Ostatné


ZOMREL VLADIMÍR JIRÁNEK

Musíme Vám, žiaľ, oznámiť aj veľmi smutnú udalosť: Vo veku 74 rokov zomrel v noci na 7. novembra po vážnej chorobe jeden z najvýznamnejších českých karikaturistov Vladimír Jiránek.

Vladimír Jiránek sa narodil 6. júna 1938 v Hradci Králové. Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Hneď po skončení školy sa začal venovať kresleniu a jeho kresby vychádzali v časopisoch Mladý svět, Dikobraz, Melodie, Vesmír a Technický magazín. Koncom 70. rokov jeho kresby prispeli k popularizácii ekologického hnutia Brontosaurus, čím sa dostal do nemilosti komunistického režimu.

Vladimír Jiránek pôsobil viac ako štyridsať rokov ako karikaturista v slobodnom povolaní. Posledných 20 rokov kreslil najmä politické karikatúry pre dennú tlač (Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, Reflex, internetový denník Neviditelný pes a mnoho iných).

Nebol však len politickým karikaturistom, vytvoril nespočetné množstvo kresieb a bol napríklad tvorcom preslávených králikov z klobúka Boba a Bobka, a tiež známych postavičiek kutilov Pata a Mata. Je autorom dvaciatky kreslených filmov, za ktoré získal celý rad významných ocenení. Do jeho filmografie patria také filmy ako Automatic (1973), Pivo přes ulici (1974), Hokej je hra (1978) či Zpráva o stavu civilizace (1981). Animovaný film Co jsme udělali slepicím (1977) získal v roku 1978 na Berlinale Zlatého medveďa. Vydal viac ako 15 autorských kníh kresleného humoru a ilustroval nespočetné množstvo kníh iných autorov.

Česká unie karikaturistů mu udelila svoju najprestížnejšiu výročnú cenu „Řád bílé opice“. V roku 2005 Vladimíra Jiránka vyznamenal prezident Václav Klaus medailou „Za zásluhy“.


Komentáre sú uzavreté.