Ostatné


70. a 80. ROKY V KARIKATÚRE

Karikatúra 70. a 80. roky                                                                     -plagat-1X

70. a 80. roky

*****

* Zdroj: Fero Jablonovský / Bratislava


VÍLY A MRCHY IVANA POPOVIČA

V priestoroch divadla Malá scéna v Bratislave bola otvorená výstava významného slovenského umelca Ivana Popoviča, na ktorej predstavuje svoju tvorbu v oblasti maľby, kresby a kresleného humoru. Výstava nesie veľavravný názov “Moje víly, moje mrchy”.

Ivan Popovič

Atmosféra vernisáže je samozrejme nesprostredkovateľná, pokúsime sa však aspoň čiastočne vám ju pribliížiť slovom i obrazom:

I napriek nepriaznivému počasiu a práve prebiehajúcemu hokejovému zápasu Česko vs. Slovensko na Olympiáde v Soči sa už dlho pred 18-tou hodinou priestory bratislavského divadla Malá scéna začali zapĺňať obdivovateľmi umenia Ivana Popoviča a medzi príchodzími sme mohli vidieť veľa významných osobností slovenského kultúrneho života.

Zapĺňajúce sa hľadiskoPred otvorením výstavy: Rýchlo sa zapĺňajúce hľadisko divadla Malá scéna v Bratislave

Ivan Popovič, Barbara BrathováOtvorenie výstavy: Ivan Popovič a kurátorka výstavy Mgr. Barbara Brathová

*****

Kurátorkou výstavy je historička umenia Mgr. Barbara Brathová, ktorá otvorila výstavu nasledujúcim príhovorom (prinášame originálny text v plnom znení):

*****

Ivan Popovič býva v Karlovke, v paneláku v trojizbovom byte, na Púpavovej ulici v Bratislave. Keď som prišla k nemu domov na prieskum jeho tvorby, ocitla som sa v byte identickom, ako je ten náš. Toto miesto o šiestich vežiakoch na konci sídliska nazývané Kútiky sa svojho času stalo bývaním umelcov a akademikov. Domy v čase socializmu totiž patrili Univerzite Komenského, Slovenskému národnému divadlu a Filharmónii. Hneď vedľa v baráku býval herec Ľubo Roman, v tom istom husľový virtuóz Rasťo Šipoš a tanečník Zoltán Nagy s manželkou muzikologičkou, oproti nemu nižšie Miško Dočolomanský, v ďalšom slávna rodina Berkyho Mrenicu, v tom istom Ivan Popovič a v našom kunsthistorik Bohuš Bachratý. A tak sa v rovnakých trojizbových panelákových bytoch hralo, spievalo, tancovalo, maľovalo a písalo – skrátka tvorilo. V rovnakom prostredí, vznikalo rozdielne umenie. Medzi uniformnými stenami socialistického bývania, v kútikoch izieb a duší na Kútikoch, vznikali nápady a diela, ktoré presahovali svojou kvalitou hranice našej krajiny a spoločnosti. Človek nepotrebuje veľa priestoru na to, aby vznikali veľké umelecké počiny, ak má dostatok priestoru v mysli, srdci a duši. Môžeme bývať v rovnako vyzerajúcich bytoch, ale naše myslenie a cítenie je svojské , ojedinelé a individuálne. Môžeme sa všetci pozerať každý deň z okna tým istým smerom, ale aj tak každý z nás z neho uvidí niečo iné. K týmto „osobnostiam z paneláku“, ktoré ostali bývať na Kútikoch, ale neostali stáť v kúte, patrí aj Ivan Popovič.

Ivan Popovič je všestranný človek a umelec: výtvarník, animátor, režisér, scenárista, prozaik, designer, ilustrátor, karikaturista a cestovateľ. Hoci ho divácka verejnosť v prvom rade vníma cez prizmu animovaného filmu a kresleného humoru, centrom jeho širokospektrálnych záujmov je aj reklama, design (knihy, časopisy, logotypy, monumentálna tvorba), maľba a kresba, fotografie , dokumentárny film, hudobné klipy a rozsiahla literárna činnosť. Stále viac sa venuje aj voľnej tvorbe, ktorú prezentujeme v priestoroch Malej scény STU.

Autor patrí k zakladateľským osobnostiam slovenského animovaného filmu. Pamätáme si na animovaný seriál “Mať tak o koliesko viac!” o vynálezoch 20. storočia, mnohí sme vyrastali na televíznych Hlavičkových rozprávkach, alebo kreslených Príhodách s Mydlinkou. Ivan Popovič svoju prvú kresbu uverejnil v novinách v roku 1957 ako trinásťroč. V roku 1960 (ako 16 ročný) mal v Česku svoju prvú výstavu v divadle v Chrudimi, dokonca aj druhá výstava bola odprezentovaná v divadle Paravan v Prahe, aby sa tak oblúkom opäť vrátil so svojou ostatnou výstavou do divadla Malá scéna STU v Bratislave. Samostatné výstavy kresleného humoru a ilustrácií sa uskutočnili okrem Slovenska a ČR aj v Nemecku, Rusku, Poľsku, Bulharsku, Rakúsku, Mongolsku, Francúzsku, bývalej Juhoslávii a na Filipínach. Jeho maľby, kresby, filmové realizácie ale aj diela v architektúre majú jedného spoločného menovateľa a tým je humor.

Na Malej scéne predstavuje maľbu, kresbu, kreslený humor v technikách akrylu na plátne a papieri, často používa tuš, alebo uhlík. Dominantnou kolekcie sú čiernobiele kresby s tematikou erotiky, ktoré v ploche vtipne popisuje krátkymi veršami, bonmotmi, viaczmyselnými múdrosťami – drobnými literárnymi formami. V expozícii sa objavia aj farebné obrazy s centrálnou a nadčasovou figúrou ženy, alebo skupiny žien spravidla nazvané laškovne, šantivo a vtipne „Slow, slow, slow, because I´m Slovak“, alebo „Víla Lomnička a víla Slabejka po 20tich rokoch“, či tzv. „Námesačná kolekcia“, v ktorej sa objavuje častý motív mesiaca, alebo rozkošnícky pomenované „Plážové potvorky“. Kolekcia je doplnená aj o najnovšie výtvarné výstupy z roku 2014, ktoré vznikli počas jeho nedávneho pobytu v Austrálii.

Vo svojej maliarskej tvorbe zachytáva predovšetkým figúru ženy, kreslí jej nahé telo, vzdáva hold ženskej erotike. Fenomén ženy a ženstva je v jeho maliarskej tvorbe dominantný, pričom v drobných fragmentoch nezabúda ani na mesto Bratislava, v ktorom žije. Často sa objaví vo farebnej (i monochrómnej) ploche motív hradu, Dómu svätého Martina, alebo mosta SNP i mosta Apollo, symbolov starého a moderného mesta. Jeho linka je jednoduchá, ako je jednoduchý odkaz. Čiara kúzli v ploche informáciu – čitateľnú, zrozumiteľnú , všeobecne jasnú a platnú. Kresby „zdobí“ symbolom mesiaca a hviezd – malé, tiché, „ukradnuté“, a šuchorivé zážitky zjavne fungujú v noci, ale ženu vytŕča i na slnko, k vode, na pláž, priraďuje k jej slobode letiace vtáky a rybky.

V jeho tvorbe je všadeprítomný humor kulantne skrytý (ba i odkrytý, či obnažený) do maliarskych a kreslených aktov. Hoci centrom pozornosti je žena, často v chúlostivých, dráždivých pózach a v extatickom výrazovom blúznení, kresba aj napriek erotickému náboju akosi stále evokuje autorov kreslený humor a vracia nás v nadsázke nálady k animovaným postavičkám. Jeho dámy , ženy, dievčatá, lolitky sú spravidla odovzdané, niekedy frivolne koketné, inokedy ostýchavo nevinné. Ich naširoko rozkročené stehná, lascívne vystrčené pozadia a pyšne vztýčené hrudníky, dávajú nehanebne nazrieť do ich naturálnej podstaty. A aj napriek tejto živočíšnej, doslova (a do čiary) otvorenej ženskej pravde nie sú vulgárne, lež disponujú akýmsi zvláštnym fenoménom láskavosti, miloty, jemného vtipu a úsmevnosti. Akoby tieto autorove víly a vílky, mrchy a mršky vyskakovali nielen z výtvarníkovho podvedomia a ateliéru, ale aj z jeho kreslených rozprávok. V tomto prípade z „rozprávok“ dospelého chtivého muža. Možno by sa našiel aj pobúrený feministický názor, tak ako sa v priebehu rokov na odkaz jeho erotickej tvorby objavili mnohé odmietavé postoje, či už na literárne, alebo filmové výstupy. Spomeňme klip Mäsíčko – odmietla ho odvysielať TV Markíza z dôvodov prílišnej erotiky diela. Knihu Žena cez palubu stihol normalizačný osud, bola zošrotovaná pre nevhodný obsah (1971), naopak paradoxne Utešiteľ žien získal ocenenie Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska(1994). Avšak ženy a žienky Ivana Popoviča nie sú v konečnom dôsledku objektmi chlípneho zneužitia a dehonestácie ženského tela. Autor ženské telo oslavuje, vzdáva mu svojou dynamickou čiarou hold, obdivuje jeho hanblivé i odvážne zákutia, „libuje si“ v kráse ženských tajomstiev. Fascináciu ženou opakovane, intuitívne i provokatívne, ale predovšetkým nepretržite hľadá.

Ivan Popovič kradmo vchádzal do môjho podvedomia najprv so svojou Mydlinkou, s jeho synom Dávidom sme navštevovali rovnakú základnú školu, kreslil maturitné oznámenie našej gymnaziálnej triede na Vazovovej, neskôr som ho profesijne stretla na Bienále ilustrácií Bratislava, boli sme dokonca na jednom z workshopov v Dánsku, a kreoval aj logo cestovnej kancelárii mojich najbližších priateľov. A napokon Ivan Popovič je môj sused. Bol a je (akosi v rôznych formách a súvislostiach) vždy na blízku, aj keď je často ďaleko na cestách kdesi až u protinožcov. Naše životy, hoci v generačnom posune, išli stále (bez toho, že by sme si to výrazne uvedomovali) paralelne vedľa seba a ja som rada, že sa dnes na tejto výstave konečne pretli.

Nech už v jeho ponímaní žena funguje ako víla, alebo mrcha – to je vcelku jedno. Dôležité je, že Ivan je v súčasnosti jeden z mála mužov, ktorý naše ženstvo verejne glorifikuje, chváli a chráni. Ďakujem ti, Ivan, za každý kúsok tej nežnej, elegantnej „oplzlosti“, z ktorej sa mužom toporia mozgy a prirodzenie a nám ženám sebavedomie.

Mgr. Barbara BRATHOVÁ – kurátorka výstavy

*****

Ivan Popovič a Mgr. Barbara BrathováIvan Popovič prečítal niekoľko zaujímavých a vtipných pasáží zo svojej knihy

 Prehliadka výstavyVo výstavných priestoroch – autor v kruhu svojich fanúšikov

Kreslený humor Ivana PopovičaKreslený humor Ivana Popoviča

Maľby Ivana PopovičaMaľby Ivana Popoviča

Maľba Ivana Popoviča Ivan Popovič: Keď budeš padať, pevne ma drž (akryl)

Maľba Ivana PopovičaAkryl Ivana Popoviča

Kresby Ivana PopovičaKresby Ivana Popoviča

Kresby Ivana PopovičaKresby Ivana Popoviča

Z najnovšej tvorbyZ najnovšej tvorby Ivana Popoviča

Rozhovor s majstromRozhovor s majstrom

Prehliadka vystavených maliebPrehliadka vystavených diel

V družnom rozhovorePred objektívmi fotoaparátov: hudobník Ľubo Belák, Ivan Popovič, Dávid Popovič

*****

Osobnosť a dielo Ivana Popoviča vám priblíži profesionálny životopis autora z pera historičky umenia Mgr. Barbary Brathovej:

*****

Ivan Popovič sa narodil 16.10. 1944 v Bánovciach nad Ondavou. Od roku 1966 tvorí v slobodnom povolaní v Bratislave. Ivan Popovič je všestranný človek a umelec: výtvarník, animátor, režisér, scenárista, prozaik, designer, ilustrátor, karikaturista a cestovateľ. Hoci ho divácka verejnosť v prvom rade vníma cez prizmu animovaného filmu a kresleného humoru, centrom jeho širokospektrálnych záujmov je aj reklama, design (knihy, časopisy, logotypy, monumentálna tvorba), maľba a kresba, fotografie , dokumentárny film, hudobné klipy a rozsiahla literárna činnosť. Stále viac sa venuje aj voľnej tvorbe, ktorú prezentujeme v priestoroch Malej scény STU.

Ivan Popovič sa od roku 1965 podieľal na výrobe vyše 130 animovaných filmov ako scenárista, výtvarník, animátor a režisér. Jeho syn Dávid Popovič (fotograf, dizajnér, animátor a režisér) spolupracuje s otcom od roku 1990. Za svoje filmy obdržali mnoho ocenení na festivaloch doma i v zahraničí (Kroměříž, Berlín, Mníchov). Animovaný seriál “Mať tak o koliesko viac!” je o vynálezoch 20. storočia. Seriál získal niekoľko filmových ocenení: ( Mrakodrap – Prémia Igric (Trenč. Teplice, 2003) , Žiarovka – 2. cena v kategórii Non-fiction (Prix Jeunesse International, Mníchov, 2004), Guľôčkové pero – Prémia Igric (Bratislava, 2005) , Plasty – Envirofilm (Banská Bystrica, 2011) , Prémia Igric za námet a scenár televízneho seriálu (Bratislava, 2012). Autor patrí k zakladateľským osobnostiam slovenského animovaného filmu. Prvé profesionálne štúdio animovaného filmu na Slovensku bolo založené v roku 1965. Prvý film tohto štúdia bol film Pinguin (1965), na ktorom sa podieľal ako autor námetu, scenára a výtvarných návrhov. Filmy boli nakrútené v produkcii Slovenskej filmovej tvorby, v produkcii Slovenskej televízie, vo vlastnej produkcii, v koprodukcii s STV v počte 34, pričom však niektoré z nich boli niekoľkodielne, napríklad Hlavičkove rozprávky 13 dielov, alebo Mať tak o koliesko viac malo 27 dielov.

Ivan Popovič získal za svoju filmovú tvorbu množstvo cien, spomeňme len : Socha – 1. cena za animovaný film (Festival krátkych filmov, Piešťany, 1969, Hlavičkove rozprávky – Cena Zväzu slovenských dramatických umelcov (Medzinárodný festival pre deti a mládež, Prix Danube, Bratislava, 1975), Panpulóni a Narodeniny 2001 – Strieborný a Bronzový toliar za použitie zvláštných foriem (Arsfilm Kroměříž, festival filmov o umení a animovaných filmov, 1976-77), Narodeniny 2001 – Prvá cena za najlepší krátky film (Medzinárodný festival krátkych filmov, Panama, 1978), Boli tu Ufoni – Hlavná cena (II. európsky festival krátkych filmov, Berlín, 1985).

Ivan Popovič so synom sú spoluautori reklamných kampaní v televíznej, rozhlasovej aj printovej podobe. Spolupracovali aj pri tvorbe plagátov. Výtvarník od začiatku sedemdesiatych rokov sám vytvoril približne dvesto plagátov s tematikou kultúry, športu aj životného prostredia. Je zároveň autorom kresieb a designu v množstve printových médií doma aj v zahraničí (Česká republika, Rakúsko, USA, Filipíny…). So synom vytvorili desiatky logotypov (Slovenské kasína a.s., Millennium travel, Hotel Perugia…). Rovnako je autorom niekoľkých diel v architektúre v rozličných materiáloch (keramika, kameň, leptaný kov, sklo).

Ivan Popovič svoju prvú kresbu uverejnil v novinách v roku 1957 ako trinásťroč. V roku 1960 mal v Česku svoju prvú výstavu. Jeho maľby, kresby, filmové realizácie ale aj diela v architektúre majú jedného spoločného menovateľa a tým je humor. Svoju tvorbu prezentoval na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí. Ivan Popovič sa podieľal na vzniku Galérie Mladých v Bratislave (1965). Spolu s Dávidom Popovičom iniciovali vznik Galérie Siemens Fórum Bratislava (1998).

Prvýkrát vystavoval ako 16-roč. Samostatné výstavy kresleného humoru a ilustrácií sa uskutočnili okrem Slovenska a ČR aj v Nemecku, Rusku, Poľsku, Bulharsku, Rakúsku, Mongolsku, Francúzsku, bývalej Juhoslávii a na Filipínach. Výtvarník je autorom série dokumentárnych filmov, na ktorých sa podieľal ako scenárista, kameraman alebo režisér.

V neposlednom rade je autorom prvého animovaného hudobného klipu v bývalom Československu k piesni “Kde si včera byl” interpretov Waldemara Matušku a Heleny Vondráčkovej. Klip najprv ocenený na festivale vo vtedajšom Gottwaldove bol neskôr stiahnutý z kín kvôli emigrácii speváka. Klip Mäsíčko odmietla odvysielať TV Markíza z dôvodov prílišnej erotiky diela. Tento a ďalšie klipy nakrútil spolu s Dávidom Popovičom.

Ivan Popovič pracuje ako autor a ilustrátor pre množstvo detských časopisov od roku 1960. Je autorom kresleného seriálu Príhody s Mydlinkou. Za ilustračnú tvorbu získal ocenenia: Cena za najkrajšiu knihu pre deti, Poslušné písmenká na prvé prázdniny, 1993 , Cena IBBY za najkrajšiu knihu pre deti, Farebné rozprávky, 2000, Cena Ľudovíta Fullu, 2011.

Umelec je autorom niekoľkých kníh pre dospelého čitateľa. Knihu Žena cez palubu stihol normalizačný osud, bola zošrotovaná pre nevhodný obsah (1971), naopak Utešiteľ žien získal ocenenie Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska (1994).

Vo svojej maliarskej tvorbe zachytáva predovšetkým figúru ženy, kreslí jej nahé telo, vzdáva hold ženskej erotike. Fenomén ženy a ženstva je v jeho maliarskej tvorbe dominantný, pričom v drobných fragmentoch nezabúda ani na mesto Bratislava, v ktorom žije. Často sa objaví vo farebnej (i monochrómnej) ploche motív hradu, alebo mosta Apollo, symbolov starého a moderného mesta. V jeho tvorbe všadeprítomný humor kulantne skrýva aj do maliarskych a kreslených aktov.

Mgr. Barbara BRATHOVÁ – kurátorka výstavy

*****

Výstavu Ivana Popoviča “Moje víly, moje mrchy” si môžete pozrieť v priestoroch divadla Malá scéna na Dostojevského rade v Bratislave do 22. marca 2014.

*****

* Pozrite si tiež profil Ivana Popoviča v Cartoon Gallery – kliknite SEM

*****


DUŠAN JUNEK V NOČNEJ PYRAMÍDE

Nočná pyramídaSlovenský rozhlas – Nočná pyramída

V dnešnom vydaní obľúbenej rozhlasovej relácie “NOČNÁ PYRAMÍDA” bude hosťom redaktorky Viery Michaličovej známy slovenský výtvarník, karikaturista, grafický designér a publicista Dušan JUNEK.

UTOROK 30. 9. 2014 o 22:20 hod – RÁDIO SLOVENSKO
Nočná pyramída – Dušan Junek
moderátorka: Viera Michaličová

Dušan JunekVýtvarník Dušan JUNEK

Dušan Junek je uznávanou autoritou medzi grafickými dizajnérmi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. International Bibliographical Centre v Cambridge ho zaradil medzi „TOP 100 Communicators”. Je držiteľom okolo 30 medzinárodných a domácich ocenení.

Určite nezmeškajte!

radio slovensko*****

* Viac informácií nájdete na tomto linku: http://slovensko.rtvs.sk/clanok/relacie/nocna-pyramida/avizo-nocna-pyramida

*****

Na záver pridávame niekoľko ukážok z tvorby Dušana Juneka:

junek- plagaty

Dušan Junek – Plagáty

junek - karikatura Kreslený humor Dušana Juneka

*****


TÚTO HUDBU MÁ RÁD FERO JABLONOVSKÝ

rozhlasSlovenský rozhlas

V najbližšom vydaní obľúbenej rozhlasovej relácie “TÚTO HUDBU MÁM RÁD“, v ktorej redaktor Vlado FRANC “spovedá” známe osobnosti kultúrneho a verejného života a to najmä z ich vzťahu k hudbe, bude jeho hosťom renomovaný slovenský výtvarník, karikaturista, knižný grafik a publicista Fero JABLONOVSKÝ.

Jablonovský-FrancVýtvarník Fero Jablonovský a redaktor Vlado Franc

Relácia sa bude vysielať nasledovne:

 • PREMIÉRA:
 • Nedeľa 28. septembra 2014 o 10:05 hod. – Rádio Slovensko
 • REPRÍZY:
 • Streda 1. októbra 2014 o 20:00 hod. – Rádio Regina
 • Sobota 4. októbra 2014 o 5:05 hod. – Rádio Slovensko

Nenechajte si ju ujsť!

logo

* Viac informácií nájdete na tomto linku: http://slovensko.rtvs.sk/clanky/relacie/tuto-hudbu-mam-rad?currentPage=1

*****

Na záver pridávame aj jednu z aktuálnych prác Fera Jablonovského z cyklu “Rímske impresie”:

Fero Jablonovský - Rímske impresie

*****


KARIKATURISTI NA FESTIVALE V CANNES 2014

Cannes 2014

V rámci špeciálnych projekcií tohoročného najvýznamnejšieho európskeho filmového festivalu, ktorý sa koná v dňoch 19. – 24. mája 2014 vo francúzkom meste Cannes, bol predstavený dokumentárny film “Caricaturistes, fantassins de la démocratie” (Karikaturisti, pechota demokracie) francúzskej režisérky Stéphanie Valloatto.

Projekt vznikol z iniciatívy známeho francúzskeho karikaturistu Jeana Plantureux (Plantu) a filmára a producenta Radu Mihaileanu, ktorí z viac ako 100 vytipovaných svetových karikaturistov vybrali a oslovili 12 autorov z rôznych krajín sveta, ako reprezentatívnych tvorcov, ktorí vo svojej tvorbe poukazujú na množstvo problémov súčasného sveta, ako sú napríklad vojenské diktatúry a rôzne autokratické režimy, obmedzovanie slobody prejavu, ekonomické problémy, chudoba, zločinnosť, náboženská neznášanlivosť a podobne. Medzinárodný tím karikaturistov sa zúčastňuje na projekte s cieľom podať spoločnú správu o stave sveta a prispieť k rozvoju demokracie.

*****

* Zdroj: Oficiálna webstránka festivalu


POCTA PROFESOROVI TOMASZEWSKÉMU

V Poľskom inštitúte v Bratislave je ešte do 16. mája možné zhliadnuť pozoruhodnú výstavu, ktorú na počesť stého výročia narodenia legendárneho profesora Akadémie výtvarných umení vo Varšave Henryka Tomaszewského kurátorsky pripravil významný slovenský umelec Dušan Junek.

KatalogX *****

2Kurátor výstavy Dušan Junek a námestník riaditeľa Poľského inštitútu Tomasz Grabiński

3Titulný panel výstavy

4Vystavené diela

5Vystavené diela

6Výstava v Poľskom inštitúte

1

Námestník riaditeľa Poľského inštitútu Tomasz Grabiński a kurátor výstavy Dušan Junek

*****

* Zdroj: Dušan Junek / Slovensko


KARIKATÚRA A JAZZ V PIEŠŤANOCH

Karikatúra a jazz

Karikatúra a jazz 2014 (tlačová správa)

Počas druhého júnového víkendu nastal už tradične čas šiesteho ročníka jazzového Festivalu Doda Šošoku. A v jeho sprievode sme otvorili šiesty krát aj výstavu Karikatúra a jazz. Presnejšie – otvorili sme ju o týždeň skôr, v jazzovom klube Art Jazz Gallery piešťanského Kursalonu v úvode koncertu Fats Jazz Bandu. Tak sme pokračovali v koncepcii „jazz medzi obrázkami“, ktorú sme prvýkrát použili už v minulom ročníku pri autorskej výstave Jiřího Slívu. Obrázky dotváraju jazzovú atmosféru klubu, v ktorom prebieha festival a budú ju dotvárať ešte chvíľu po ňom.

OtvorenieOtvorenie výstavy “Karikatúra a jazzv Art Jazz Gallery v Piešťanoch

Počas doterajších ročníkov sa v Piešťanoch prezentovalo už 24 autorov zo siedmich krajín. V tomto roku vystavuje medzinárodná zostava významných autorov, akými sú Stefan Despodov (Despo) z Bulharska, Riber Hansson zo Švédska, dvaja českí autori Jan Hrubý a Aleš Vyjidák a Slovensko reprezentuje Bobo Pernecký.

Výstava zostáva v Kursalone ešte asi mesiac po skončení festivalu. Medzi obrázkami budú naďalej bežať pravidelné jazzové koncerty, kým sa znova pustí do sveta, ako to bolo aj u predchádzajúcich ročníkov.

*****

Riber Hansson / ŠvédskoKresba: Riber HANSSON (Švédsko)

*****

Stefan Despodov / BulharskoKresba: Stefan DESPODOV / Bulharsko

*****

Aleš Vyjídák / Česká republikaKresba: Aleš VYJÍDÁK / Česká republika

*****

Jan HrubýKrersba: Jan HRUBÝ / Česká republika

*****

Bobo Pernecký / SlovenskoKresba: Bobo PERNECKÝ / Slovensko

*****

* Zdroj: Bobo Pernecký / Slovensko


ROZHOVOR S OĽGOU PAZERINI

Naša kolegyňa – karikaturistka Oľga Pazerini poskytla rozhovor agentúre TASR, v ktorom hovorí o svojej tvorbe. Toto interview je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

Rozhovor s Oľgou Pazerini si prečítajte na tomto linku: http://www.teraz.sk/kultura/pazerini-karikatura-rozhovor/85654-clanok.html

*****


VÝSTAVA IVANA POPOVIČA V SND

Popovic70

*****


ROBERT ROUSSO NA LETISKU

Pri príležitosti 33. Medzinárodného festivalu karikatúry a humoru v St. Just le Martel vo Francúzsku, letisko v Limoges s potešením prináša výstavu Rousso prend L’Air”, ktorú je možné zhliadnuť až do 31. októbra 2014 v hale letiskového terminálu.

Výstava predstavuje viac ako 100 prác slávneho karikaturistu Roberta Rousso z Francúzska. Vrelo odporúčame!

Robert Rousso *****

* Zdroj: Robert Rousso / Prancúzsko


KRESLENÉ SVETY IVANA POPOVIČA

Významný slovenský výtvarník Ivan Popovič predstaví svoju tvorbu v oblasti animovaného filmu na výstave “KRESLENÉ SVETY” od 8. októbra 2014 v Zichyho paláci v Bratislave.

Srdečne odporúčame! A ako hovorí samotný autor: Zoberte na výstavu aj svoje ratolesti, či ratolesti ich ratolestí!

Popovic-Pozvanka

* Zdroj: Ivan Popovič / Slovensko


MARLENE POHLE VYSTAVUJE NA IBIZE

Významná nemecká výtvarníčka a karikaturistka Marlene Pohle pôvodom z Argentíny vystaví svoje kresby v Galérii Marta Torres na na baleárskom ostrove Ibiza. Výstava má názov “Ser or aparentar”, čo v slovenčine znamená “Byť alebo objaviť sa” a bude možné ju zhliadnuť od 3. do 18. októbra 2014.

Marlene Pohle Ibiza

Zdroj: Francisco Punal Suarez / Španielsko


HUMOREST HRADEC KRÁLOVÉ, ČESKÁ REPUBLIKA

Humorest 2014

Výsledky súťaže nájdete TU

*****


FRAŠTACKÝ TŔŇ, HLOHOVEC

Frastacky trn 2014

* Zdroj: František BOJNIČAN / Slovensko


TURECKÁ KARIKATÚRA V ZÁHREBE V CHORVÁTSKU

Poster

VÝSTAVA TURECKEJ KARIKATÚRY V CHORVÁTSKU

Výstava tureckej karikatúry je otvorená v Starej radnici v Záhrebe v Chorvátsku. Asociácia chorvátskych karikaturistov mala výstavu v Istanbule v októbri minulého roku, ktorá predstavila chorvátskych karikaturistov a ich prácu, a bolo to práve tam, kde sa zrodila myšlienka tejto výstavy.

Turecká karikatúra je prezentovaná 116 dielami najlepších tureckých karikaturistov.

Turecko patrí, pokiaľ ide o karikatúru, do vnútorného kruhu najvýznamnejších európskych a svetových krajín s veľkým počtom kvalitných autorov a so svojimi významnými festivalmi kresleného humoru.

Pri otvorení výstavy v Záhrebe zastupovali Turecko predseda združenia tureckých karikaturistov pán Metin Peker a ich sekretár pán Mahmut Akgun. Zástupca tureckého veľvyslanectva Pán Bekir Alpul bol tiež prítomný.

Hostí privítali Ratko Maričić, zástupca sponzora a Milan Bandić, starosta Záhrebu.

Zdenko PUHIN, Generálny sekretár HDK/CCA

***** Croatian cartoonists with their guests Metin Peker and Mahmut AkgunChorvátski karikaturisti so svojimi hosťami z Turecka Metinom Pekerom a Mahmutom Akgunom

Opening of the exhibitionVernisáž výstavy tureckej karikatúry

*****

Mahmut AkgunKresba: Mahmut AKGUN / Turecko

Ahmet Aykanat

Kresba: Ahmet AYKANAT / Turecko

*****

* Zdroj: Hrvatsko druztvo karikaturista / Asociácia chorvátskych karikaturistov, Chorvátsko


DANIEL HEVIER – VÝTVARNÁ TVORBA

logoSVU-MS

Milí priatelia,

dovoľte, aby som vas privítala v novej sezóne divadla Malá scéna STU a zároveň vás a vašich priateľov pozvala na slávnostnú vernisáž výstavy autora

DANIELA HEVIERA

pod názvom

HEVI(er) IS NOT HEAVY

Vernisáž sa uskutoční v priestoroch divadla MS STU (Dostojevského rad 7) 23. septembra o 18.00 h. za účasti autora, ktorý tentoraz predstaví svoju výtvarnu tvorbu.

Neminie vás, ako už tradične, zaujímavý program pozostávajúci tentoraz z krátkej besedy s autorom, kreatívnej hudobno-výtvarnej performance a prezentácie knihy Vnútrozem, ako aj čaša vína.

Srdečne vás pozývame a veríme, že nám zachováte svoju priazeň aj v tejto sezóne, za čo vám srdečne ďakujeme.

kurátorka výstavy: Mgr. Barbara Brathová

*****

Daniel HevierDaniel Hevier

Daniel Hevier- ObrazyDaniel Hevier – Obrazy

*****

* Prečítajte si aj tento článok – kliknite SEM

*****

* Zdroj: Mgr. Barbara Brathová / Slovensko


MLADÝ KAFKA NA VERNISÁŽI JIŘÍHO SLÍVU

Sliva-Kafka&Co

O výstave Jiřího Slívu, v súčasnosti snáď najúspešnejšieho karikaturistu z Českej republiky vo Washingtone sme Vás už nedávno na tejto stránke informovali.

Potešilo nás, že nám majster Slíva poslal niekoľko snímok z vernisáže. Radi sa s vami o ne podelíme.

Publikum na vernisážiPublikum na vernisáži výstavy Jiřího Slívu vo Washingtone

Slávnostné otvorenie výstavySlávnostné otvorenie výstavy “Kafka & Co.” – Jiří Slíva a veľvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič

Ako sa nám Jiří Slíva zdôveril, najväčšie prekvapenie nastalo, keď uvidel hudobníka, ktorý tónmi svojej gitary podfarboval vernisáž výstavy. Citujeme z autorovho mailu: “… posilam fotku mladeho jazzkytaristy, ktery mi hral na vernisazi. Neuveritelna podoba s Franzem Kafkou, to by nikdo nevymyslel !”

A tu je dôkaz (viď foto nižšie): Podoba hudobnika s mladým Franzom Kafkom je naozaj neuveriteľná. Mladý “Kafka” si teda zahral na vernisáži výstavy Jiřího Slívu “KAFKA & CO”. Niekedy sa dejú skutočne podivuhodné veci…

Mladý Kafka a Jiří SlívaMladý “Kafka” si zahral na vernisáži výstavy Jiřího Slívu “Kafka & Co.”

Výstava Jiřího Slívu “KAFKA & CO.” vo Washingtone bude otvorená do 31. októbra 2014.

*****


RUDOLF URC HOSŤOM V POLSLOVE

Polslovo - Riudolf Urc

* Zdroj: Dušan Junek / Slovensko


JIŘÍ SLÍVA VO WASHINGTONE

Sliva-Kafka&Co

Dňa 3. septembra o 6 hodine Veľvyslanectvo Českej republiky v USA zahájilo Festival vzájomnej inšpirácie 2014 – Franz Kafka špeciálnou výstavou KAFKA & CO českého karikaturistu Jiřího Slívu. Výstava predstaví vtipné kresby, litografie a lepty inšpirované Kafkom a ďalšími.

*****

* Viac info nájdete na tomto linku: http://www.mzv.cz/washington/en/culture_events/culture/exhibition_opening_kafka_and_company_by.html


MARIE PLOTĚNÁ – VÝSTAVA OBRAZOV

Významná výtvarníčka a karikaturistka z Českej republiky Marie Plotěná vystavuje svoje obrazy s prevažne duchovnou, ale i humornou tematikou v evanjelickom kostole v Nosislavi v Českej republike. Obrazy sú vytvorené autorkinou unikátnou technikou zvanou “drásaný pastel”. Výstavu inicioval jeden z prvých a najstarších tolerančných zborov v Českej republike, ktorý bol reformovanou cirkvou už niekoľko storočí pred Bílou horou.
Milovníci tvorby Marie Plotěnej budú mať vzácnu príležitosť obdivovať kolekciu 34 obrazov až do 6. júla 2014.

*****

plakat-nosislav

Drásaný pastel na pozvánke má názov “Jaro v Korintském průplavu”. “Tenkrát, když jsem tam byla, hovorí Marie Plotěná, tam létaly holubice a stavěly si hnízda.

*****

Prinášame vám 28 obrazov z najnovšej výstavy Marie Plotěné:

(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime “Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )

*****

* Zdroj: Marie Plotěná / Česká republika


POLSLOVO S TOMASZOM GRABIŃSKIM

17. Polslovo

* Zdroj: Dušan Junek / Slovensko


KARIKATÚRA KRAJÍN BALTSKÉHO MORA

V týchto dňoch bola v Rige v Lotyšsku otvorená unikátna výstava, ktorá prináša spoločnú kolekciu prác z tvorby karikaturistov z viacerých krajín ležiacich na pobreží Baltského mora. Na výstave sa predstavia poprední karikaturisti z Lotyšska, Litvy, Estónska, Ruska a Poľska.

Výstavu organizuje Gdanské kultúrne centrum Baltského mora a Galéria humoru. Táto putovná kolekcia už bola vystavená v poľskom Gdansku, následne v Kaunase v Litve a v súčasnosti je reinštalovaná Rige v Lotyšsku. Iniciátormi a kurátormi tejto série výstav sú Poliak Ryszard Wasyluk a Litovčan Arunas Vaitkus.

Baltic cartoons 2014 RigaPlagát výstavy – autor kresby Jerzy GLUSZEK (Poľsko)

*****

Výstavu charakterizuje širokou tematickou škálou a kresby sú samozrejme bez slov. Autori myšlienky majú v úmysle organizovať takéto výstavy aj v budúcnosti.

Jednotlivé krajiny sú reprezentované týmito autormi: .
LOTYŠSKO:

 • Gatis SLUKA
 • Zemgus ZAHARANS
 • Ernest KLAVINS

LITVA:

 • Alvydas JONAITIS
 • Vladimiras BERESNIOVAS
 • Saulius MEDZIONIS
 • Edmundas UNGURAITIS

ESTÓNSKO:

 • Erki EVESTUS
 • Hugo HIIBUS
 • Priit KOOPEL
 • Tarmo VAARMETS

RUSKO:

 • Viktor BOGORAD
 • Andrei POPOV
 • Alexander SERGEEV
 • Viacheslav SHILOV

POĽSKO:

 • Jerzy GLUSZEK
 • Pawel KUCZYNSKI
 • Slawomir LUCZYNSKI
 • Grzegorz SZUMOWSKI

Výstavu si môžete pozrieť v “GALERIJA CENTRS”, Audeju iela 16, Riga, Lotyšsko až do 10. decembra 2014.

*****


ERNEST SVRČEK – VÝSTAVA V BREZNE

Známy slovenský autor vynikajúcich koláží Ernest Svrček predstaví svoju tvorbu na najnovšej výstave s názvom “NIE AJ ANOmálie”, ktorá bude otvorená 28. novembra 2014 v zasadačke Okresného úradu na námestí M. R. Štefánika v Brezne. Výstava potrvá presne do 12. januára 2014, ktorý je dňom autorových menín.

Ernest Svrcek - Výstava*****

Z TVORBY ERNESTA SVRČKA:

Ernest Svrček Koláž: Ernest SVRČEK / Slovensko

*****

* Profil Ernesta Svrčka v Cartoon Gallery si môžete pozrieť TU


RIBER HANSSON – NOVÁ VÝSTAVA

Riber Hansson je najrešpektovanejším súčasným karikaturistom vo Švédsku a svojou vynikajúcou tvorivou prácou si získal mimoriadne uznanie v odborných kruhoch, ako aj obdiv fanúšikov umenia Cartoon Art na celom svete. Sme veľmi potešení, že vás môžeme informovať o najnovšej výstave tohto popredného svetového karikaturistu.

Na mnohých miestach vo Švédsku pôsobia miestne umelecké asociácie, ktorých hlavná organizácia každoročne vyhlasuje tému výstav pre daný rok. Na rok 2014 bola vyhlásená téma “Politické umenie”. Riber Hansson, ktorého hlavným tvorivým zameraním sú práve tzv. “editorial cartoons”, predstavil v rámci uplynulého roka svoju tvorbu už na šiestich výstavách na rôznych miestach Švédska.

Najnovšia výstava začína 27. novembra 2014 a potrvá až do 2. januára 2015. Bude inštalovaná v obci Charlottenberg neďaleko nórskych hraníc. Ako sa nám sám majster zdôveril: “Nie je to ďaleko od miesta, kde som sa narodil, tak to pociťujem tak trochu ako návrat domov.” Výstava predstaví kolekciu najnovších i starších vynikajúcich karikatúr Ribera Hanssona.

Vrelo túto mimoriadnu výstavu odporúčame – nenechajte si ju ujsť!

*****

Riber - Poster

Plagát k výstave Ribera Hanssona

*****

Plagát, ktorý na výstavu pozýva nesie názov “Dra på trissor”, čo je starý švédsky výraz používaný, keď vás niečo veľmi prekvapí. Doslovný preklad znie: “Ťahať na kolieskach”.

Preklad celého textu na plagáte:

Ťahanie na kolieskach.

Karikaturista Riber vystavuje satirické kresby a karikatúry na výstave, ktorá berie humor veľmi vážne.

Knižnica Charlottenberg 27. november až 2. január

Otvorené Pondelok až štvrtok 10,00 – 18,00, piatok 10,00 – 15,00

*****

Prinášame vám malú “ochutnávku” vynikajúcich umeleckých diel z pripravovanej výstavy Ribera Hanssona:

Riber Hansson - Hong Kong dragonRiber HANSSON – Hong-kongský drak

*****

Riber Hansson - DroneRiber HANSSON – Dron

*****

Riber Hansson - Babushka-tankRiber HANSSON – Matrioška-tank

*****

* Odporúčame vám tiež veľkú reprezentatívnu výstavu diel Ribera Hanssona v Cartoon Gallery – kliknite SEM


LUC VERNIMMEN – NOVÁ KNIHA

V týchto dňoch sa konala v Antverpách, na ulici Cogels Osylei 73 výstava karikatúr popredného belgického umelca a karikaturistu Luca Vernimmena, na ktorej bola tiež predstavená jeho nová kniha “CARTOONS WITHOUT WORDS”. Kniha obsahuje výber z jeho ocenených karikatúr za posledných desiať rokov. Obsahuje 80 karikatúr, má 82 strán, plnofarebná tlač, rozmery: 21 cm x 21 cm, mäkký obal.

Luc Vernimmen-Cartoons

*****

Luc Vernimmen študoval grafické umenie na Sint-Lucas v Antverpách a sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Antverpách, Belgicko. Pracuje ako slobodný umelec zameraný predovšetkým na ilustrácie kníh pre vydavateľov v Belgicku a Holandsku, maľbu olejom na plátne, digitálne kreslenie, navrhuje brožúry, logá, plagáty a tvorí karikatúry. Ako karikaturista získal celý rad ocenení na medzinárodných karikaturistických súťažiach doma a po celom svete.

*****

Luc Vernimmen - EggsKreslený humor – Luc Vernimmen / Belgicko

*****

* Pozrite si aj profilovú stránku Luca Vernimmena v Cartoon Gallery – kliknite SEM


JERZY GLUSZEK V TALIANSKU

Studio d’Arte Andromeda, Via Malpaga 17, Trento, Taliansko pozýva všetkých obdivovateľov vysokokvalitného umenia Cartoon art na samostatnú výstavu prác brilantného Polského umelca Jerzyho GLUSZEKa – víťaza 21. ročníka Výstavy Satiry a Humoru v roku 2012.

Túto výnimočnú výstavu môžete zhliadnuť od 31. októbra do 14. novembra 2014. Nezmeškajte ju!

Jerzy GLUSZEK - Trento

*****

Ak nemáte možnosť navštíviť výstavu Jerzyho Gluszeka v Trente v Taliansku – pozrite si reprezentatívnu kolekciu jeho tvorby v Cartoon Gallery – kliknite SEM


VÝSTAVA JUBILEUM OĽGY PAZERINI

Už len do 12. novembra 2014 si môžete pozrieť výstavu kresleného humoru s názvom “JUBILEUM” známej slovenskej výtvarníčky a karikaturistky Oľgy PAZERINI v Piešťanskom informačnom centre na Pribinovej ulici 2 v Piešťanoch. Nepremeškajte !

Oľga Pazerini-Jubileum

*****

FOTO Z VERNISÁŽE (Mestská knižnica mesta Piešťany):

jubileum7Vernisáž výstavy: Kurátor výstavy – karikaturista Bobo Pernecký, pani Martina Marová – zástupkyňa Mestskej knižnice a vystavujúca výtvarníčka Oľga Pazerini

jubileum2Vystavené diela Oľgy Pazerini

* Fotografie: Mestská knižnica mesta Piešťany

*****

* Pozrite si záznam TV Karpaty z vernisáže výstavy: http://www.tvkarpaty.sk/spravy/kultura/vystava-jubileum-olgy-pazerini-5453.php

*****

* Viac o Oľge Pazerini a jej tvorbe sa môžete dozvedieť TU alebo aj TU

*****


PRÍKLAD Z GÖTEBORGU

O tom, že kreslený humor má schopnosť skrášliť a spríjemniť náš život asi pochybuje len málokto. Napriek tomu sa táto jeho schopnosť v praxi využíva len veľmi zriedkavo. Preto nás vždy veľmi poteší, keď sa dozvieme o pozitívnom príklade z tejto oblasti.

So svojou zaujímavou a nasledovaniahodnou skúsenosťou sa s nami podelil švédsky karikaturista so slovenskými koreňmi Juraj Cajchan z Göteborgu:

“Reštaurácia Gyllene Prag (Zlatá Praha) je jednou z najpopulárnejšich v Göteborgu. Zopár mladých Čechov a Slovákov sa po výhre v Sazke rozhodli otvoriť reštauráciu s mottom “Nevaríme gurmet zázraky, uvarili by ste to aj vy, ale my vám ušetríme čas a námahu a nebude vás to stáť priveľa”. Ľudia sa tam hrnuli, najmä študenti a umelci.

Chodil som tam aj ja a vždy som tam naďabil na nejakú zaujímavú osobu. Občas som im urobil kresbu do jedálneho lístka, aby som potom honorár v podobe jedla a dobrého piva na mieste skonzumoval.

Po nedávnom rozšíreni priestorov ma poverili urobiť dačo v pomerne úzkom priestore, na stenu za stolom. Posadil som tam teda za stôl dve moje kreslené figúrky – muža a ženu, čo si tam budú popíjať červené víno. Priestor nad ich hlavami som vyplnil ich myšlienkami.
Kedže väčšina návštevníkov sú stáli zákaznici, nechcel som tam dať nič také, čo by sa dalo hneď prečítať bez záujmu, ale ešte si nad tým viackrát popremýšľať. Kresbu som urobil na A4, ktorá bola potom fotograficky zväčšená na papier (3 vertikálne pásy). Mal som obavy o hrúbku čiary pri takomto zväčšovaní, ale nakoniec som bol s výsledkom celkom spokojný.

Občas si tam zájdem, no môj pohár červeného vína neostáva večne naplnený ako u tých dvoch na stene. Ale s tým som sa už dávno zmieril.”

Juraj Cajchan

*****

Gyllene PragKresba Juraja Cajchana

*****

Gyllene PragHotové dielo Juraja Cajchana na stene reštaurácie Gyllene Prag v Göteborgu vo Švédsku

*****

ČasnikKresba Juraja Cajchana na jedálnom lístku reštaurácie Gyllene Prag v Göteborgu

*****

* Zdroj: Juraj Cajchan, Göteborg, Švédsko


SVET KRESLÍ VÁCLAVA HAVLA

Václav HavelČeská unie karikaturistů vyzýva všetkých domácich i zahraničných autorov na vytvorenie karikatúry prvého československého postkomunistického prezidenta Václava Havla. ČUK chce touto akciou vzdať hold tomuto významnému politikovi a humanistovi, mužovi, ktorý sa zásadným spôsobom zaslúžil o prechod našich krajín z totality do demokratickej spoločnosti. Zaslané kresby budú vystavené na webe Českej únie karikaturistov; z vybraných prác bude potom zostavená výstavná kolekcia a prípadne vydaný katalóg.

Podrobné informácie nájdete na webstránke Českej únie karikaturistov – viď link: http://www.ceska-karikatura.cz/cs/svet-kresli-havla/

*****

* Zdroj: Břetislav Kovařík, prezident České unie karikaturistů


JACEK GAWLOWSKI V BRATISLAVE

Hneď na úvod roka pripravil Poľský inštitút v Bratislave výstavu poľského výtvarného umelca Jacka Gawłowského, ktorý sa stal známym vďaka kresbám pre Gazetu Wyborczu, pre ktorú pracuje od roku 1989. Zaoberá sa tiež tvorbou komiksov a ilustráciou kníh. Významné miesto v jeho tvorbe patrí aj karikatúre, kde sa autor sústreďuje najmä na portrétnu karikatúru známych osobností zo sveta literatúry a politiky, avšak nevyhýba sa ani satirickej tvorbe.

Jacek Gawlowski / Poľsko

*****

Vernisáž výstavy sa uskutočnila vo štvrtok 8.1. 2015 o 17.00 hod. v galérii Poľského inštitútu na nám. SNP 27 v Bratislave. Výstavu zahájil riaditeľ Poľského inštitútu Andrzej Jagodziński. Sprievodné slovo o autorovi a jeho tvorbe predniesol kurátor výstavy Zbigniew Olkiewicz. Početnému publiku sa prihovoril i samotný majster Jacek Gawlowski.

*****

Prinášame niekoľko fotografií zo slávnostného otvorenia výstavy:

gawlowski01Otvorenie výstavy – zľava: tlmočník, riaditeľ Poľského inštitútu Andrzej Jagodzíński, kurátor výstavy Zbigniew Olkiewicz, vystavujúci autor Jacek Gawlowski

*****

gawlowski03Vystavujúci umelec Jacek Gawlowski

*****

gawlowski04Zľava: tlmočník, kurátor Zbigniew Olkiewicz, autor Jacek Gawlowski

*****

gawlowski09Čiastkový pohľad na vystavené diela Jacka Gawlowského

*****

gawlowski10Ďalšie kresby Jacka Gawlowského

*****

gawlowski11Autor v priateľskom rozhovore s účastníkmi vernisáže

*****

Výstavu Jacka Gawlovského v Poľskom inštitúte v Bratislave môžete navštíviť až do konca januára – vrelo doporučujeme!

*****


ARTOONS V MONTREALE, KANADA

poster

ARToon/caricARTure

Oleg Dergačov & Behzad Ghafarizadeh

Musee des maitres et artisans du Quebec

615, avenue Sainte-Croix, Montreal (Quebec) H4L 3X6
Stanica metra Du College
Otvorené od 12,00 do 17,00 hod.

Od 8. januára do 8. februára 2015

mmaq

Táto expozícia predstaví karikatúry dvoch umelcov z Montrealu – Olega Dergačova a Behzada Ghafarizadeha. Títo medzinárodní ilustrátori predstavia svoje humoristické práce a práce s politickou tematikou. Dergačov predstaví aj niekoľko svojich sôch. Ako povedal Ghafarizadeh: “Karikatúra je medzinárodný jazyk a vyjadruje presvedčenie a emócie jazykom bez hraníc či národností.”

Biografie:

Oleg DERGAČOV

Oleg Dergachov

Oleg Dergačov sa narodil 18. júna 1961 v Rostove v Rusku. V roku 1984 vyštudoval na Ukrajinskej akadémii výtvarných umení s titulom Majster umení. Študoval tiež bronz a žulovú sochu na INTEGRART vo Varšave, a študoval aj u Waltera Kauneho v Goslare v Nemecku. V roku 2005 sa presťahoval s rodinou do Kanady. Mal viac ako 20 samostatných výstav v 13 krajinách. Mnohé z jeho diel sú súčasťou významných medzinárodných verejných zbierok, ako je Národná Britská knižnica v Londýne, Národné centrum pre umenie a kultúru Georgesa Pompidoua v Paríži, Tretyakovská štátna galéria v Moskve a kolekcia Cirque du Soleil v Kanade. Jeho diela boli ocenené na mnohých významných medzinárodných súťažiach karikatúry ako Aydin Dogan (2005), Nasreddin Hodja (2000), Youmiuri (1998-1995) a na viac ako 60 ďalších súťažiach.

Behzad GHAFARIZADEH

Behzad GhafarizadehBehzad Ghafarizadeh sa narodil v septembri 1983 v Teheráne v Iráne. Vyštudoval Vysokú školu Teheráne v roku 2009 s magisterským titulom v oblasti materiálových vied a inžinierstva. On a jeho manželka sa presťahovali do Montrealu v roku 2011, aby pokračovali vo svojom vzdelávaní. V súčasnosti je doktorandom na Strojárskom oddelení École de technologie Superieure (Université du Québec). V roku 2006 sa konala jeho prvá samostatná výstava bola karikatúr v “Iránskom dome Cartoons” v Teheráne. Jeho práce už boli vystavené na mnohých medzinárodných výstavách karikatúr a publikované v mnohých knihách. Jeho kresby boli tiež ocenené na mnohých dôležitých karikaturistických súťažiach, ako je Global Editorial Cartoon competition (2012), Festival Diogenes Taborda (2009), Medplan (2014), atď.

*****

Oleg DergachovKresba: Oleg DERGAČOV

*****

Behzad GHAFARIZADEHKresba: Behzad GHAFARIZADEH

*****


GALÉRIA KÝCHANIA MOZGU V PREŠOVE

Plagát*****

Po 35 rokoch došlo k reinkarnácii galérie kresleného humoru, ktorá existovala vo foyeri kina Klub Domu kultúry ROH v Prešove. Vznikla z podnetu vtedajších členov kabaretu Corso a jej patrónmi bol Viktor Kubal a Stanislav Holý, ktorí odporúčali autorov a prispeli ku krátkej, ale veľmi zaujímavej etape v histórii kresleného humoru v Prešove. Medzi autormi, ktorých práce sa objavili nechýbali ani Miroslav Barták, Milan Vavro, Fedor Vico, Dušan Pálka, Jaroslav Kerles, či autori z bývalej NDR a Bulharska. Pri príprave výstavnej kolekcie poľských autorov združujúcich sa okolo časopisov Szpilki a Karuzela, v roku 1981, bola výstava celá Minigaléria humoru zrušená a do vitrín sa nasťahovali veselé fotografie zo života BSP – brigád socialistickej práce.

V roku 2014 sa historické reminiscencie oprášili a vďaka podpore klubu Wave v Prešove, v ktorom sa formuje mladá kultúrna komunita, sa idea stálej expozície kresleného humoru naplnila a vrátila späť k ľuďom.

V stredu 7. januára 2015 bola vernisáž výberovej kolekcie zo štyroch ročníkov Kýchania mozgu a prví návštevníci si pozreli aj obrázky A. Boligána, M. Zlatkovského, I. Cvetkova, F. Zuletu, O. Kustovského, B. Kovaříka, P. Matušku či R. Visokaia a P. Sedláka. Bluesovú atmosféru vytvorila kapela Big Cigars. Prvým samostatne vystavujúcim autorom je Mileta Miloradović a v polovici marca sa prezentuje Henryk Cebula z Poľska a počas prvého roka sa predstavia aj autori z Ukrajiny, Bulharska, Čiech, Maďarska, Iránu a Slovenska.

Atmosféra výstavy bola skvelá a predsa mrazivá. Niekoľko hodín pred jej otvorením boli v Paríži zavraždení karikaturisti a redaktori satirického časopisu.

Peter Rázus

(autor textu je zakladateľ a hlavný organizátor a koordinátor medzinárodnej karikaturistickej súťaže “Kýchanie mozgu / Brain sneezing” v Prešove)

*****

gkm1Inštalácia výstavných exponátov v “Galérii Kýchania mozgu”

*****

gkm7Galéria Kýchania mozgu pripravená privítať prvých návštevníkov

*****

gkm5 “Galériu Kýchania mozgu” slávnostne otvoril Peter Rázus, bluesovú atmosféru vytvorila skupina Big Cigars

*****

gkm6Slávnostné otvorenie s hudbou a projekciou

*****

gkm2Romantická atmosféra galérie a prví obdivovatelia vystavených kresieb

*****

gkm4Príjemné chvíle pod kresbami svetových autorov

*****

gkm3V priestoroch galérie vládla skvelá nálada

*****

* Text a foto: Peter Rázus, Prešov


KAZO KANALA – PORTRÉT NA TA3

Televízia TA3 nakrútila portrét významného slovenského karikaturistu Kaza Kanalu, zakladateľa a dlhoročného predsedu Slovenskej únie karikaturistov. Nenechajte si ho ujsť!

Portrét Kaza Kanalu

Kazo KanalaKazo KANALA (1946) – renomovaný slovenský výtvarník – karikaturista, ilustrátor, autor viacerých kníh a tvorca mnohých animovaných filmov. Zakladajúca osobnosť Slovenskej únie karikaturistov a jej dlhoročný prezident. Prezident FECO-Slovensko a čestný člen brazílskej asociácie karikaturistov. Laureát mnohých ocenení, neúnavný propagátor kresleného humoru, iniciátor a organizátor významných národných i medzinárodných podujatí, kurátor mnohých výstav. Počas normalizácie mal publikačný zákaz a nútene vystriedal množstvo rôznych povolaní. Dlhé roky nezištne pripravoval a viedol podujatia pre deti s onkologickými ochoreniami.

*****

Kazo KanalaKresba: Kazo KANALA (Slovensko)

*****

* Profilovú stranu Kaza Kanalu v Cartoon Gallery si môžete pozrieť TU


VÝSTAVA V PREŠOVE: MILETA MILORADOVIĆ

Ako sme vás už pred pár dňami informovali v Prešove bola slávnostne otvorená autorská výstava kresleného humoru srbského karikaturistu Miletu Miloradovića. Organizátor výstavy Peter Rázus nám poskytol ďalšiu zaujímavú dokumentáciu o tejto pozoruhodnej expozícii: plagát, tlačovú správu a niekoľko fotografií z vernisáže – ďakujeme. Pravdaže, radi sa sa s vami o ne podelíme.

Výstava bude trvať do 18. marca 2015.

Plagát - Mileta MiloradovićPlagát k výstave Miletu Miloradovića

*****

YORICK S MASKOU KLAUNA (tlačová správa)

Galéria Kýchania mozgu v Prešove je stálou autorskou expozíciou výberu zo svetového kresleného humoru. Je pokračovaním medzinárodnej súťaže a výstavy Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť, ktorej hlavnou témou je ľudský mozog a jeho schopnosti, groteskného vnímania absurdity a poetiky nonsensu pri hľadaní spoločenskej rovnováhy. Je mladšou sestrou Minigalérie humoru, ktorá vznikla v roku 1980 v bývalom Dome kultúry ROH , kde sa prezentovali poprední výtvarníci – Viktor Kubal, Mirek Barták, Milan Vavro, Dušan Pálka, Fedor Vico či Jaromír Kerles. V roku 1982 pri príprave poľských výtvarníkov publikujúcich v časopisoch Szpilki a Karuzela bola galéria prehlásená za ideologicky nespoľahlivú a na jej miesto nastúpila estrádna veselosť brigád socialistickej práce.

Úvodná vernisáž patrila 18.02.2015 srbskému autorovi Miletovi Miloradovićovi, historicky prvému autorovi, ktorý poslal v roku 2011 svoje práce do medzinárodnej súťaže Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochondrii a späť. Jeho tvorbu symbolizuje plagát Yoricka s maskou klauna, sarkastický glosátor dôležito sa tváriacich sa tém a hipokritických pamprlíkov, pohybujúcich sa v akomkoľvek prostredí.

„ V Prešove dochádza k reinkarnácii mladej kultúrnej komunity, ktorá sa sústreďuje v kluboch – Wave, Lokál, Christiania, a pod., kde sa stretávajú záujemci o antibulvárnu – nekomerčnú kultúru. Realizujú sa zaujímavé koncerty hudobných skupín z oblasti jazzu , folku, fussion , divadelné performance – Single Radicals, ale aj TEDx, či stretnutia IT komunity – WebElement, čo je signálom o ústupe spoločenskej letargie mladých talentovaných ľudí autorov i divákov„ hovorí autor výstavného projektu Peter Rázus Chýba mi však reflexia od mladých recenzentov, študentov umenovedných katedier i profesionálnych novinárov, ktorí by mapovali súčasný stav komunitnej kultúry.

V prvom polroku ešte návštevníci klubu Wave uvidia výstavy Henryka Cebulu, Vladimira Kazanevského, Bernarda Boutona a Gézu Halásza. Sériu výstav pripravila Prešovská rozvojová agentúra PRERAG, ako súčasť pilotného projektu Kreatívna komunita.

*****

FOTO Z VERNISÁŽE:

Mileta MiloradovićUvítací plagát pri vstupe na výstavu

*****

MIleta MiloradovićSlávnostné otvorenie výstavy: Peter Rázus – hlavný organizátor

*****

Mileta MiloradovićVystavené diela MIletu Miloradoviča v priestoroch Wave clubu

*****

Mileta Miloradović - Chaplin u graduJedna z vystavených prác Miletu Miloradovića

*****

* Zdroj: Peter Rázus (Prešov)


POLSLOVO č.18 – HOSŤ: JOZEF CILLER

Ciller-Polslovo

*****

* Zdroj: Dušan Junek (Slovensko)


MILETA MILORADOVIĆ V PREŠOVE

Galéria Kýchanie mozgu

*****

V týchto dňoch začína v Galérii Kýchania mozgu, situovanej vo Wave Clube na Hlavnej ulici 121 v Prešove prvá z plánovaných autorských výstav svetových autorov kresleného humoru, ktorá predstavuje tvorbu výtvarníka a glosátora Miletu Miloradovića zo Srbska.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 18. februára 2015 o 19,00 hod. a výstava potrvá do 18. marca 2015. Odporúčame!

*****

Mileta MiloradovićMileta MILORADOVIĆ (Srbsko)

*****

Z TVORBY MILETU MILORADOVIČA:

Mileta Miloradovic

*****

Mileta Miloradovic

*****

Mileta MiloradovicKresby: Mileta MILORADOVIĆ (Srbsko)

*****


GÉZA HALÁSZ V PREŠOVE

Géza HalászGéza Halász (HU) – Autoportrét

*****

Séria výstav kresleného humoru v Galérii Kýchania mozgu predstavuje ďalšieho významného karikaturistu, ktorým je Géza Halász z Maďarska. Autor kresleného humoru a prezident sekcie karikaturistov Národnej únie maďarských novinárov. Publikuje od 60 rokov minulého storočia v popredných maďarských médiách. Vydal niekoľko kníh kresleného humoru a pre jeho tvorbu je typická technika koláže a prepájanie absurdných situácií do novej kvality.
Výstavu pripravila Prešovská rozvojová agentúra a bola sprístupnená 8.apríla 2015 o 20.00 v klube Wave v Prešove a potrvá do 8.mája 2015.

Peter RÁZUS

*****

Vernisaz HalaszOrganizátor výstavy Peter Rázus pri jej slávnostnom otvorení

*****

NIEKTORÉ Z VYSTAVENÝCH PRÁC GÉZU HALÁSZA

Géza Halász

*****

halasz1

*****

halasz2

*****

halasz5

*****

halasz3

*****

*Zdroj: Peter Rázus/Prešov


VEĽKONOČNÉ SVIATKY

Všetkým priaznivcom karikatúry želáme príjemné Veľkonočné sviatky!

Robert Rousso - PâquesRobert ROUSSO (FR)

*****

Gio-AgnelloMariagrazia QUARANTA – GIO (IT)

*****

Kovařík-Veselé VelikonceBřetislav KOVAŘÍK (CZ)

*****

Jozef Vydrnák-Velkonocny pozdrav 2015Jozef VYDRNÁK (SK)

*****

easter-wr

Willem RASING (NL)

*****

Barbara Brathova - Velka noc

Barbara BRATHOVÁ (SK)

*****

BKI Bratislava

Bulharský kultúrny inštitút Bratislava (BG/SK)

*****


ZLATÝ SÚDOK 2015 – VERNISÁŽ V PREŠOVE

Zlatý súdok 2015, Prešov

Zdroj: Fedor Vico, Prešov


KRUTÉ GROTESKY HENRYKA CEBULU V PREŠOVE

cebula-plagat

*****

Vernisáž výstavnej kolekcie poľského autora kresleného humoru Henryka Cebulu má historický a sociologický presah. Realizovala sa po 75 rokoch takmer na deň presne od rozhodnutia Ústredného výboru komunistickej strany ZSSR popraviť temer 26 000 Poliakov odmietajúcich kolaboráciu so stalinistickým režimom. Katynský les sa stal masovým hrobom ideológie zla a symbolom poľského vzdoru a hrdosti. Tri prestrelené lebky opíc, ktoré nevidia, nehovoria a nepočujú zlo, symbolizujú autorovu kritickú polemiku s absolútne definovanými autoritami. Cebula narúša spoločenské tabu a odkrýva mimikry jedincov skrývajúcich sa v dave. Vidí človeka v grotesknej póze predstieranej dôležitosti v podstate slabého a zbabelého. Ľahostajnosť jeho postáv voči zlu prechádza do vlastnej krutosti a sarkastického glosovania života. Henryk Cebula je autorom, pedagógom a kurátorom galérie Pirana v Przeworsku, do Prešova chodí pravidelne aj ako porotca súťaží Zlatý súdok a Kýchanie mozgu a k téme súťaže hovorí: “Človek rozmýšľa, vymýšľa, a premýšľa – smeruje k dokonalosti a k ideálom. Bez mozgu človek neexistuje… Má zmysel robiť si výsmech z mozgu, ktorý je zodpovedný za všetky naše činy? Objavuje sa rôznorodosť pohľadov, vznášajúcich sa ponad hodnoty duchovné, ale iné boli vzaté z chodníka vulgárnosti …a tam sa mozog stáva fekálnym odpadom. Karikaturisti sa prostredníctvom svojich kresieb usilujú ukázať „bezmozgovcom“, že mozog jestvuje a satirická kresba vďačí za svoju existenciu práve jemu”.

Výstava je realizovaná s podporou Poľského inštitútu v Bratislave a môžete ju navštíviť vo Wave café v Prešove do 8. apríla 2015.

Peter RÁZUS

*****

FOTO Z VÝSTAVY:

cebula-foto1Inštalácia výstavy Henryka Cebulu v Wave Café v Prešove

*****

cebula-foto2Výstavu Henryka Cebulu slávnostne otvoril hlavný organizátor Peter Rázus

*****

NIEKTORÉ Z VYSTAVENÝCH PRÁC HENRYKA CEBULU:

Henryk Cebula / Poľsko

*****

Henryk Cebula / Poľsko

*****

Henryk Cebula / Poľsko

*****

Henryk Cebula / Poľsko

*****

Henryk Cebula / PoľskoKresby: Henryk Cebula / Poľsko

*****

* Zdroj: Peter Rázus, Prešov


PAVEL MATUŠKA NA HRADE

Pavel Matuška na hrade

*****

Pavel Matuška - Usmívání 2

Pavel Matuška - Usmívání 2

* Zdroj: Pavel Matuška (Česká republika)


RASŤO VISOKAI V KAŠTIELI V KRÁSNEJ

kaštieľ Krásna

Popredný slovenský karikaturista Rasťo Visokai po svojej veľmi úspešnej výstave v Múzeu Vojtecha Löfflera v Košiciach v súčasnosti vystavuje prierez svojou celoživotnou tvorbou v kaštieli v Krásnej.

vystava-visokaiRast’o Visokai v súčasnosti žije a tvorí v Košiciach. Jeho mottom je: “Všetko už bolo nakreslené, nie však dokončené. Humor je nekonečný.”

*****

Výstavu vynikajúcej tvorby Rasťa Visokaia môžete zhliadnuť v kaštieli Krásna až do 28. februára 2015. Vrelo doporučujeme!

*****
Z TVORBY RASŤA VISOKAIA:

Rasťo Visokai

*****

Rasťo Visokai

*****

Rasťo VisokaiKresby: Rasťo VISOKAI / Slovensko

*****

* Zdroj: Rasťo Visokai (Slovensko)

*****

* Profil Rasťa Visokaia v Cartoon Gallery si môžete pozrieť TU


HANA V PREŠOVE

S veľkou radosťou konštatujeme, že dramatizácia románu nášho kolegu karikaturistu a spisovateľa Pavla Taussiga (DE/SK) v podaní Kremnického Divadla v podzemí má veľký úspech a najbližšie bude uvedená na Akademickom Prešove 2015 a to dňa 29. apríla o 17,30 hod. v Divadle Alexandra Duchnoviča.

Kolegovi Pavlovi Taussigovi blahoželáme a všetkým fanúšikom kvalitného divadla, ktorí majú možnosť toto predstavenie navštíviť srdečne doporučujeme!

Pavel Taussig: Hana-predstavenie Prešov

*****


ĽUBOMÍR FELDEK HOSŤOM JUBLEJNÉHO POLSLOVA

Polslovo-Feldek

* Zdroj: Dušan JUNEK, Slovensko


AMAZONIA, BRAZÍLIA

amazonia

*****


WILLEM RASING – JUBILEJNÁ VÝSTAVA

Od 2. mája do 13. júna 2015 môžete navštíviť veľkú retrospektívnu výstavu diel Willema Rasinga, ktoré vytvoril v priebehu ostatných 30 rokov a to v Holthus Kulturhus v meste Olst, neďaleko umelcovho rodného mesta Deventer v Holandsku. Výstava je inštalovaná na 3 podlažiach, vrátane centrálneho priestoru.

Willem Rasing-Olst

*****

Holstohus Olst

*****

Holstohus Olst

*****

* Zdroj: Willem Rasing / Holandsko


MILAN SLÁDEK: ANTIGONA

Medzi umením pantomímy a karikatúry by sme pri troche predstavivosti nepochybne mohli nájsť množstvo styčných bodov. S veľkým potešením preto prinášame informáciu o najnovších predstaveniach svetoznámeho míma Milana Sládka, ktorý v Kolíne nad Rýnom práve uvádza svoje predstavenie “Antigona” podľa Sofoklovej tragédie.

Majster Milan Sládek je nám blízky aj v inom smere – on sám veľmi rád a vynikajúco kreslí. Veríme, že vám onedlho budeme môcť predstaviť aj túto oblasť jeho tvorby.

*****

Plagát k premiére predstavenia “Antigona”

*****


MILAN RESUTÍK V POLSLOVE

Polslovo-Milan Resutík

*****

* Zdroj: Dušan Junek (SK)


VÝSTAVA NOVOROČENIEK V PIEŠŤANOCH

PF piestany

*****

* Zdroj: Martin Valo (Piešťany)


JIŘÍ SLÍVA V ISTANBULE

Popredný karikaturista z Českej republiky Jiří Slíva v dňoch 6. – 31. januára 2016 vystavuje v Istanbule v Turecku svoju mimoriadne úspešnú kolekciu karikatúr inšpirovanú životom a dielom svetoznámeho spisovateľa Franza Kafku.

Jiří Slíva - Istanbulda

*****

Vernisáž výstavy v Istanbule sa tešila mimoriadnej pozornosti a záujmu publika i medií, ktorí sa zišli v naozaj úctyhodnom počte. Jiří Slíva sa s nami podelil o niekoľko fotografií z otvorenia výstavy, ako aj o svoje dojmy, ako ich zaznamenal pre týždenník “Euro”, ktorého je dvorným autorom.

Jiří Slíva-Kafka v IstanbuleJiří Slíva-Kafka v Istanbule

*****

* Zdroj: Jiří Slíva (Česká republika)


MARCO D’AGOSTINO – VÝSTAVA V PESCARE

d'Agostino-Auguri

*****

* Zdroj: Marco D’Agostino (Taliansko)


NEOBYČAJNÝ VIANOČNÝ DAR

Výnimočný dar od renomovaného slovenského básnika, prozaika, dramatika a prekladateľa Ľubomíra Feldeka – úplné vydanie knihy “ŤAHÁK Z DEJÍN SLOVENSKEJ LITERATÚRY alebo Od Lomidreva po Malkáča” si môžete stiahnuť na stránke Cartoon Gallery – kliknite SEM.


MARIE PLOTĚNÁ PRO SVĚTLUŠKU 2016

Vynikajúca umelkyňa z Českej republiky Marie Plotěná je autorkou výtvarných diel pre najnovší “Kalendář pro světlušku”, výnos z predaja ktorého bude použitý pre pomoc ťažko zrakovo postihnutým deťom i dospelým.

Marie Plotěná pro Světlušku

Krst kalendára a podpisová akcia na jeho podporu sa uskutočnili nedávno v Brne a Prahe. Viac o tejto udalosti si môžete prečítať na tomto linku: http://www.rozhlas.cz/svetluska/akce/_zprava/krest-a-autogramiada-kalendare-pro-svetlusku-2016–1557666

*****

O možnosti zakúpiť, či objednať si “Kalendář pro světlušku 2016” s nádhernými dielami Marie Plotěnej (a tým prispieť na dobrú vec) si môžete prečítať na tomto linku: http://www.rozhlas.cz/svetluska/kalendar/_zprava/kalendar-pro-svetlusku–1512483

*****

Intereview s Marií Plotěnou pre Český rozhlas si vypočujte na tomto linku: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3514415

*****

* Zdroj: Marie Plotěná (Česká republika)


WORKSHOP A VÝSTAVA V POĽSKOM INŠTITÚTE

Poľský inštitút v Bratislave si Vás dňa 10. decembra 2015 o 17.00 hod. dovoľuje srdečne pozvať na vernisáž výstavy diel, ktoré vytvoria v ten deň účastníci workshopu “Karikatúry za ľudské práva”. Jednotlivé práce budú vystavené v Poľskom inštitúte v oknách od Klobučníckej ulice.

mandor-workshop

*****


ERNEST SVRČEK – PREMENY

svrcek-premenycg

*****

Ako pozvanie na výstavu pre všetkých priaznivcov umenia koláže tohoto popredného slovenského autora pridávame aj novoročenku Ernesta Svrčka pre blížiaci sa rok 2016.

Ernest Svrček - PF 2016

*****

* Zdroj: Ernest Svrček (Slovensko)


JIŘÍ SLÍVA – VÝSTAVA V BANGKOKU

Jiří Slíva - Bangkok

* Zdroj: Jiří Slíva (Česká republika)


JERZY GLUSZEK – VÝSTAVA V BELGICKU

Vynikajúci umelec a karikaturista Jerzy Głuszek z Poľska vystavuje svoje jedinečné karikatúry v renomovanom Európskom Cartoon Centre v meste Kruishoutem v Belgicku.

*****

ECC Kruishoutem-Jerzy GluszekPlagát výstavy Jerzyho Głuszeka

*****

Výstavu tvorby Jerzyho Głuszeka v ECC Kruishoutem (BE) môžete navštíviť od 27. septembra do 20. decembra 2015, každú nedeľu od 10,00 do 12,00 hod. a od 14,00 do 17,00 hod. Skupiny od 10 osôb a viac sú vítané aj v iné dni po predchádzajúcom dohovore.

Pre viac info si pozrite webstránku ECC – kliknite SEM

*****

Jerzy GluszekKresba: Jerzy GLUSZEK (Poľsko)

*****

Jerzy Gluszek - ECC KruishoutemPríjemné stretnutie popredných európskych karikaturistov na vernisáži Jerzyho Gluszeka v ECC Kruishoutem – zľava doprava: Nikola Hendrickx (BE), Pol Leurs (LU), Constantin Sunnerberg / Cost. (BE), Luc Vernimmen (BE), Emiel De Bolle (BE), Jerzy Gluszek (PL), Luc Descheemaeker / O-Sekoer (BE)

*****

* Rozsiahlu kolekciu diel Jerzyho Głuszeka si môžete pozrieť TU

*****

* Zdroj: Jerzy Gluszek (Poľsko)


PRESTÍŽNA CENA PRE CASTILLEJOS-a

Známy mexický karikaturista Dario Castillejos, predseda Cartonclubu bol ocenený Národnou novinárskou cenou za rok 2015 za karikatúru nazvanú “Spravodlivosť v kríze”. Blahoželáme!

Darío Castillejos-Justicia en crisis.Dario CASTILLEJOS (Mexiko): “Spravodlivosť v kríze”

*****

* Zdroj: Francisco Punal Suarez (Španielsko)


O-SEKOER (BE) – VÝSTAVA V PREŠOVE

o-sekoer

Kresba: Luc Descheemaeker / O-SEKOER (Belgicko)

*****

Belgický karikaturista Luc Descheemaeker (*1955) s pseudonymom “O-SEKOER” prednáša teóriu umenia a kultúry v Ústave Sint-Joseph v Torhout. O-SEOKER je flámska slovná hračka, znamenajúca “pomoc” a jej nositeľ kreslí karikatúry, tvorí humorné fotografie a je nositeľom viac ako 180 medzinárodných ocenení. Jeho obrázok, na ktorom je domáca gazdiná, ktorá si po celodennej šichte užíva uprostred noci svoju siestu v pozícii povrazolezkyne nad spiacim mestom sa stal dekoratívnym hitom kancelárií a v medzinárodnej súťaži Kýchanie mozgu 2013 na tému Balans získal Cenu divákov. Popri relaxáciách, sú vo výstavnej kolekcii zastúpené aj práce, odhaľujúce skomercionalizovanie autority a symbolu kresťanstva, frustrujúcu osamelosť jedinca i spoločnosti. Autor reaguje aj na súčasný krutý terorizmus, mediálne násile a odráža pocity ľudí na tieto situácie a veselý úsmev vystrieda grimasa sarkastickej bezradnosti.

Výstava je inštalovaná v klube Wave v Prešove a má skvelý ohlas. Na vernisáži vystúpili aj dvaja mladí umelci – Ján Jendrichovský a Peter Gustáv Hrbatý, ktorí pripravili reflexiu na autorovu tvorbu s použitím textov francúzskeho filozofa Voltaira a protestsongmi spevákov z rokov 1968 až 1989.

Bolo to zaujímavé prepojenie názorov o slobode, násilí a agresivite v kontexte súčasnej situácie v Európe.

Od novembra bude výstava inštalovaná spolu s výberom z tvorby ďalších autorov (Kazanevsky, Halász, Cebula, Miloradovic, atď.) v priestoroch prešovskej nemocnice ako súčasť arteterapie …

Peter RÁZUS organizátor výstavy

*****

FOTO Z VÝSTAVY

O-SekoerMladi umelci Ján Jendrichovský a Peter Gustáv Hrbatý prezentovali reflexiu na tvorbu O-Sekoera

*****

O-Sekoer Výstava tvorby belgického umelca O-Sekoera v priestoroch Wave klubu v Prešove

*****

O-SekoerPriaznivci umenia cartoons počas prehliadky vystavených diel

*****

* Text a foto: Peter RÁZUS, Prešov (SK)


DANIELA KAPITÁŇOVÁ V POLSLOVE

Kapitanova-Polslovo

*****

FOTOGRAFIE Z ÚSPEŠNÉHO VEČERA “POLSLOVO” Č. 21 SO SPISOVATEĽKOU DANIELOU KAPITÁŇOVOU

ps-kapitanova1cgxHostiteľ večera a autor cyklu Polslovo – Dušan Junek

*****

ps-kapitanova4cgxHosť večera – spisovateľka Daniela Kapitáňová

*****

ps-kapitanova2cgx Dušan Junek a Daniela Kapitáňová počas zaujímavého rozhovoru o živote a tvorbe autorky. Hudbu zabezpečili Michal Lederleitner a Martin Matiašovič

*****

ps-kapitanova3cgxBonus k pútavému rozprávaniu: Vlastnoručne a s láskou napečené koláčiky

*****

ps-kapitanova5cgxPočetné vnímavé publikum

*****

ps-kapitanova6cgxV hľadisku nechýbalo ani veľa významných osobností slovenskej kultúry: Tomáš Janovic, Ľubomír a Oľga Feldekovci, Dušan Dušek, Pavol Vilikovský a mnohí ďalší

*****


PAVEL MATUŠKA – REČI

Pavel MatuškaPavel MATUŠKA (CZ) – Řeči do (příznivého) větru

*****


PAVEL MATUŠKA – MISTR JAN HUS

V týchto dňoch sme si pripomenuli okrúhlych 600 rokov od smrti významného stredovekého českého teológa, kazateľa a náboženského reformátora majstra Jana Husa. Táto udalosť samozrejme nemohla uniknúť ani pozornosti karikaturistov – veľmi podnetným a vtipným spôsobom spracoval túto tému vynikajúci český umelec a karikaturista Pavel Matuška. Svojím dielom nielenže nič neuberá na význame tejto dejinnej udalosti, ale naopak, pridáva jej ďalší rozmer s presahom do prítomnosti.

Jan HusPavel MATUŠKA (CZ) – Mistr Jan Hus vznáší protest proti sponzorovi svého procesu

*****

Zdroj: Pavel Matuška, Česká republika


GÉZA HALÁSZ: MOZOG

Geza Halasz - BrainGéza HALÁSZ (HU) – Mozog

*****


NOVÁ KARIKATÚRA ROBERTA ROUSSO

Robert Rousso-NewAmericanGothicRobert ROUSSO (FR) – Nová americká gotika

*****


VLADIMÍR KAZANEVSKY V PREŠOVE

Galéria Kýchanie mozgu

*****

Vynikajúci ukrajinský výtvarník a teoretik kresleného humoru Vladimír Kazanevsky je v prešovskej Galérii Kýchania mozgu zapísaný ako autor titulného obrázku dívajúcich sa neurochirurgov na bustu sebavedomého byrokrata, po trepanácii jeho hlavy.

V jeho ďalších vystavených prácach však nájdeme aj manifestácie bezhlavých falangistov i servilných más, ktoré vlastné myslenie nepotrebujú a nahrádzajú ho autoritatívnou disciplínou. Uznania a ceny za jeho tvorbu sú z celého sveta a jeho kresby boli uverejnené v Japonsku, USA, Švajčiarsku, Francúzsku …

Okrem toho je Vladimír Kazanevsky aj autorom úvah o historickom vývoji kresleného humoru, sexualite v karikatúrach či kríze kresleného humoru.

Peter RÁZUS zakladateľ Galérie Kýchania mozgu a organizátor výstavy

*****

* ZÁZNAM z vernisáže si pozrite v rubrike VIDEO

*****

NIEKOĽKO KRESIEB Z VÝSTAVY V. KAZANEVSKÉHO V PREŠOVE

Vladimir Kazanevsky

*****

Vladimir Kazanevsky

*****

Vladimir Kazanevsky

*****

Vladimir Kazanevsky

*****

Vladimir KazanevskyKresby: Vladimír KAZANEVSKY (Ukrajina)

*****

* Zdroj: Peter Rázus, Prešov


ĽUBOMÍR KOTRHA V PREŠOVE

kotrha-lubomirĽubomír Kotrha (viď foto), nezameniteľná osobnosť slovenského kresleného humoru bude vystavovať svoje práce od 10. januára 2017 v Galérii Kýchania mozgu v centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.

Od svojho premiérového vtipu v roku 1967 jeho tvorba predstavuje úctyhodných 50 000 kreslených vtipov. Je ilustrátorom a autorom viacerých kníh kresleného humoru, ale aj autorom kresleného večerníčka Dada & Dodo. Zúčastňuje sa súťaží a výstav kresleného humoru po celom svete a je nositeľom zatiaľ 120 ocenení z Tokia, Ancony, Skopje, Edinburghu, Písku, Prešova, Nového Mesta nad Váhom, Istanbulu…

Výstavu v Prešove môžete navštíviť do 8. februára 2017.

Peter RÁZUS organizátor výstavy

*****

KRESBY ĽUBOMÍRA KOTRHU

kotrha-2

*****

kotrha-1a

*****

kotrha-3

*****

* Zdroj: text a kresby poskytol Peter Rázus (SK), autor kresieb: Ľubomír Kotrha (SK)


CIMRMAN V HLOHOVCI

cimrman

*****

* Zdroj: František Bojničan (SK)


ŽENSKÉ PRÁVA V PREŠOVE

woman-rights-posterPlagát výstavy “ŽENSKÉ PRÁVA” v Prešove

*****

Výstavná kolekcia kresleného humoru z medzinárodnej výstavy “Ženské práva”, ktorú zorganizoval Arifur Rahman, bangladéšsko-nórsky výtvarník a vydavateľ online cartoon magazínu tOOns MaG, bude otvorená 10. decembra 2016 o 19:00 hod. v Galérii Kýchania mozgu v prešovskom klube Wave a bude sprístupnená až do 10. januára 2017. V spolupracujúcej galérii Avistegnernes Hus v Drobaku v Nórsku bude inštalovaná tvorba slovenských autorov kresleného humoru.

Peter RÁZUS

*****

NIEKOĽKO OBRÁZKOV Z VÝSTAVY

arifur-ramhan-bangladeshArifur RAHMAN (Nórsko/Bangladéš)

*****

evzen-davidEvžen DAVID (Česká republika)

*****

vladimiras-beresniovas-lituaniaVladimiras BERESNIOVAS (Litva)

*****

harold-joeyHarold JOEY (Filipíny)

*****

marcin-bondarowicz-polandMarcin BONDAROVICZ (Poľsko)

*****

mahmaz-yazdani-iranMahmaz YAZDANI (Iran)

*****

* Zdroj: Peter Rázus (SK)


JOZEF VYDRNÁK – LOGOS

jv-plagatPlagát výstavy Jozefa Vydrnáka

*****

Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne

v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja

a autor

vás srdečne pozývajú na vernisáž výstavy

*JOZEF VYDRNÁK / LOGOS*

* (MAĽBA, KRESBA, GRAFIKA) *

vo výstavných priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja

ul. K dolnej stanici 7282/20A

v piatok 2. decembra 2016 o 17.00 h.

Kurátor výstavy: PhDr. Marián Kvasnička

Výstava potrvá do 5. januára 2017

a bude otvorená v pracovné dni od 8.00 – 16.00 h.

*****

Z TVORBY JOZEFA VYDRNÁKA

jv1

*****

jv2

*****

KATALÓG výstavy Jozefa Vydrnáka “LOGOS” nájdete TU

*****

* Zdroj: Jozef Vydrnák (SK)


PREZENTÁCIA NOVEJ KNIHY

S veľkým potešením sme zaznamenali, že práve vychádza nová kniha s príznačným názvom “TYPO: Grafik: Um) No. 1“, a podtitulom “A-B-C-D súčasnej vizuálnej komunikácie a kultúry“, čo signalizuje špičkový obsah nielen pre odborníkov z oblasti grafického dizajnu, ale pre všetkých fajnšmekerov z umeleckej a kultúrnej brandže a samozrejme aj všetkých milovníkov umenia a umu všeobecne. Vysokú kvalitu garantujú už samotné mená autorov tejto lahôdkovej publikácie, ktorými sú vysoko rešpektovaní umelci Vladislav Rostoka a Dušan Junek.

S autormi sa budete môcť osobne stretnúť na prezentácii knihy “TYPO: Grafik: Um“, ktorá sa uskutoční v stredu 30. novembra 2016 o 10:00 hod. v Galérii dizajnu SCD SATELIT v bývalých Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave.

Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť – srdečne doporučujeme!

*****

junek-kniha* Zdroj: Dušan Junek (SK)


OLEKSIJ KUSTOVSKIJ v PREŠOVE

Olexij Kustovskij, ukrajinský výtvarník, začal svoj profesionálny kresleno-humorný životopis písať ako botanik, ale v súčasnosti by mohol byť vedúcim expertom v akadémii sociálnej seizmografie, pretože v svojich obrázkoch zachytáva tektoniku byrokraticko-ideologických štruktúr.

Veľmi citlivo registruje signály blížiacej sa katastrofy, upozorňuje na hroziace nebezpečenstvo a alarmuje záchranárske tímy pokojne odpočívajúce v našej šedej kôre mozgovej.

Vernisáž jeho obrázkov bude v klube Wave 8. novembra 2016 o 19:00 hod.

Radšej raz vidieť než stokrát čítať.

Peter RÁZUS organizátor výstavy

*****

Z TVORBY OLEKSIJA KUSTOVSKÉHO

Oleksy Kustovsky Ukraine

*****

Oleksy Kustovsky Ukraine*****

Oleksy Kustovsky Ukraine

*****

 Oleksy Kustovsky Ukraine

*****

 Oleksy Kustovsky Ukraine

*****

* Zdroj: Peter Rázus, organizátor výstavy (SK)


ZLATÝ SÚDOK 1995 – 2016

plagat

*****

pozvanka

*****

* Zdroj: Fedor Vico (SK) – organizátor medzinárodnej súťaže Zlatý súdok a šéfredaktor časopisu BUMerang


FRAŠTACKÝ TŔŇ 2016, HLOHOVEC

frastacky-trn

*****


KATZ & KATZ V PREŠOVE

cg-2katz-poster

*****

Katz & Katz. 5.10.2016 o 19.00 hod. vo Wave – centre nezávislej kultúry Prešov. Jablko kresleného humoru padlo presne pod strom. Izraelskí autori, otec Grigori a syn Ilya prezentujú svoju tvorbu kreslenohumorumilovným Prešovčanom a ďalším im podobným obyvateľom planéty.

Peter Rázus

*****

FOTO Z VERNISÁŽE:

katzkatz-1Organizátor výstavy Peter Rázus predstavuje autorov

*****

katzkatz-4

*****

katzkatz-2

*****

katzkatz-3

*****

OBRÁZKY Z VÝSTAVY:

Grigori Katz 1Grigori KATZ – Hriech

*****

Grigori Katz 2Grigori KATZ – Víno

*****

Iya Katz 1Ilya KATZ – Hriech

*****

Ilya Katz 2Ilya KATZ – Víno

*****

* Zdroj: Peter Rázus, Prešov (SK)


SLOVENSKÁ KARIKATÚRA V NÓRSKU

slovakcartoonsposter

*****

Kýchanie mozgu dorazilo do Osla

Galéria kresleného humoru „Kýchanie mozgu“, ktorú kurátorsky a manažérsky riadi Prešovská rozvojová agentúra PRERAG, pripravila projekt Slovak Cartoons 2016, podporený z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia. Výstavná kolekcia prezentovaná v nórskom hlavnom meste Oslo pozostáva z prác 11 slovenských autorov kresleného humoru, ktorí sa v apríli prezentovali na festivale humoru v ukrajinskej Poltave a do konca októbra budú ich diela v Galleri Bygdøy Allé – Kunstantikvariat Pama a následne budú v decembri inštalované v Drobaku v galérii Avistegnernes Hus.

*****

slovakcartoonsoslo1Výstava Slovak Cartoons v Galleri Bygdøy Allé Oslo, Nórsko

*****

slovakcartoonsoslo2Pôvabné fanúšičky karikatúry z Nórska

*****

 • “Aké sú rozdiely medzi ukrajinskou a nórskou prezentáciou?” – to je otázka pre Petra Rázusa, kurátora výstavy:

„Kreslený humor vzniká v prostredí ovplyvnenom sociálno – historickou skúsenosťou, ale aj ideológiou, ktorá formovala tvorbu autorov i publika, ktoré humor, a nielen kreslený, prijímalo. Kladne i záporne, s potleskom i väzenským mundúrom. Ukrajinskí autori napr. V. Kazanevsky ,O. Kustovsky, I. Lukačenko patria k svetovej špičke a ich intelektuálno-kresliarske zázemie ovplyvňuje aj kvalitu výstav a súťaží, či celkový profesionálny prístup k organizovaniu podujatí. V našej databáze je ich niekoľko desiatok. Nórskych autorov je podstatne menej a momentálne ich viac reprezentujú autori, ktorí tam našli svoj nový bezpečný domov. V galérii Kýchania mozgu už minulý rok vystavoval sýrsky autor Fadi Abou Hasan a jeho témou bolo násilie a migrácia. „Organizačne výstavu pomohlo kvalitne zabezpečiť Veľvyslanectvo SR v Oslo a na prezentácii konanej pri príležitosti Dňa ústavy SR a prvého Predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie sa zúčastnilo temer 130 členov diplomatického zboru, zástupcov Úradu vlády SR a ďalších pozvaných hostí. „Náš oficiálny partner Pal Sagen sa venuje hlavne predaju historických máp i diel nórskych autorov a výstava slovenského kresleného humoru bola jeho premiérová. Ďalším partnerom sa stal Arifur Rahman, bangladéšsky autor a editor internetového spravodaja tOOns MaG žijúci v Drobaku. Začiatkom decembra predstaví v Prešove medzinárodnú výstavu kresleného humoru „Práva žien“, doplnil Peter Rázus.

 • Na čom sa nórski návštevníci najviac usmievali?

„Prvé reakcie boli pozitívne a diváci reagovali hlavne na aktuálne témy, napr. na obrázok Michala Barvičáka znázorňujúceho skupinu putujúcich migrantov v nekonečnom kole európskej administratívy, Kotrhových futbalistov s dynamitovými opaskami, ale aj na portrétnej karikatúre cestovateľa Thora Heyerdala od Jána Fiťmu.“

*****

janfitma-thorheyerdahl

Ján FIŤMA (SK) – Thor Heyerdahl

*****

miroslavbarvircak-slovakiaKresba: Miroslav BARVIRČÁK (SK)

*****

Kreslený humor je dopingom doplňujúcim energiu optimizmu a nedá sa ním našťastie nikdy predávkovať. Prešovské humoristické spanilé jazdy by mali pokračovať aj budúci rok na Balkáne i v Škandinávii.

*****

* Zdroj: Peter Rázus, Prešov (SK)


LUKA LAGATOR V PREŠOVE

Luka Lagator, autor kresleného humoru z Čiernej Hory, bude 7. septembra 2016 o 20:00 hod. ďalším výtvarníkom, ktorý sa prezentuje svojou tvorbou v prešovskom klube Wave.

Lagator-PosterPlagát výstavy Luku Lagatora v Prešove

*****

Svoje jubilejné 100-té ocenenie získal tento prestížny autor na súťaži kresleného humoru Kýchanie mozgu – od kalokagathie k hypochonrii a späť práve v Prešove. Jeho kolekcia kresleného humoru ponúka divákom kontroverzný pohľad na groteskné pozície pretvarujúcich sa autorít, sebavedomo hľadiacich do krivého zrkadla s nádejou, že budú lepší, krajší a múdrejší…

Kto neverí, nech sa díva až do 10. októbra 2016.

Peter Rázus

*****

Lagator-RefugeesLuka Lagator (ME) – Utečenci

*****

Lagator-A victimLuka Lagator (ME) – Obeť

*****

Lagator-Monkeys businessLuka Lagator (ME) – Monkey’s business

*****Lagator-SpeekerLuka Lagator (ME) – Rečník

*****

Lagator-National cuisineLuka Lagator (ME) – Národná kuchyňa

*****

* Text a karikatúry poskytol organizátor výstavy Peter Rázus (SK)


VÝSTAVA “FACING THE CLIMATE” V KOŠICIACH

Po nedávnej úspešnej prezentácii vo Viedni a Bratislave bude výstava karikatúr s názvom “Facing the Climate”, ktorej cieľom je upozorniť na naliehavé otázky klimatických zmien, predstavená aj v metropole východu v Košiciach. Tento mimoriadny výtvarno-ekologický projekt vznikol v roku 2009 z iniciatívy Švédskeho inštitútu v Štokholme a odvtedy výstava putuje po mnohých krajinách sveta (viď mapa nižšie) a zhliadlo ju už viac ako 370 000 ľudí.

FtC mapMapa putovania výstavy “Facing the Climate” po svete

*****

FtC KosicePlagát výstavy “Facing the Climate” v Košiciach

*****

Švédsky inštitút v Štokholme a Švédske veľvyslanectvo vo Viedni v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni, Rakúskym kultúrnym fórom v Bratislave, Múzeom karikatúry v Kremse a Univerzitou úžitkového umenia vo Viedni predstavujú výstavu “FACING THE CLIMATE” v Tabačke Kulturfabrik v Košiciach. Výstava prináša práce piatich švédskych, piatich rakúskych a piatich slovenských karikaturistov na tému klimatických zmien.

VYSTAVUJÚCI AUTORI:

ŠVÉDSKO:

 • Love ANTELL
 • Magnus BARD
 • Riber HANSSON
 • Helena LINDHOLM
 • Karin SUNVISSON

RAKÚSKO:

 • Andrea Maria DUSL
 • Jeffrey GUAN
 • Bruno HABERZETTL
 • Nicolas MAHLER
 • Janina WEGSCHEIDER

SLOVENSKO:

 • Karol ČIZMAZIA
 • Kazo KANALA
 • Vojtech KRUMPOLEC
 • Bobo PERNECKÝ
 • Laco TORMA

Miesto: Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice

Otvorenie výstavy: 26. júla 2016 o 18,00 hod.

Trvanie výstavy: 27. júl – 15. september 2016

Tešíme sa na Vašu návštevu!

*****

KATALÓG VÝSTAVY

Katalog<<< Pre otvorenie katalógu kliknite na obálku >>>

*****


JIŘÍ SLÍVA – VÝSTAVA V ANKARE, TURECKO

“Vypadá to, že “moji Turci mi rozumějí”…, parafrázuje Jiří Slíva s vtipom jemu vlastným známy výrok. A skutočne – Kafkovská tematika Jiřího Slívu zaznamenáva v Turecku mimoriadny ohlas – najnovšie predstavuje kolekciu karikatúr od svetoznámeho českého karikaturistu Galeri Cankaya v hlavnom meste Turecka Ankare. Návštevníci môžu obdivovať diela Jiřího Slívu od 14. do 30. júna 2016.

ankara-sliva

*****


MILAN SLÁDEK – VÝSTAVA V KOLÍNE, NEMECKO

Svetoznámy mím slovenského pôvodu Milan Sládek predstaví v CHINA FORUM – GALERIE T v Kolíne nad Rýnom v Nemecku svoju maliarsku tvorbu. Výstava má názov “ZHUANGZIS T-RAUM” a je poctou vynikajúcej nemeckej umelkyni Brigitte Zeumer, ktorá zomrela v r. 2015 a ktorú spájalo s Milanom Sládkom dlhoročné priateľstvo.

Vernisáž výstavy bude 11. júna 2016 o 18:30 hodine a okrem majstrových malieb budú mať návštevníci možnosť zhliadnuť vystúpenie Milana Sládka a ďalších umelcov. Výstava potrvá do 12. júla 2016.

*****

Sladek 1

*****

Sladek 2

*****


ZASADANIE POROTY “OLIVE” CARTOON CYPRUS

Karikatür_Pankart_-_Afiş_2016x

*****


RASŤO VISOKAI – VÝSTAVA V PREŠOVE

Dňa 11. mája 2016 o 20.00 hodine bude v klube Wave na Hlavnej 121 v Prešove otvorená výstava popredného slovenského karikaturistu Rasťa Visokaia. Srdečne pozývame!

*****

visokai v presovePlagát k výstave Rasťa Visokaia (SK)

*****

(Hu) Mor ho !!! – Rasťa Visokaia

Výstava rodeného Prešovčana, žijúceho v Košiciach, skvostného múdreho filozofa, ktorý svojou tvorbou provokoval a stále provokuje politických i úradníckych kostlivcov prežívajúcich vo svojich sarkofágoch, zahľadených do vlastných portrétov.
Kto tomu neverí, nech príde a kto verí tiež.

Peter RÁZUS organizátor a kurátor výstavy

*****

* Zdroj: Peter Rázus, Prešov (SK)


KARLJUKA 2016 POLTAVA, UKRAJINA

karljuka 2016

*****

KARLJUKA 2016 & archetyp krivých húb

Ak ste v Poltave, rodisku N. V. Gogoľa, patrí sa citovať klasickú múdrosť: „Na zrkadlo sa hnevá ten, kto má krivú hubu.“ Čím je huba krivšia, tým viac hnevu od jej majiteľa, ale i viac smiechu od prizerajúcich sa.

Jedenásť slovenských autorov, ktorí ponúkli svoje diela ukrajinským divákom má s archetypom krivých húb svoje bohaté skúsenosti a odmenou neboli dôležité medaily, ale chaplinovská katarzia smiechom. Reprezentačnú jedenástku tvorili Andrej Mišanek, Bobo Pernecký, Fedor Vico, Rasťo Visokai, Vladimír Pavlík, Miroslav Barvičák, Ivan Chadžiev, Vojtech Krumpolec, Ľubomír Kotrha, Ján Fiťma a Rado Repický.

Perfektne zorganizované medzinárodné podujatie kresleného humoru KARLJUKA 2016, ktorého súčasťou bola aj spoločná vernisáž slovenských karikaturistov v kombinácii s autorskými výstavami Viktora Bogoroda, Viačeslava Šilova, víťazov súťaže “Porazili sme Hitlera, vyhráme nad puťlerom” i tematickej kolekcie „Humor vo vesmíre“ Ivana Varčenka. Čestnými hosťami boli karikaturisti Vladimír Kazanevsky a Nikola Kapusta.

Hlavným organizátorom podujatia bol Michail Schlafer, ktorý komentoval toto medzinárodné podujatie: ”… hľadal som odlišnosti slovenského kresleného humoru od ukrajinského, poľského či iránskeho. Nenašiel som, pretože každého dobrého autora v istej dobe provokuje k tvorbe reakcia na sofistikovane moderné, ideologické, ekonomické, estetické i morálne grimasy samozvaných autorít, ale mnohokrát aj módne grimasy prizerajúceho sa, súhlasne vyškereného publika”. A tento spoločný názor spája Karljuku i Kýchanie mozgu. Výstava slovenských autorov bola podporená z grantu Fondu na podporu umenia.

Peter RÁZUS
spoluorganizátor výstavy

*****

FOTO Z VERNISÁŽE

Karljuka 2016 Poltava (UA)Karljuka 2016: prvý zľava Peter Rázus (SK), druhý sprava Vladimír Kazanevsky (UA)

*****

Karljuka 2016 Poltava (UA)Obrovský záujem divákov, aký sa vidí len málokedy

*****

Karljuka 2016 Poltava (UA)Foto z výstavy

*****

Karljuka 2016 Poltava (UA)Bolo skutočne na čo pozerať

*****

Karljuka 2016 Poltava (UA)

Organizátori výstavy s maskotom uprostred: vľavo Peter Rázus (SK), vpravo Michail Schlafer (UA)

*****

NIEKTORÉ Z VYSTAVENÝCH PRÁC

Mikhailo ShlapherMichailo Šlafer (UA)

*****

Victor BogoradViktor Bogorad (RU)

*****

Viacheslav ShilovViačeslav Šilov (RU)

*****

Vojtech KrumpolecVojtech Krumpolec (SK)

*****

Rado RepickyRado Repický (SK)

*****

Vladimir PavlikVladimír Pavlík (SK)

*****

Miroslav BarvircakMiroslav Barvirčák (SK)

*****

Text a foto poskytol: Peter Rázus, Prešov (SK)


IVAILO CVETKOV – VÝSTAVA V PREŠOVE

Ako sa už stalo dobrým zvykom, vďaka aktivitám Petra Rázusa z Prešovskej rozvojovej agentúry PRERAG, v Prešove pravidelne vystavujú svoju tvorbu renomovaní zahraničnú karikaturisti.

cvetkov-poster

Samozrejme, nebolo tomu inak ani teraz – dňa 13. apríla 2016 o 20.00 hod. bola v klube Wave na Hlavnej ulici 121 otvorená výstava kresleného humoru, ktorá prináša rozsiahly výber z tvorby popredného bulharského karikaturistu Ivaila Cvetkova. Výstavu môžete navštíviť až do 12. mája 2016.

*****

Ivailo Tsvetkov-AutocaricatureIvailo Cvetkov (BG) – Autoportrét

*****

Ivailo Tsvetkov (BG)

*****

Ivailo Tsvetkov (BG)

*****

Ivailo Tsvetkov (BG)Kresby: Ivailo CVETKOV (BG)

*****

* Profilovú stránku Ivaila Cvetkova v Cartoon Gallery nájdete TU

*****

* Zdroj: Peter Rázus, Prešov (SK)


VALENTIN GEORGIEV – AMORE SAPORE

Valentin Georgiev, vynikajúci karikaturista z Bulharska, držiteľ mnohých medzinárodných ocenení, predstavil svoju výstavu erotických kresieb s názvom “AMORE SAPORE” v Bulharskom kultúrnom stredisku v Bratislave dňa 5. apríla 2016. Boli sme tam a prinášame Vám krátku fotoreportáž z vernisáže – viď nižšie.

Georgiev*****

Amore Sapore – výstava erotickej karikatúry Valentina Georgieva

Otvorenie: 5. apríla 2016 o 17:30, BKI, Jesenského 7, Bratislava

Valentin Georgiev sa narodil v roku 1970 v Trgovište. Absolvoval VTU Sv. Cyrila a Metoda vo Velikom Trnove, študijný odbor maľba. Je členom Zväzu bulharských umelcov a predsedom pobočky Zväzu v Ruse. Zúčastnil sa mnohých domácich a medzinárodných výstav, festivalov a tvorivých workshopov. Mal šesť samostatných výstav doma a v zahraničí. Je držiteľom ocenení z domácich a medzinárodných súťaží v rámci krajín EU, Brazílie, Turecka, Macedónska, Ukrajiny, Sýrie, Číny a iných. Bol menovaný karikaturistom sveta pre rok 2010. Bol členom porôt v domácich a medzinárodných súťažiach v Poľsku, na Slovensku, v Iráne, Sýrii, Indii, Azerbajdžane a v Turecku.

Organizátor: BKI, Bratislava

*****

FOTOREPORTÁŽ Z VERNISÁŽE VÝSTAVY “AMORE SAPORE”

Amore saporeVernisáž výstavy “Amore Sapore”: výstavu uviedla riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu pani Vania Radeva za prítomnosti vystavujúceho autora Valentina Georgieva (BG)

*****

Vernisáž - publikumPočetné publikum na vernisáži výstavy “Amore sapore” v BKI Bratislava

*****

Vernisáž - príhovor autora Valentin Georgiev svojím vtipným príhovorom vyvolal úsmev na tvári pani riaditeľky Vanie Radevy i prítomných priaznivcov autorovej tvorby

*****

Prehliadka výstavyPriaznivci umenia si s veľkým záujmom prezerali vystavené diela Valentina Georgieva

*****

Prehliadka výstavyNa vernisáži výstavy vládla výnikajúca nálada

*****

Valentin Georgiev kreslí karikatúruValentin Georgiev kreslí karikatúru návštevníka vernisáže

*****

Šťastný majiteľ karikatúryŠťastný majiteľ karikatúry

*****

KarikatúraValentin Georgiev vytvoril karikatúru pani Eleny Arnaudovej, predchádzajúcej riaditeľky BKI

*****

Veľký záujemO karikatúry Valentina Georgieva bol medzi prítomnými návštevníkmi mimoriadny záujem

*****

Ďalšia karikatúraO chvíľu bude ďalšia karikatúra

*****

Spoločné foto s autoromA ešte spoločné foto s autorom

*****

Model a dieloModel a hotové dielo

*****

Podoba nepopierateľnáSpokojný autor i zobrazení páni – karikatúry boli naozaj výstižné

*****

* Zdroj: Bulharské kultúrne stredisko Bratislava (SK), foto: Karol Čizmazia (SK)


JIŘÍ SLÍVA – KAFKA v ESKISEHIR, TURECKO

Odhaduje sa, že na svete existuje cca 30 až 35 múzeí karikatúry. V Turecku pôsobia hneď dve; jedno sa nachádza v Istanbule a druhé v Eskisehir. Je to mesto so 4000 ročnou históriou vzdialené cca 80 km od Istanbulu; dnes je mestom významných univerzít a má približne 700-tisíc obyvateľov. Múzem karikatúry založil v r. 2004 legendárny turecký karikaturista a teoretik umenia Cartoon Art prof. Attila Özer, zakladateľ a riaditeľ Centra pre výskum a aplikácie umenia karikatúry na Anadolu University Eskisehir. Za posledných 5 rokov navštívilo Múzeum karikatúry viac ako 60 tisíc fanúšikov karikatúry z celého sveta.

*****

V Múzeu karikatúry Anadolu University Eskisehir v Turecku bude 13. apríla 2016 otvorená výstava karikatúr významného českého karikaturistu Jiřího Slívu s názvom “KAFKA V ESKISEHIR”. Výstava bude trvať do 31. mája 2016.

Jiri Sliva-Eskisehir (TR)

*****

* Zdroj: Jiří Slíva (CZ)


VÝSTAVA KARIKATÚR JEREVAN, ARMÉNSKO

Združenie karikaturistov a Zväz novinárov Arménska otvorili dňa 1. apríla 2016 o 13:00 hod. v Dome novinárov v Jerevane (Puškinova 3/1) výstavu karikatúr venovanú 25. výročiu nadobudnutia nezávislosti arménskej tlače.

cartoon exhibiion yerevan

*****

* Zdroj: Haroutiun Samuelian (AM)


ZLATÝ SÚDOK 2016

Zlaty sudok 2016

*****

* Zdroj: Fedor Vico (SK)


VEĽKONOČNÉ SVIATKY

 J. Vydrnak - Ecce homoJozef VYDRNÁK (SK)

*****

Pavel Taussig - Popletení traja králiPavel TAUSSIG (DE)

*****

Jerzy GluszekJerzy GLUSZEK (PL)

*****

Príjemné Veľkonočné sviatky, milí priatelia !


CARTOON XIRA 2016, PORTUGALSKO

Cartoon Xira

*****

Na budúcu sobotu 12. marca o 18,00 hod. sa bude konať vernisáž výstavy “Cartoon Xira 2016”, ktorá ukáže naše najlepšie karikatúry za rok 2015.
V tomto roku bola ako zahraničná umelkyňa pozvaná Cécile Bertrand, fantastická belgická karikaturistka, ktorej prácu je nutné vidieť.
Budem rada, ak výstavu poctíte svojou prítomnosťou !

Cristina Sampaio

*****

Cartoon Xira- Cecile Bertrand

*****

Zdroj: Cristina Sampaio (PT)


MARCIN BONDAROWICZ: STRÁŽCA TAJOMSTIEV

Marcin Bondarowicz Exhibition Poster

*****

MARCIN BONDAROWICZ: STRÁŽCA TAJOMSTIEV (VÝSTAVA)

Samostatná výstava diel Marcina Bondarowicza v Múzeu karikatúry a umenia cartoons vo Varšave.

 • 10. Marec – 15. Máj 2016
 • Vernisáž: 9. Marec 2016
 • Kurátor výstavy: Katarzyna Majek
 • Grafický dizajn katalógu a plagátu výstavy: Pawel Osial
 • Organizátor: Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11, 00-070 Varšava www.muzeumkarykatury.pl
 • Mediálni partneri:

TVP3 Warszawa, Tygodnik Powszechny, Polskie Radio RDC, Stolica, The Warsaw Voice, Art&Business, Przegląd, Polska The Times, Purpose, Naszemiasto.pl, Stosunki Międzynarodowe, Ambasador, Gdzieco.pl

*****

Marcin BONDAROWICZ (Poľsko)

*****

Marcin Bondarowicz: Strážca tajomstiev

Samostatná výstava diel Marcina Bondarowicza je ocenením Múzea karikatúry pre víťaza súťaže “Best of the Best. Kresby 2014.

Marcin Bondarowicz pracuje ako ilustrátor a grafik. Vyštudoval Radom Kazimierz Pulaski Polytechnic. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších umelcov karikatúry a satirickej kresby v Poľsku. Debutoval v roku 2004 v denníku “Puls Biznesu”. Spolupracoval s takými časopisy ako: „BusinessWeek”, „Fakt”, „Focus”, „Forbes”, „Fronda”, „Harvard Business Review Polska”, „Le Monde Diplomatique – Polish Edition”, „National Geographic”, „Nie”, „Newsweek – Polska”, „Polska The Times”, „Poland Monthly”, „Przekroj”, „Puls Biznesu” i „Tygodnik Powszechny”, a tiež mimo Poľska: „Cartoon Weekly” (Čína), „Catapult Art Magazine” (USA), „Eulenspiegel Satiremagazin” (Nemecko), „Fire Humor Magazine” (Turecko), „Himal Southasian” (Nepál), „Pulse” (Veľká Británia), „Stern” (Nemecko), „Yeni Akrep – New Scorpion – International Cartoon Magazine” (USA) a mnoho ďalších. Jeho diela sú plné symboliky a metafor v surrealistickej konvencii.

*****

* Zdroj: Marcin Bondarowicz (PL)


PAWEL KUCZYŃSKI V PREŠOVE

Kuczynski-poster

*****

Výstavu kresleného humoru z dielne jedného z najúspešnejších súčasných poľských karikaturistov Pawla Kuczynskeho môžete od 1. marca 2016 navštíviť v klube Wave na Hlavnej ulici 121 v Prešove. Toto výnimočné podujatie zorganizovala Prešovská rozvojová agentúra PRERAG s finančnou podporou Poľského inštitútu v Bratislave, ktorého riaditeľka pani Monika Krzepkowská výstavu slávnostne otvorila (viď foto).

*****

Vernisaz-KrzepkowskaVernisáž výstavy – riaditeľka Poľského inštitútu v Bratislave Monika Krzepkowska

*****

Vernisaz-publikumVernisáž výstavy – publikum

*****

A tu je pozvánka hlavného organizátora Petra Rázusa z agentúry PRERAG: „Ak chcete vidieť skvelú kolekciu pohľadov na inakosť sveta, určite túto skvelú výstavu nezmeškajte!“

*****

OBRÁZKY Z VÝSTAVY:

Kuczynski-Useful

*****

Kuczynski-Sheep control

*****

Kuczynski-Banji-jumping

*****

Kuczynski-MonumentAutor prác: Pawel KUCZYŃSKI (Poľsko)

*****

* Zdroj: Peter Rázus (SK)


OĽGA PAZERINI V TOP 10

Naša kolegyňa, známa slovenská výtvarníčka a karikaturistka Oľga Pazerini ilustrovala knihu českej autorky Mileny Mikulkovej “Hlavu vzhůru, rodiče!”. Knihu vydalo nakladateľstvo GRADA v Prahe v novembri 2015. Hneď v decembri sa kniha umiestnila na 1. mieste v rebríčku TOP 10 predajnosti kníh tohoto renomovaného nakladateľstva. Nepochybne aj vďaka vtipným ilustráciám Oľgy Pazerini. Srdečne blahoželáme!

pazerini-knihaObálka knihy s ilustráciou Oľgy Pazerini

*****

December-Top10TOP 10 – december 2015

*****

* Zdroj: Oľga Pazerini (SK)


NEOBYČAJNÝ DAR

Výnimočný dar od renomovaného slovenského básnika, prozaika, dramatika a prekladateľa Ľubomíra Feldeka – úplné vydanie knihy “ŤAHÁK Z DEJÍN SLOVENSKEJ LITERATÚRY alebo Od Lomidreva po Malkáča” si môžete stiahnuť na stránke Cartoon Gallery – kliknite SEM.


PRESTÍŽNA CENA PRE CASTILLEJOS-a

Známy mexický karikaturista Dario Castillejos, predseda Cartonclubu bol ocenený Národnou novinárskou cenou za rok 2015 za karikatúru nazvanú “Spravodlivosť v kríze”. Blahoželáme!

Darío Castillejos-Justicia en crisis.Dario CASTILLEJOS (Mexiko): “Spravodlivosť v kríze”

*****

* Zdroj: Francisco Punal Suarez (Španielsko)


PAVEL MATUŠKA – REČI

Pavel MatuškaPavel MATUŠKA (CZ) – Řeči do (příznivého) větru

*****


PAVEL MATUŠKA – MISTR JAN HUS

V týchto dňoch sme si pripomenuli okrúhlych 600 rokov od smrti významného stredovekého českého teológa, kazateľa a náboženského reformátora majstra Jana Husa. Táto udalosť samozrejme nemohla uniknúť ani pozornosti karikaturistov – veľmi podnetným a vtipným spôsobom spracoval túto tému vynikajúci český umelec a karikaturista Pavel Matuška. Svojím dielom nielenže nič neuberá na význame tejto dejinnej udalosti, ale naopak, pridáva jej ďalší rozmer s presahom do prítomnosti.

Jan HusPavel MATUŠKA (CZ) – Mistr Jan Hus vznáší protest proti sponzorovi svého procesu

*****

Zdroj: Pavel Matuška, Česká republika


VTIP ROKU 2014 V ČR – PAVEL TAUSSIG

Ako sme sa práve dozvedeli Česká unie karikaturistů (ČUK) vyhlásila víťaza v súťaži o najlepší vtip roku 2014. ČUK poriada každý mesiac internú súťaž o Vtip mesiaca. Koncom roka 2014 vybrala porota z dvanástich vtipov mesiaca ten najlepší. Víťazom sa stala koláž Pavla Taussiga z Nemecka, ktorý je čestným členom ČUK. Srdečne blahoželáme!

O tejto udalosti informuje spravodaj ČUK nasledovne:

Vtip roku

*****

Pre úplnosť uvádzame, že Pavel Taussig súťaž o Vtip mesiaca vyhral aj v novembri, a to touto kolážou:

Pavel Taussig - Koláž

*****

* Zdroj: Pavel Taussig (Nemecko)

.

. Domovská stránka