ktorá bola vyhlásená pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o Piešťanoch. Veríme, že táto výstava prispeje k zviditeľneniu nášho mesta i regiónu a že súčasne bude platformou pre konfrontáciu a aktívnu spoluprácu umelcov z rôznych krajín. Výstupom výstavy bude katalóg prezentujúci vybrané diela spolu s biografickými údajmi autorov.

Všetkých záujemcov o účasť na tomto výstavnom podujatí si dovoľujeme informovať o predĺžení termínu prihlásenia prác na výstavu do 11. októbra 2013. Podmienky zasielania prác nájdete v prílohe.

S priateľským pozdravom

Ing. Margita Galová, riaditeľka

Mestská knižnica mesta Piešťany, organizátor projektu

*****

SLNKO – VODA – ZDRAVIE

(Podmienky súťaže)

Medzinárodná výstav karikatúr pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o Piešťanoch

Organizátor: Mestská knižnica mesta Piešťany, Školská 19, 921 01 Piešťany, www.kniznica.sk

Partner projektu: Ing. arch. Bohuslav Pernecký, uznávaný piešťanský karikaturista a architekt

Cieľ: Zviditeľnenie mesta Piešťany, regiónu i Slovenskej republiky, sprostredkovanie a aktívne šírenie informácií o svetoznámom kúpeľnom meste Piešťany prostredníctvom výstavy s témou charakterizujúcou mesto, vytvorenie platformy pre konfrontáciu a aktívnu spoluprácu umelcov prostredníctvom špecifického výstavného projektu

Téma: Slnko – voda – zdravie

Téma súťaže vychádza z charakteru kúpeľného mesta Piešťany, ktoré je známe vďaka liečivým termálnym prameňom a zároveň sa môže pochváliť najvyšším počtom slnečných dní v roku na Slovensku.

Podmienky účasti:

 • všetky príspevky musia byť originálne práce autora
 • diela môžu byť čiernobiele alebo farebné
 • maximálny počet zaslaných karikatúr je 5
 • formát prác je optimálne A4, maximálne A3. Práce budú prijímané v dátových súboroch len v elektronickej podobe (formát pdf alebo jpg, 300 dpi, optimálne do 3 – 5 MB/obrázok)
 • pri každej zásielke je potrebné uviesť meno, priezvisko, adresu, telefón i e-mail autora
 • pre potreby pripravovaného katalógu prosíme každého autora o zaslanie stručného autorského profilu s fotografiou alebo autokarikatúrou
 • autorom vystavených diel bude poskytnutá prezentačná kópia katalógu výstavy zdarma
 • organizátor si vyhradzuje právo použiť vybrané práce pre publikovanie v propagačných materiáloch
 • držiteľmi autorských práv zostávajú autori karikatúr. Zaslaním prác súhlasia všetci autori s využitím zaslaných kresieb k propagácii výstavy, s ich publikáciou v katalógu, vo verejných informačných prostriedkoch i so zverejnením na webových stránkach organizátora ako i na všetkých iných webových stránkach informujúcich o tomto projekte. Všetky tieto práva poskytujú zúčastnení autori bezplatne.
 • Posledný termín zaslania prác je 11. október 2013
 • Práce môžete posielať elektronickou formou na adresu: info@kniznica.sk

Doručené karikatúry budú vystavené v novembri 2013 v Piešťanskom informačnom centre. Výstava následne poputuje do partnerských miest Piešťan v Českej republike a v Poľsku. K výstave bude zostavený katalóg vybratých prác s biografiami ich autorov. Sprievodným podujatím bude workshop pre deti na tému karikatúra.

*****

* Zdroj: Bobo Pernecký/Piešťany


ANGEL BOLIGÁN V ARGENTÍNE

Boligan v ArgentíneVernisáž výstavy v Rosariu v Argentíne – vpravo karikaturista Angel Boligán

*****

Argentína: Angel Boligán vystavuje svoje kresby v Rosariu

Napísal: Francisco Punal Suarez (Španielsko)

Veľmi úspešne sa vyvíja výstava “Labyrint zjavení”, ktorú za prítomnosti autora, kubánsko-mexického umelca Angela Boligána slávnostne otvorili v Centro Cultural Roberta Fontanarrosu v meste Rosario v Argentíne, ktorá potrvá až do 14.októbra. Výstava, ktorá je prvou Boligánovou výstavou v Argentíne, ktorá pozostáva z viac ako sto prác, všetky so spoločensky významnou tematikou, ponúka múdry a kritický pohľad na spoločnosť XXI storočia.

Angel Boligán patrí v súčasnosti medzi najväčších predstaviteľov grafického humoru s viac ako sto dvadsať oceneniami a vyznamenaniami na medzinárodných podujatiach, patrí k rodu karikaturistov s rozsiahlym a rozmanitým dielom, ktoré sa vyznačuje vynikajúcou kresbou, použím presných farieb, bez textu, ovplyvnených filmovým jazykom; s univerzálnym pohľadom, riešiaci pálčivé a dôležité témy, ako znečistenie, zmeny spoločnosti, náboženstva, politická korupcia, obchodovanie s drogami, sedavý spôsob života, hlad, vojny, zneužívanie detí, nových technológií, odpadky televízie, konzumu a ďalšie aspekty, je stálym a ostrým pozorovateľom ľudskej psychológie, ekonomických rozporov a sociálnych konfliktov, ktoré existujú vo svete.

Boligán v súčasnej dobe spolupracuje s mexickými novinami “El Universal” a časopismi “Conozca más”, “El Chamuco” a ďalšími. Predsedá agentúre Cartoon Club (Club de la caricatura Latinoamericana).

Akcie organizované v krajinách, takých rôznorodých ako Bulharsko, Taliansko, Peru, Kuba, Čína, Turecko, Kanada, Kolumbia, Brazília, USA, Portugalsko, Nemecko, Irán, Mexiko a mnohých ďalších, obdivovali, tlieskali a oceňovali tohoto geniálneho umelca. Podujatia ako je World Press Cartoon Sintra, a PortoCartoon Porto, obe v Portugalsku, mu udelili najvyššie vyznamenania.

V katalógu vydanom výhradne pre túto výstavu Rafael Ielpo riaditeľ Centro cultural de Roberto Fontanarrosa píše: “Kritika presná a ak je to nutné žieravá – kresby Boligána majú vždy svoj účel: aby nám pripomenuli, že obývame planétu, ku ktorej zničeniu prispievame naším konaním alebo opomínaním; povzbudzujú nás k obrane práva na slobodu proti autoritárstvu, upozorňujú na nebezpečenstvo, že sa staneme ovládamými strojmi a robotmi, upozorňujú nás na smiešnosť nášho konania.”

Argentína – hovorí Boligán – je krajinou s veľmi úrodnou pôdou, kde žijú a tvoria veľkí medzinárodne uznávaní kresliari, obdivuhodné množstvo slávnych mien, ktoré prekračujú hranice a sú obdivované po celom svete ako Quino, Fontanarrosa, Hermenegildo, Sabat, Nine, Napo, Crist, Mordillo, Caloi, Cardo a mnoho ďalších, ktorých zoznam je nekonečný – pozvanie vystavovať v tohoto krajine je ako ísť do “tancovať v otáčajúcom sa dome”, ako ľudovo hovoríme v našej krajine.

Francisco PUNAL SUAREZ

*****

Prinášame Vám niekoľko kresieb Angela Boligána z výstavy v Argentíne:

Angel Boligan / Mexico

*****

Angel Boligan / Mexico

*****

Angel Boligan / Mexico

*****Angel Boligan / Mexico*****

Angel Boligan / Mexico

*****Angel Boligan / Mexico

Kresby: Angel BOLIGÁN (Mexiko)

*****

* Zdroj: Francisco PUNAL SUAREZ (Španielsko)


DUŠAN JUNEK V TRNAVE Dušan Junek-Len papier Dušan Junek-Len papierDušan Junek-Len papierĎalšie info – viď: http://www.gjk.sk/sk/vystavy/archiv-vystav/2013/dusan-junek-len-papier/

*****

* Zdroj: Dušan Junek


VÝSTAVA LADISLAVA BELICU V TRENČÍNE

Pozývame všetkých priaznivcov kvalitnej karikatúry a hodnotného humoru na výstavu tvorby vynikajúceho slovenského karikaturistu Ladislava Belicu v Galérii a kaviarni Vážka na Mierovom námestí v Trenčíne.

Vernisáž výstavy bude v utorok 10. septembra 2013 o 17,00 hodine. Výstava potrvá dva týždne.

Kresba: Ladislav Belica Kresba: Ladislav Belica

* Zdroj: Milo Gerliczy / Trenčín


SLAWOMIR LUCZYŃSKI – VÝSTAVA

Vernisáž výstavy “SATYRA” známeho poľského karikaturistu bude v piatok 24. januára 2014 o 18,00 hod. vo Výstavnej sále Domu kultúry v Leczyczy v Poľsku.

Luczynski

*****

* Pozrite si profilovú stránku Slawomira Luczyńského v Cartoon Gallery – kliknite SEM


JERZY GLUSZEK VYSTAVUJE V NÓRSKU

Až do konca februára môžete v GALLERI E96 v Oslo v Nórsku obdivovať výstavu prác vynikajúceho karikaturistu Jerzyho Gluszeka z Poľska. Vrelo doporučujeme!

Jerzy Gluszek

*****

Pozrite si tiež profil Jerzyho Gluszeka v Cartoon Gallery – kliknite SEM

RIBER HANSSON V ECC KRUISHOUTEM, BELGICKO

Dňa 26. januára 2014 bude v Európskom Cartoon Centre Kruishoutem v Belgicku otvorená exkluzívna výstava svetoznámeho karikaturistu Ribera Hanssona zo Švédska. Vrele doporučujeme všetkým obdivovateľlom Cartoon Art najvyššej kvality nenechajte si ju ujsť !

Riber Hansson - ECC

*****

* Pozrite si aj profilovú stránku Ribera Hanssona v Cartoon Gallery – kliknite SEM


LACO TORMA: “DOPRAVA” – výstava v Bratislave

Srdečne Vás pozývame na výstavu

D O P R A V A (NIE JE DOPRAVA AKO DOPRAVA)….. o železnici, tuneloch a cestách

Laco TORMA – kreslený humor, karikatúra

od 17.decembra 2013 do 30. marca 2014

STM – MÚZEUM DOPRAVY

Šancová 1/a

811 05 Bratislava

tel: +421/2/ 5244 4163

fax: +421/2/ 5249 4021

e-mail: muzeumdopravy@stm-ke.sk

www.muzeumdopravy.com

Laco Torma-Doprava

*****

* Zdroj: Múzeum dopravy STM, Bratislava


PAOLO DALPONTE – VÝSTAVA, TRENTO, TALIANSKO

Paolo Dalponte

*****

* Zdroj: Paolo Dalponte / Taliansko


LACO TORMA: “DOPRAVA” – výstava v Bratislave

Pozvanie

*****

Kdesi vo vzdialenom bode za obzorom, v nekonečne, stretávajú sa všetky koľajnice sveta. Ale skôr než sa tak stane, sa koľaje kľukatia rôznymi nevyspytateľnými smermi, vznešene sa vinú vo výškach viaduktov, odrazu však padajú do hĺbok, či stúpajú do nebies, alebo sa dokonca šplhajú na stromy, náhle sa strácajú v tuneloch čudesných tvarov, aby sa z nich opäť vynorili, križujú sa s rovnako nevypočítateľnými cestami, občas sa v diaľke ako prízrak mihne silueta blížiaceho, či vzďalujúceho sa vlaku, ťahaného dymiacou parnou lokomotívou.

Pripadá sa vám to ako výmysel? Omyl – toto všetko, ba ešte oveľa viac, je možné zažiť a vidieť v Múzeu dopravy STM v Bratislave, kde bola v utorok 17. decembra 2013 slávnostne otvorená výstava špičkového slovenského karikaturistu Laca Tormu, ktorý povýšil symboliku dopravnej infraštruktúry na umelecké dielo a venoval tomuto tematickému okruhu podstatnú časť svojej bohatej tvorby. Tento významný autor ovenčený mnohými domácimi i zahraničnými oceneniami unikátnym spôsobom a bezprecedentne transformoval všedné dopravné zariadenia na univerzálne symboly človeka, sveta a vesmíru. Vystavené diela síce navonok zobrazujú „neživé predmety“, pri pozornejšom pohľade v nich však poľahky dešifrujeme podobenstvá o peripetiách našich vlastných životných ciest. Karikatúry Laca Tormu nás rozhodne nenechajú zotrvávať naďalej v ospalej letargii, prinútia nás zamyslieť sa nad sebou, svetom a smerovaním našej civilizácie.

Za veľkého záujmu a hojnej účasti priaznivcov karikatúry výstavu so symptomatickým názvom „DOPRAVA“ a podtitulom „Nie je doprava ako doprava – o železnici, tuneloch a cestách…“ uviedli do života fundovanými príhovormi riaditeľ Múzea dopravy PhDr. Peter Maráky, renomovaný slovenský karikaturista Fero Jablonovský a samozrejme samotný autor vystavených diel Laco Torma. Zacitujme aspoň niekoľko slov z príhovoru Fera Jablonovského, ktorý konštatoval: „Výstavy Laca Tormu boli vždy nesmierne zaujímavé, tentoraz sa však jeho diela konečne dostali na miesto, kam absolútne presne zapadajú“.

Vkusne adjustované karikatúry Laca Tormu sú inštalované v exteriéri galérie „Na peróne“, v bezprostrednej blízkosti zaujímavých exponátov historických lokomotív a medzinárodne presláveného pancierového vlaku „Štefánik“. Sme presvedčení, že návštevníci múzea budú milo prekvapení možnosťou obohatiť svoje dojmy z vystavenej techniky o umelecký zážitok z tvorby popredného slovenského karikaturistu. Výstava, ktorá ponúka skutočne jedinečný pohľad na svet v dielach spracovaných náročnou výtvarnou technikou bude v Múzeu dopravy STM na Šancovej ulici v Bratislave prístupná do 30. marca 2014.

*****

Na tomto mieste je potrebné vysloviť úprimné poďakovanie riaditeľovi STM – Múzea dopravy PhDr. Petrovi Marákymu, vďaka iniciatíve a všestrannej ústretovosti ktorého sa v tomto múzeu uskutočnuje už ďalšia zo série výstav karikatúr, ktoré tematicky priliehavo dopĺňajú zaujímavé expozície múzea.

*****

Prinášame vám niekoľko fotografií z vernisáže výstavy:

Laco TormaAutor vystavených diel významný slovenský karikaturista Laco Torma

Peter Maráky a Fero JablonovskýVýstavu slávnostne zahájili: riaditeľ múzea PhDr. Peter Maráky a karikaturista Fero Jablonovský

torma 02Vystavené diela Laca Tormu v exteriéri galérie “Na peróne”

Úvodný panel výstavyÚvodný panel výstavy s biografiou autora

Kresba Laca TormuJedna z vystavených karikatúr Laca Tormu

Kresba Laca TormuOriginálny tunel a viadukt Laca Tormu

PohosteniePríjemná atmosféra v rámci vernisáže výstavy

Dušan Polakovič, Laco Torma, Danka Polakovičová, Vzácne chvíle stretnutia s priateľmi: Dušan Polakovič, Laco Torma, Danka Polakovičová

Miroslav Vico, Fero JablonovskýPriateľský rozhovor: Miroslav Vico a Fero Jablonovský

Laco TormaNa prehliadku výstavy vás srdečne pozýva Laco Torma

*****

* Výstavu karikatúr Laca Tormu si môžete pozrieť do 30. marca 2014


POLSLOVO S MIROSLAVOM CIPÁROM

Polslovo-Cipár

* Zdroj: Dušan Junek / Slovensko


TAUSSIGOVA HANA V BRATISLAVE

Hana

*****


VÝSTAVA “NO COMMENT” BRATISLAVA

nc2013

* Zdroj: Novinárska cena, Bratislava


402. SALON KOBRA V PRAHE

salon402

*****


VÝSTAVA “SLNKO-VODA-ZDRAVIE” PIEŠŤANY

Piešťany

Pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o meste Piešťany pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s Ing. arch. Bobom Perneckým medzinárodnú výstavu karikatúry nazvanú príznačne “SLNKO-VODA-ZDRAVIE”. Na výstave sa predstavuje 22 karikaturistov zo 4 krajín s cca 80 kresbami.

 

svz

VYSTAVUJÚCI AUTORI:

SLOVENSKO:

Karol Čizmazia, Fero Jablonovský, Vladimír Pavlík, Oľga Pazerini, Bobo Pernecký, Ivan Popovič, Laco Torma, Jano Valter, Dana Zacharová

ČESKÁ REPUBLIKA:

Bořík Frýba, Pavel Hanák, Břetislav Kovařík, Roman Kubec, Lubomír Lichý, Jiří Novák, Pavel Starý, Radek Steska, Vhrsti

POĽSKO:

Daniel Strzelczyk, Jaroslaw Wojtasinski

NEMECKO:

Pavel Taussig, Jan Tomaschoff

Výstavu si môžete pozrieť v Piešťanskom informačnom centre na Pribinovej ulici 2 až do 25. apríla 2014. Výstava je putovná a po ukončení expozície v Piešťanoch bude inštalovaná v poľskom meste Ustron pri príležitosti zahájenia letnej sezóny.

*****

Video z vernisáže výstavy si môžete pozrieť na stránke TV Karpaty: http://www.tvkarpaty.sk/spravy/kultura/-slnko-voda-zdravie–v-piestanoch-4860.php

*****

Prinášame vám niekoľko fotografií z výstavy v Piešťanskom informačnom centre:

Piestany 2014

Piestany 2014

Piestany 2014

Piestany 2014

Piestany 2014

Piestany 2014

piestany 2014

Piestany 2014

Piestany 2014

* Foto: Piešťanské informačné centrum, Piešťany


VÝSTAVA KOLÁŽÍ PAVLA TAUSSIGA

Pozvánka*****

* Zdroj: Pavel Taussig / Frankfurt, Nemecko


VÝSTAVA V MÚZEU DOPRAVY

Pozvanka

*****

* Zdroj: Fero Jablonovský / Bratislava


VÝSTAVA “NO COMMENT” V BRATISLAVE

NC-logo

Výstava NO COMMENT – pozrite si víťazné novinárske fotografie a slovenské a české karikatúry prihlásené do súťaže Novinárska cena 2013.

Do 10. júna 2014 si môžete v OPEN Gallery v Bratislave na Baštovej 5 pozrieť výstavu novinárskych fotografií a karikatúr, ktoré boli prihlásené do 10. ročníka súťaže Novinárska cena 2013. Vystavené vizuálne práce súťažili v troch kategóriách: Najlepšia fotografická reportáž, Najlepšia fotografická aktualita a Najlepší česko – slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra. Víťazov a nominovaných vybrali spomedzi stovky prihlásených prác medzinárodné poroty.

Na výstave môžete vidieť víťazné reportážne fotografie dvojice Zuzana Halánová – Daniel Laurinc, ktorí spracovali citlivú tému rodín s postihnutými deťmi z Kene. Druhým víťazom tejto kategórie je Milan Illík so sériou fotografií dokumentujúcimi život slovenskej mládeže.

Víťazom kategórie Najlepšia fotografická aktualita sa stal Boris Németh, ktorý spracoval tému povodní v hlavnom meste a záujem ľudí akoby išlo o atrakciu.

Najlepší česko – slovenský kreslený vtip, komiks a karikatúra je zastúpený víťaznými prácami českého autora Vladimíra Renčína, nominovaných autorov Natálie Ložekovej, Mikuláša Sliackeho a tridsiatky ďalších prihlásených.

Výstava je jedinečná svojím obsahom aj atmosférou, práce novinárskych fotografov a karikaturistov zachytávajú spoločenské a politické udalosti na Slovensku i v zahraničí počas roka 2013. Výstavu kurátorsky pripravila Ľubica Stanek z Nadácie otvorenej spoločnosti.

Výstava potrvá do 10. júna 2014 a v novembri sa presunie do Prahy. Vstup je voľný, otvorené denne od 11:00 do 19:00. Viac informácií o Novinárskej cene nájdete na www.novinarskacena.sk.

Kontakt: barbara.horvathova@osf.sk, novinarskacena@osf.sk

*****

* Zdroj: Novinárska cena

 


Komentáre sú uzavreté.