Výstavy


Rainer Ehrt / Nemecko

Rainer Ehrt / Nemecko

RAINER EHRT
REPREZENTATÍVNA VÝSTAVA POPREDNÉHO NEMECKÉHO UMELCA

Rainer Ehrt / Nemecko

Každodenne vzniká na svete nesmierne množstvo karikatúr rôznej kvality. Znie to takmer apokalypticky – ale každým ďalším dňom sa toto množstvo znásobuje. Našťastie v tomto šedivom oceáne výtvorov krátkodobej spotreby (ktorých smutným údelom je nevyhnutný odchod do ríše večného zabudnutia) sa ako majáky v tme vynímajú diela, ktoré svojou mimoriadnou kvalitou vysoko prevyšujú bežný sivý priemer. Cartoon Gallery si kladie za cieľ – formou reprezentatívnych výstav – predstavovať tvorbu práve takýchto, ozajstných majstrov Cartoon Art, ktorých diela po myšlienkovej i výtvarnej stránke spĺňajú tie najvyššie kritériá a zaslúžene ašpirujú na to, aby sa stali etalónom pre určovanie kvality karikaturistickej tvorby ako takej. K takýmto pozoruhodným tvorivým osobnostiam nepochybne a plným právom patrí významný nemecký umelec Rainer Ehrt. Cartoon Gallery si preto považuje za veľkú česť, že Vám dnes môže predstaviť jeho život a tvorivú prácu.

***

Rainer Ehrt sa narodil 13. augusta 1960 v Elbingerode v Nemecku. Svoje detstvo a mladosť strávil v malom mestečku v pohorí Harz. Navštevoval školu EOS “Gerhard Hauptmann” (dnes je tam krajinské konzervatórium oblasti Sachsen-Anhalt). Po absolvovaní školy a vojenskej službe pokračoval v štúdiu dvoma semestrami priemyselného dizajnu na umeleckej akadémii Giebichenstein v Halle. Počas voliteľnej praxe ako typografický pracovník v Halle a Lipsku položil základy pre svoje budúce umelecko-remeselné činnosti. Od roku 1983 do 1988 študoval grafiku a ilustráciu na Vysokej škole umenia a dizajnu v Halle / hrad Giebichenstein (prof. Gerhard Voigt a prof Rainer Schade). Od roku 1984 je ženatý s dizajnérkou a sochárkou Juliou Ehrt rodenou Kretzschmar.

Rainer Ehrt začal pracovať ako grafik, ilustrátor a tvorca plagátov pre divadlo Hans Otto Theater v Postupime, tiež pre distribúciu filmov Progress a rôzne nakladateľstvá v Berlíne. Zároveň sa venoval voľnej grafickej tvorbe – pôvodným grafickým technikám, ako lept, sieťotlač a drevoryt. Od roku 1992 pracuje v slobodnom povolaní ako výtvarník v oblasti karikatúry, ilustrácie, plagátovej tvorby, grafiky – leptu a drevorytu, maľby a drevosochárstva. V roku 1993 založil vydavateľstvo Edition Ehrt pre vydávanie originálnych graficko-umeleckých bibliofílií.

Jeho karikatúry a satirické kresby boli publikované v mnohých novinách a časopisoch (môžeme spomenúť aspoň “Eulenspiegel”, “Das Magazin”, “Märkische Allgemeine”, “Nebelspalter” (Švajčiarsko), “Cicero”, “Manager Magazin” “Süddeutsche Zeitung”, “BBC” a “Die Zeit”). Jeho diela boli vystavované na mnohých individuálnych a kolektívnych výstavách. Rainer Ehrt sa zúčastnil na medzinárodných súťažiach karikatúry a jeho práce boli ocenené prestížnymi cenami (1998 – “Best political cartoom”, London cartoon competition, 2008 – Grand Prix World Press Cartoon Lisabon, 2010 – Grand Prix Satyrycon Legnica, a mnohými inými). Publikoval 13 pôvodných kníh umelcov – grafikov, satirický “Pruský Panoptikon” v roku 2001 a “Mozart” v roku 2006. Jeho diela sú tiež zaradené do mnohých kníh a zborníkov. Rainer Ehrt vydal knihu “Globálny krízový cartoonizmus” (2010) a “Pruský obrázok” (2011). Umelecké diela Rainera Ehrta sú v stálych zbierkach mnohých múzeí a galérií v Nemecku i v zahraničí.

V oblasti kurátorskej projektovo orientovanej umeleckej práce, produkoval v roku 1993 pod holým nebom dokument “Deň Postupimi” (s Bernhardom Müllerom), “Všetci sme cesta” politické obrázky oblasti Brandenbursko, Dominsel 1995 (s Matthiasom Görnandtom), “Dobrý civil” Kunstverein Wernigerode 1995, “Märkské zmeny” Stará radnica Postupim 1999 (s Matthiasom Görnandtom), “Pruská modrá” Oranžéria Postupim, kaštieľ Sanssouci, Rheinsberg 2001 (so Silke Holländer a Angelikou Euchner), „Art Brandenburg” (s Danielou Dietsche) Postupim 2005, 2007, 2009, javiskové projekcie pre “Mýtus Európy” Palace Theatre v Novom paláci v Postupime – Sanssouci 2009.

Rainer Ehrt žije a pracuje v Kleinmachnow neďaleko Berlína v Nemecku.

***

Vypočujme si tiež, čo hovorí o svojom živote a tvorivej práci samotný majster:

Ako “prirodzene narodený” Východný Nemec, som bol v životopisných súvislostiach niekde medzi sebapresadením a rastúcou vzdialenosťou: “socialistický” systém sa skladal z obmedzení a príležitostí, napríklad: išiel na plné obrátky so zatiahnutou ručnou brzdou, propagoval neustále zrýchľovanie a produkoval spomalenie, nariadil povinnosť pracovať a s prižmúrením oka toleroval právo lenivosti, vytvoril abstraktné obavy a mal vyriešené základné (existenčné) obavy.

Moji rodičia sú “malí ľudia”, robotník a učiteľka ktorí trpeli ako teenageri vo vojne. Oni boli spokojní s touto malou krajinou. Pre mňa, čítajte hladného, okuliarnatého chlapca z malého mesta v horách sa sen naplnil Vyššou strednou školou, štúdiom umenia, s ohromným potenciálom šťastia na dosah – stať sa niekým ako Ikaros poletujúci ponad socialistickou mizériou.

Osemdesiate roky som zažil ako študent, liberálny, vášnivý a olovený zároveň – s dvadsiatimi veselými, kritickými rovesníkmi, vrátane špióna Štátnej bezpečnosti – vždy zameraného na nás.

Teraz mám mnohé príležitosti a obmedzenia, sen o profesionálnom umelcovi sa premenil na skutočnosť, založil som si rodinu, postavil štúdio. Prišiel som do tejto zdanlivo agresívnej spoločnosti, pretože „oni“ náhle zmizli.

Ako sa teraz prispôsobujem novým, existenciálnym obmedzeniam, naučil som sa, aký je rozsah príležitostí a predpokladov, ktoré smerujú k prežitiu v úlohe slobodného umelca v tomto novom Nemecku: Prichádzajúca a predsa cudzia “Ľahostajnosť premenená na slobodu” v občianskej spoločnosti.

Paul Valéry povedal: “Nič nie je tak hlboko ako povrch.” Ak chcem byť karikaturistom musím žiť ako lietajúce ryby. Plávam cez bezodné oceány možných motívov, symbolov a asociácií, ale na prelomenie vizuálnej predstavy musím opustiť na chvíľu let nad povrchom – je to zakaždým nové dobrodružstvo, pretože človek nikdy nevie, či povrch bude pokojný, alebo turbulentný, slnečný alebo pochmúrny. (Rainer Ehrt)

* Viac o Rainerovi Ehrtovi (najdôležitejšie kolektívne a samostatné výstavy, ocenenia, diela v stálych zbierkach a referencie) – prečítajte si TU

***

Veríme, že už sa nemôžete dočkať, až sa zoznámite s unikátnymi majstrovskými dielami významného nemeckého umelca Rainera Ehrta – ste vítaní, vstúpte do jeho expozície a potešte sa jeho skvelou umeleckou tvorbou.


(Pre zobrazenie na celú obrazovku v režime”Prezentácia” kliknite pod obrázkom na takéto tlačítko )


* Viac o Rainerovi Ehrtovi (najdôležitejšie kolektívne a samostatné výstavy, ocenenia, diela v stálych zbierkach a referencie) – prečítajte si TU


* Doporučujeme tiež profilovú stránku Rainera Ehrta v rubrike “Galéria” – pozrite sem


predchádzajúca výstava

.

Domovská stránka


Komentáre sú uzavreté.