Ostatné


KOLOMAN LEŠŠO: NAJMENŠÍ HRDINOVIA

Výstava z tvorby Kolomana Lešša predstaví poklady slovenskej animovanej tvorby. Zachytáva nielen jeho animovanú tvorbu v oblasti Večerníčkov, ale pripomína ho kultúrnej verejnosti ako významného slovenského maliara, ilustrátora a karikaturistu bez narušenia návštevníckeho rituálu – kontaktu s dieťaťom.

Scenár – Mikuláš Kočan, výtvarno-priestorové riešenie – Oliver Leššo

Termín: 9. 10. 2012 – 15. 1. 2013

Jubilant K. Leššo má v Bibiane hravú aj filmovú výstavu

Výstavu z tvorby všestranného slovenského výtvarníka Kolomana Lešša sprístupnili dnes v bratislavskej Bibiane. Má názov Najmenší hrdinovia Kolomana Lešša a je určená nielen hravému malému návštevníkovi, ale aj pamätníkom, ktorí pred desaťročiami videli v televízii množstvo jeho večerníčkov. Leššo ako 70-ročný jubilant sa zúčastnil na vernisáži.

“Otvorili sme pokladnicu, kde spia malí hrdinovia, ktorých súčasné deti nepoznajú. S filmovými postavičkami Palička a Guľôčka sa môžu aj hrať tak ako so skladačkou DO DO,” povedala na dnešnej vernisáži Katarína Minichová, programová riaditeľka 11. festivalu Bienále animácie Bratislava (BIB), ktorý otvorili touto výstavou. Dnes sprístupnili aj filmovú výstavu Putovanie na Južný pól podľa víťazného filmu z BIB 2010 Straty a nálezy, ktorá potrvá do 25. novembra.

Podľa filmového režiséra a pedagóga Rudolfa Urca je Leššo jeden z mála slovenských tvorcov animovaného filmu, ktorí nepriniesli len námet, ale sa postarali o celú výrobu. “Bol to robotník animácie, podobne ako Jiří Trnka. Leššo presne vedel, čo chce. Okrem kresieb vyhotovil všetky postavy z rôznych materiálov a urobil celú náročnú filmovú prácu, ktorá mnohých výtvarníkov odrádzala od animovaného filmu. Do každého filmu vniesol svoje nezameniteľné výtvarné videnie a nezaprel v sebe grafika,” konštatoval Urc.

Okrem množstva obrazov na stenách a stavebníc v priestore je na výstave vyše sto vojakov, zvieracích a iných postavičiek či skupinové objekty desiatok ľudí. V dvoch miestnostiach sa premietajú Leššove animované filmy, ktoré si možno vychutnať v sede. Je tam aj priestor pre vlastnú výtvarnú tvorbu detí.

Koloman Leššo sa narodil v Sabinove (1942). Absolvoval štúdium na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Od roku 1971 je slobodný umelec. Venuje sa karikatúre, ilustrácii, keramike, grafike a animovaným filmom. Vytvoril asi sto filmov pre kinodistribúciu a televízne Večerníčky. Okrem mnohých európskych krajín jeho tvorbu videli v Mexiku či USA. Získal rôzne ocenenia, najviac za filmovú tvorbu.

Výstava potrvá do 15. januára 2013

* Zdroj: www.hlavnespravy.sk


Komentáre sú uzavreté.